Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Oulun seksuaalirikosoikeudenkäynnin syyttäjä: Näyttöä järjestäytyneestä toiminnasta ei ole löytynyt

Syyttäjään mukaan lasten seksuaalista hyväksikäyttöä koskevia tutkintoja vaikeuttaa se, että tapahtumat ovat sattuneet suljettujen seinien sisällä.
Syyttäjään mukaan lasten seksuaalista hyväksikäyttöä koskevia tutkintoja vaikeuttaa se, että tapahtumat ovat sattuneet suljettujen seinien sisällä. Mediahub
Julkaistu 23.04.2019 20:09
Toimittajan kuva

Outi Airola

Syyttäjä ei ole löytänyt näyttöä siitä, että Oulussa ilmi tulleet seksuaalirikokset olisivat kytköksissä toisiinsa. Oulussa käynnistyi tänään oikeudenkäynti, joka on lapsiin kohdistuneen seksuaalirikossarjan laajin tapaus.

Tapauksessa epäillään kahdeksan miehen raiskanneen tai hyväksikäyttäneen 10–15-vuotiasta uhria yhteensä yli vuoden ajan.

Lue lisää: Oulun seksuaalirikosvyyhden laajin ja vakavin tapaus määrättiin 60 vuodeksi salaiseksi – MTV Uutiset paikalla Oulussa, tässä on laajimman vyyhdin epäilty

Erikoissyyttäjä Pia Mäenpään mukaan syyttäjä ei ole löytänyt näyttöä siitä, että Oulussa ilmi tulleiden tapausten epäillyt tekijät olisivat tunteneet toisensa. 

Mäenpään mukaan tarkoitushakuinen houkuttelun eli groomingin rooli tapauksessa ei ole myöskään täysin yksiselitteinen. Hänen mukaansa oikeudessa täytyy punnita sitä, mitä eri osapuolet ovat hakeneet ennen seksuaalista hyväksikäyttöä.

Oleellista on esimerkiksi se, miten tekijä lähestyy uhria.

– Tässäkin on puolin ja toisin vähän erilaisia piirteitä matkan varrella.

Tapausten määrä ei ole kasvussa

Yleisellä tasolla Mäenpää sanoo, että lasten seksuaalista hyväksikäyttöä koskevia tutkintoja vaikeuttaa se, että tapahtumat ovat sattuneet suljettujen seinien sisällä.

Tämän takia vain epäilty ja asianomistaja tietävät tapahtumien kulun ja muuta näyttöä on niukalti.

– Sitä näissä on yleensä vähän saatavissa, eli ulkopuolisen silminnäkijätodistelua ynnä muuta.

Mäenpää toteaa myös, että toisin kuin usein ajatellaan, lasten hyväksikäyttö ei tosiasiallisesti ole lisääntynyt. Sen sijaan tapauksia tulee entistä enemmän ilmi.

– Niitä tunnistetaan paremmin ja ilmoitetaan paremmin. 

Lisää aiheesta:

Nyt puhuu Malmin joukkoraiskausjutun syyttäjä: "Ehkä urani erikoisin seksuaalirikosasia"Oulun hyväksikäyttövyyhtiä käsitellään hovioikeudessa – syyttäjä toivoo kaikilta työtä vastaavan ehkäisemiseksiSeksuaalirikoksista epäilty ”Eno” hakeutui aktiivisesti kontaktiin tyttöjen kanssa – yksi uhri on edelleen tunnistamatta: ”Eri asianomistajia on poikkeuksellisen paljon”Oulun seksuaalirikosvyyhdin laajin ja vakavin tapaus määrättiin 60 vuodeksi salaiseksi – MTV Uutiset paikalla Oulussa, tässä on yksi epäillyistäOulun hyväksikäyttötapaukset etenivät oikeuteen vauhdilla: Vaikein tapaus kuitenkin käsittelyssä aikaisintaan syksyllä – alaikäisen tytön raiskauksesta epäillään kahdeksaa miestäOulun seksuaalikäräjät alkoivat: Viranomaisilta väärää tietoa, että useat tapaukset liittyisivät toisiinsa, syyttäjäkin tyrmää – Epäillyistä "osa on ollut ulkomaalaisia ja osa suomalaisia"
OuluKäräjäoikeusSeksuaalirikoksetRikos

Tuoreimmat aiheesta

Oulu
  • to11:53
    Vaalit

    Uutissuomalainen: Hallitus esittää Lapin ja Oulun vaalipiirejä yhteiseksi vaalialueeksi

  • ma21:26
    Poliisi

    Poliisi löysi Oulun keskustan epäillyn asemiehen

  • 29.11.08:17
    Liikenneturvallisuus

    Juopunut 15-vuotias törmäili mönkijällä Oulussa

  • 20.11.16:40
    Ruoka

    Haukiputaalaisen päiväkodin ruoassa ollut möykky osoittautuikin peltomyyräksi

  • 18.11.20:27
    Maustetytöt

    Maustetyttöjen keikat Sanoman festareilta peruttiin – tässäkö syy?