Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Orbán kaavailee Unkariin Kiinalle uskollista jättiyliopistoa – Budapestin pormestari: "Olemme tavallaan idän suurvaltojen etulinnake EU:ssa"

Pääministeri Viktor Orbanin johdolla Unkarin ja Kiinan välit ovat lähentyneet viime vuosina.
Pääministeri Viktor Orbanin johdolla Unkarin ja Kiinan välit ovat lähentyneet viime vuosina.
Julkaistu 02.05.2021 22:46
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Unkarin pääministerin Viktor Orbánin hallinto suunnittelee rakennuttavansa Budapestiin valtaisan yliopiston, joka on Kiinan kommunistisen puolueen vankka tukija, AP uutisoi.

Yliopistoa ollaan pystyttämässä paikalle, jossa on tällä hetkellä AP:n mukaan lähinnä hylättyjä rakennuksia ja roskakasoja. Alue ei kuitenkaan ole varsinaisesti syrjässä, vaan pääkaupunki Budapestin keskustan eteläpuolella. 

Rakennuspäätös eteni reippaasti tällä viikolla kun Unkari allekirjoitti sopimuksen Shangaista käsin toimivan Fudan-yliopiston kanssa kampusalueen avaamisesta. Opintojen on tarkoitus alkaa vuonna 2024. 

Kyse on Fudanin yliopiston ensimmäisestä ulkomailla sijaitsevasta toimipisteestä ja ensimmäisestä kiinalaisesta kampuksesta Euroopan unionissa. 

Fudanin yliopisto on AP:n mukaan erittäin laadukas oppilaitos, sillä se on listattu maailman sadan parhaan yliopiston joukkoon. Viranomaisten mukaan yliopisto kohentaakin Unkarin koulutustasoa.  

6000 opiskelijan yliopiston arvellaan myös lisäävän kiinalaisten investointien määrää Unkarissa. 

Kommunistisen puolueen maailmankuva esille

Osa unkarilaisista vaikuttajista suhtautuu kiinalaiseen kampukseen penseästi. Budapestin pormestari näkee yliopiston vakavana turvallisuusriskinä. 

Gergerly Karacsony

– Vaatimuksena on, että se edustaa Kiinan kommunistisen puolueen maailmankuvaa, Karacsony sanoo. 

Kampuksen rakennuskustannusten on arvioitu olevan enemmän kuin mitä Unkari käytti maassa toissavuonna korkeakoulutuksen rahoitukseen. Hintalappu selvisi unkarilaisen Direkt36-median käsiinsä saamista dokumenteista.

Unkari rahoittaa kampuksen kustannuksista 20 prosenttia valtion budjetista ja loput kiinalaiselta pankilta saamallaan lainalla. Sekä työvoima että materiaalit tulevat pääosin kiinasta. 

– Mikä tahansa arvostettu yliopisto avaisi kampuksen tänne, jos unkarilaiset veronmaksajat maksaisivat kaiken, Karacsony toteaa. 

Unkarin välit EU:n ovat heikentyneet viime vuosina. Valtio onkin suunnannut katseensa itään. Tavoitteena on vahvistaa taloudellista ja diplomaattista yhteistyötä esimerkiksi Kiinan, Venäjän ja Turkin kanssa. 

– Olemme tavallaan idän suurvaltojen etulinnake Euroopan unionissa, Karacsony arvioi. 

7:44Unkari ja Puola jarruttavat EU:n elvytysrahastoaUnkari ja Puola jarruttivat EU:n elvytysrahastoa viime vuoden lopulla.

Lisää aiheesta:

Kiinteistökriisi, nuorisotyöttömyys ja hiipuva ulkomaankauppa – Kiinan talouskokouksella on pitkä korjauslistaMiljardin dollarin tie ei johda mihinkään Montenegrossa – Onko kyseessä Kiinan ovela velkaloukku?Tuhannet unkarilaiset protestoivat Budapestiin suunniteltua kiinalaista yliopistoa vastaanBudapest yrittää estää kiistellyn kiinalaishankkeen maailmanmahtia ärsyttävillä kadunnimillä – näin reagoi KiinaHaavisto toivoo EU-mailta yhtenäistä linjaa Kiinan suhteen – Unkarin ja Kiinan lähentyvät suhteet huolestuttavat unioniaUnkarin Viktor Orbán himoaa lisävaltaa koronaviruksen avulla - tutkijalta hyytävä arvio: “Nyt on meneillään diktatuurin luominen”
UnkariKiinaEUUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Unkari
  • 28.11.18:53
    Ukrainan sota

    Zelenskyi kertoo keskustelleensa Stubbin kanssa – MTV seuraa

  • 28.11.17:53
    Vladimir Putin

    Unkari saa jatkossakin energiansa Venäjältä: Näin Orban myhäili ja kätteli Putinia

  • 22.11.14:12
    Päivi Räsänen

    Päivi Räsänen: Pitkä tapaaminen Viktor Orbanin kanssa

  • 17.11.20:37
    Ukrainan sota

    Huvittava hetki presidentti Stubbin tiedotustilaisuudessa – kuittaili ja poistui: "Hyvä yritys"

  • 7.11.23:56
    Donald Trump

    Ulkoministeri: Trump antanut Unkarille luvan poiketa pakotteista