Nyt puhuu Malmin joukkoraiskausjutun syyttäjä: "Ehkä urani erikoisin seksuaalirikosasia"

1:41imgOikeustieteilijä Malmin hylätyistä raiskaussyytteistä: "Saa minut kovin surulliseksi"
Julkaistu 30.04.2025 15:52
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Syyttäjä pitää Helsingin Malmin sairaalan lähistöllä tapahtunutta syytettyä joukkoraiskausta eräänä uransa erikoisimmista tapauksista.

Julkisuudessa paljon kohua herättänyt joukkoraiskaussyytteiden hylkääminen ei ollut täysi yllätys, toteaa aluesyyttäjä Elina Hyppönen.

Hyppönen kertoo, että yleensä seksuaalirikoksissa uhrin kertomus muodostaa näytön ytimen. Tässä tapauksessa tilanne oli toinen.

– Nyt kertomus oli niin repaleinen, sillä hän ei muista tapahtumia, hän kertoo.

Hän kehuu, että tapaus oli kuitenkin hyvin perusteellisesti tutkittu. Näytön ytimen muodostivat videotallenteet ja eri osapuolten kertomukset.

– Kaikki saatavilla olleet kivet on käännetty, hän toteaa.

Tapauksessa voimakkaan humalatilan vuoksi sairaalaan tuotu 17-vuotias tyttö oli tutustunut sairaalan odotustilassa miesseurueeseen, lähtenyt heidän kanssaan sairaalan läheiseen metsikköön ja ollut eri tavoin heidän kanssaan yhdynnässä. Yhdynnät olivat välissä keskeytyneetkin vartijan tullessa tarkastamaan pusikon. Myöhemmin hätääntynyt tyttö tavattiin sairaalan lähistöltä, jossa hän kertoi joutuneensa ryöstetyksi ja raiskatuksi.

Lue myös: Näin oikeus perusteli Malmin raiskaussyytteiden hylkäämistä

Monisyinen tapaus

Hyppönen pitää tapausta myös erityisen monisyisenä juridisesti. Asiassa piti pohtia niin seksuaalirikoslain uudistuksen jälkeen tullutta kysymystä suostumuksesta, mutta myös väitettyä väkivaltaa ja uhrin päihtymystilan tasoa.

Hyppösestä tuomiossa päätöksen lähtökohdat oli perusteltu hyvin.

Tytön kertomuksen aukkojen vuoksi tapauksessa jäi paljon epävarmoja seikkoja. Varmuudella ei voitu sanoa, mitä oli tapahtunut. Syyttömyysolettaman vuoksi lopputulos oli, että asiat olisivat voineet edetä niin, kuin törkeästä raiskauksesta syytteessä olleet miehet kertoivat.

Oman osansa asiassa muodosti se, että todistajat ja videotodisteet pikemminkin tukivat miesten kertomusta kuin riitauttivat sen.

7:23imgVoidaanko raiskaaja luokitella motiivin perusteella? Rikospaikka pui aihetta viime vuonna.

Kohu oli poikkeuksellinen, mutta niin tapauskin

Tapauksen saama julkinen huomio oli hänen mukaansa kuitenkin poikkeuksellista. Hyppönen katsoo, että osaltaan taustalla on tapauksen käsittely mediassa. Alkuvaiheen uutisissa tuomion perusteluja oli kerrottu vain rajallisesti.

– Hirveä kohu, kun ihmiset eivät lukeneet tuomiota ja ovat vain lehtijuttujen varassa, Hyppönen toteaa.

Hänestä tapaus on silti erityislaatuinen. Yleensä Suomessa raiskaaja käyttää hyväkseen esimerkiksi baari-illan jälkeen sammuneen tiedotonta tilaa tai väkivaltaa käyttämällä tai sen uhalla raiskaa toisen henkilön. Malmin tapauksessa tilanne oli toinen. Toisilleen vieraat tyttö ja miehet olivat kohdanneet sairaalassa ja ilmeisesti yksissä tuumin poistuneet rakennuksesta, jonka jälkeen syytetty raiskaus tapahtui.

– Tämä lähtökuvio, miten tähän tilanteeseen on ylipäänsä päädytty, on erikoinen, Hyppönen sanoo.

– Tämä on ehkä urani erikoisin seksuaalirikosasia.

Lue myös: Seksuaalirikostutkija Malmin hylätyistä raiskaussyytteistä: "Saa minut kovin surulliseksi"

Yhdynnän kuvaamisen syyttämistä erillisenä rikoksena ei pohdittu

Tutkijatohtori Otava Piha pohti aiemmin MTV Uutisten haastattelussa, olisiko syytteessä kuvailtu yhdyntöjen videointi käsitellä omana rikosnimikkeenään. Hyppönen kertoo, että tässä tapauksessa sellaista vaihtoehtoa ei edes pohdittu. On hänen mukaansa tavanomaista, että rikoksia kuvataan.

Hän kertoo, että koska miehiä syytettiin niin vakavasta rikoksesta kuin törkeästä raiskauksesta, katsottiin videoimisen kiinteänä osana tekoa liittyvän siihen.

Lue myös: Nämä ovat raiskaajan motiivit tekoonsa – jopa joka toisessa tapauksessa uhri on tuttu

Syyttäjä ei valita tuomiosta

Syyttäjä ei aio valittaa tuomiosta hovioikeuteen. Kun uhrin kertomuksessa on niin paljon aukkoja eikä muuta näyttöä tiedossa, ei valittamisessa ole hänestä järkeä.

– Se [kertomuksen repaleisuus ja muun näytön puute] ei muuksi muutu, vaikka hoviin mentäisiin.

Tyttö on ilmoittanut tyytymättömyyttään tuomioon. Jos hän valittaa tuomiosta, asiaa saatetaan puida vielä hovioikeudessa.

Lue myös: 

Kysely: Naiset ja miehet käsittävät suostumuksen eri tavoin – luottamus raiskauksen uhrien oikeuden saantiin heikkoa

Joka kuudes poliisille ilmoitetuista raiskauksista johti tuomioon

Miksi raiskaaja raiskaa? Tekijällä on usein ajatusvääristymä

12:12imgToteutuuko oikeus raiskauksen uhrin näkökulmasta? Tutkija Otava Piha vieraili Uutisaamussa vuonna 2019.

Tuoreimmat aiheesta

Raiskaus