Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Otkes havaitsi puutteita kesällä roihunneen Jyväskylän senioritalon palo-osastoinneissa ja palokatkoissa, tuli pääsi leviämään osittain piilossa

9:21Poliisi tutkii Jyväskylän senioritalon tulipaloa – tämä palosta tiedetään nytNäky Jyväskylässä oli silmin nähden lohduton. Katso videota paikan päältä yläpuolelta.
Julkaistu 08.10.2020 15:48

Elise Tykkyläinen

elise.tykkylainen@mtv.fi

Onnettomuustutkintakeskus (Otkes) on havainnut epäkohtia Jyväskylässä kesällä palaneen senioritalon paloturvallisuudessa. Otkes kertoo tiedotteessaan, että talon palo-osastoinneissa ja palokatkoissa oli puutteita.

Lue myös: Jyväskylän senioritalon tulipalossa epäillään rikosta – uudet drone-kuvat paljastavat järkyttävän tuhon

Poliisi on selvittänyt syttymissyytä ja Otkes palon leviämistä. 

Palo sai alkunsa iäkkään henkilön parvekkeellaan polttamasta kynttilästä.

– Hänen kertomansa mukaan kynttilä oli puisessa korissa parvekkeen nurkassa lattialla. Kynttilän ja korin välissä oli alumiinifolio. Kori tuhoutui palossa kokonaan, joten sitä ei ollut mahdollista tutkia. Tuli todennäköisesti levisi ensin koriin, siitä ilmaraon kautta puupaneelien taakse ja edelleen nopeasti kattorakenteisiin. Syttyminen tapahtui ylimmän kerroksen parvekkeella. Parvekkeella palo oli koko ajan pieni, eikä se levinnyt asuntoon, Otkes kertoo tiedotteessaan.

Palo pääsi kasvamaan osittain piilossa

Palo kehittyi suureksi kattorakenteiden ontelossa.

Kekäleitä ja palavia kappaleita putosi julkisivuissa olleita pystyonteloita pitkin aina alemmille kattotasoille asti. Osa kappaleista jatkoi paloaan näkymättömissä julkisivun takana. Kun puutteelliset palo-osastoinnit pettivät, palo eteni alempien kattotasojen rakenteisiin. 

Pelastuslaitos keskittyi iäkkäiden asukkaiden evakuointiin. Tällöin sammutustyöt jäivät toissijaiseksi.

Palo levisi myös matalan osan yli toisen korkean kerrostalo-osaan seinään, mutta pelastuslaitos sai pysäytettyä palon viime hetkellä ennen kattorakenteiden laajaa syttymistä. Otkesin mukaan oli lähellä, että palo olisi tuhonnut rakennuksen neljän eri osan katot. Nyt niitä tuhoutui kolme.

Rakentamismääräysten ja rakennuslupapiirustusten mukaan parvekejulkisivun pystyonteloiden piti olla katkaistu palokatkoin. Työn aikaisista yksityiskohtaisemmista suunnitelmista nämä katkot puuttuivat.

Lue myös: Palaneen senioritalon asukkaat eivät ole päässeet takaisin asuntoihinsa – huoli kodista ja omaisuudesta on suuri: "Vanhoilla ihmisillä on tavaroita, joihin liittyy paljon tunteita"

Samoin puuttui yksityiskohtainen suunnitelma rakennuksen osien välisistä osastoinneista, jotka oli käytännössä toteutettu riittämättömillä levyillä. Julkisivun runkomateriaali oli vaihdettu rakentamishankkeen aikana alumiinista puuksi ja parvekepaneelit palosuojaamattomiksi. 

Lisää aiheesta:

Lapinlahdella paloi rivitalo – syyksi epäillään lasipurkkiaJyväskylän senioritalon tuhoisa palo syttyi puisessa korissa poltetusta kynttilästä, sanoo syyttäjä – vanhukselle vaaditaan sakkojaPoliisi vahvistaa: Jyväskylän senioritalo syttyi ilmiliekkeihin kynttilänpolton vuoksi – tapauksesta kirjattu rikosilmoitusJyväskylän senioritalon tulipalossa epäillään rikosta – uudet drone-kuvat paljastavat järkyttävän tuhonPelastuslaitos senioritalon tulipalosta: On harvinaista, että palo pääsee leviämään niin nopeasti näin uudessa talossaRaahen tuhoisa rivitalopalo oikeudessa: 6- ja 10-vuotiaat lapset kuolivat liekkeihin – isä humalassa, liesi sytytti kahvinkeittimen tuleen
JyväskyläTulipalotKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Jyväskylä
  • 11.9.14:48
    Väkivaltarikokset

    Nuori mies hyökkäsi naisen kimppuun pururadalla ja pakeni metsään – epäilty luovutettiin Suomeen

  • 8.9.11:12
    Junat

    Junaliikenne poikki Jyväskylän ja Jämsän välillä

  • 31.8.10:25
    Pahoinpitely

    Nuorisoporukka hyökkäsi ihmisten kimppuun Jyväskylässä

  • 27.8.17:19
    Sari Multala

    IL: Ministeri Multala mainosti some-videolla MM-rallin VIP-palveluita – oli saanut liput ilmaiseksi

  • 27.8.15:15
    Muutosneuvottelut

    Atria käynnistää muutosneuvottelut – jopa 60 työpaikkaa vaarassa