Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ostitko käytetyn auton? Varaudu vähintään 1 000 euron lisäveroon, jos et tarkistanut tätä seikkaa

Kuvituskuva.
Kuvituskuva.Shutterstock
Julkaistu 16.11.2017 12:05

MTV LIFESTYLE

Auton käyttäjä vastaa siitä, että liikenteessä oleva auto on ilmoitettu liikennekäyttöön. Unohdus tai tietämättömyys ei vapauta joulukuun alussa voimaan astuvasta lisäverosta.

Liikennekäytöstä poistetulla autolla ajamisesta määrätään 1.12.2017 alkaen muhkeat lisäverot, kun aiemmin saattoi selvitä sakoilla.  Autoilijan kannattaakin varmistaa esimerkiksi käytetyn auton oston yhteydessä, että auto on ilmoitettu liikennekäyttöön.

Liikennekäytöstä poistetulla autolla ajamisesta määrätään lisävero, joka on vähintään 1 000 euroa tai viisi kertaa vuotuisen ajoneuvoveron määrä. Lakimuutoksen myötä lisävero voidaan määrätä tulevaisuudessa automaattivalvonnan perusteella. Tavoitteena on saada liikennekäytöstä poistetut autot pois liikenteestä sekä varmistaa oikeudenmukainen verokohtelu ajoneuvoveron osalta kaikille.

Poliisi valvoo liikennekäytöstä poistettuja autoja rekisterikilpien automaattisilla etäluentalaitteilla. Poliisi toimittaa havaitsemansa rikkeet Trafin järjestelmään, josta tieto välitetään auton haltijalle sekä rekisteriin merkitylle omistajalle.

Aikaisemmin poliisi saattoi määrätä liikennekäytöstä poistetulla autolla ajamisesta lisäveron sijasta sakkorangaistuksen, mutta joulukuun alusta lähtien lisävero on määritelty ensisijaiseksi ja ainoaksi seuraamukseksi. 

Tiedon siitä, onko auto liikennekäytössä vai ei, voi tarkistaa Trafin palvelusta rekisterinumeron perusteella maksutta.

Lähde: Trafi

***

7:08Miksi poliisi paljastaa valvontapaikat etukäteen?

Lisää aiheesta:

Yksi moka voi viedä autosta kilvet ja tuoda tuhansien eurojen laskun – eivätkä ne ole edes ne ikävimmät seurauksetMoni autoilija hoksasi koronan alussa nokkelan säästökikan, mutta sadat jäivät heti poliisin haaviin: "En toivo tällaisia seurauksia kenellekään"Moni autoilija luuli löytäneensä keväällä nokkelan säästökeinon – sadoille kallis lasku: "En toivo tällaisia seurauksia kenellekään"Liikennevakuutuskeskus varoittaa superkalliista virheestä, josta moni ei tiedä – sanktiot määräytyvät erikoisten "riskilaskelmien" perusteellaSoittiko poliisi ovikelloa, kun olit myynyt autosi? Tämän ilmoituksen tekeminen unohtuu useinKilvet lähtevät autostasi nyt aiempaa helpommin – huolehdi näistä ajoissa
Auton ostaminenAuton verotAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Auton ostaminen
  • 21.9.07:35
    Kuluttajariidat

    Kuluttaja osti käytetyn Mersun vuonna 2022 – ilmoitti viasta yli kaksi vuotta myöhemmin ja vaati kaupan purkua

  • 7.9.19:09
    Kuluttajariidat

    Kuluttaja osti käytetyn Bemarin, joka hajosi jo kotimatkalla – Kuluttajariitalautakunta ei suosittanut hyvitystä kuluista

  • 31.8.19:08
    Kuluttajariidat

    Kuluttaja osti käytetyn Jaguarin – sai kaupan jälkeen todella pysäyttävän tiedon

  • 23.8.14:20
    Nuoret

    Tietyt automerkit vetoavat nuoriin – tämä on kärkikolmikko

  • 18.8.17:27
    Toyota

    Tarve vain puolikkaalle Toyotalle? Huutokauppailmoitus hämmentää