Tähtien takahuonetoiveet eli raiderit ovat usein yhtä isoja kuin heidän egonsakin. Lue, kuka haluaa maksullista seuraa ja kuka vastapäivään hämmennetyn kahvin.
• Kuuma Beyonce on miesten unelma. Kuumaksi voi kutsua myös hänen takahuonetoivettaan: pukuhuoneen lämpötilan tulee pysyä tarkasti 25,5 asteessa.
• Aretha Franklinin toivetta voi kutsua maanläheiseksi: hän ei suostu yöpymään hotellihuoneissa, jotka sijaitsevat viidettä kerrosta korkeammalla. Lavallekin diiva astuu vain saatuaan keikkapalkkiosta 25 000 dollaria etukäteen käteisenä.
• Elton John vaatii takahuoneeseensa kukkia, mutta ei mitä tahansa rehuja: krysanteemit, liljat, neilikat ja päivänkakkarat ovat ehdottomasti kiellettyjä. Mysteeriksi jää, mitä ihmettä laulajamaestro tekee 74 pyyhkeellä.
• Mariah Careyn suurin huolenaihe on nesteytys. Takahuoneessa pitää olla teetarjoilu kahdeksalle hengelle, maailman kalleimpiin kuuluvaa Cristal-samppanjaa ja käyriä pillejä. Äänivirtuoosin purkan poisheittämiseen täytyy palkata henkilökohtainen assistentti. Kumpikohan vinkuu enemmän, jos jotain menee pieleen – diiva itse vai ne koiran- ja kissanpennut, jotka hän myös vaatii takahuoneen varusteluun?
• Jennifer Lopezin lempiväri selviää silmäilemällä hänen takahuonelistaansa: valkoiset pyyhkeet, valkoiset pöytäliinat, valkoiset verhot, valkoiset kynttilät, valkoiset sohvat. Kahvikin pitää hämmentää vastapäivään. Lopputuloksena lienee joko lumisokeus tai hemmetin hyvä feng shui.
• Tässäpä kinkkinen arvoitus: missä olet, kun paikalla on täysi ilmastointi, pullollinen absinttia, kalju ja hampaaton ilotyttö sekä Haribon nallekarkkeja? Oikea vastaus ei ole Suomenlahtea seilaava autolautta vaan Marilyn Mansonin takahuone.
• Kaikilla naisilla on huonoja hiuspäiviä. Cher selvinnee niistä vähemmällä kuin muut, sillä keikoilla hän vaatii aina peruukeillensa oman huoneen. Kun järki (siis hiukset) on päässä, show voi alkaa.
• Luciano Pavarotti on listannut vaatimuksiinsa golfkärryn. Tenori haluaa myös siirtyä täysin pimeään makuuhuoneeseen, jossa oopperalaulajan herkkiin hajukarvoihin ei muuten saa kantautua niin minkäänlaisia hajuja – muuta kuin sen omakehun.
• Vaatimattomuus kaunistaa. Sen tietää Barry Manilow, jonka raiderilista on yllättäen lähes tyhjä. Syykin sille tosin löytyy: Manilowin pukuhuoneen saapuu koristelemaan aina hänen oma, vannoutunut faniklubinsa.
• Ettei usko tähtiin täysin menisi, on pakko esitellä vielä Alanis Morissette ja hänen kultainen sädekehänsä – eihän kukaan yksinkertaisesti voi napista, jos kaikki takahuoneessa syömättä jäänyt ruoka lahjoitetaan kodittomien asuntolaan.
Lähteet: www.radioalice.radio.com, www.heraldsun.com.au, www.mirror.co.uk, www.new.uk.music.yahoo.com
Piia Simola/Studio55.fi