Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Opiskeluterveydenhuollon kohtalo sotessa auki

Sote- ja maakuntauudistusta koskeva hallituksen esitysluonnos on parhaillaan lausuntokierroksella, joka päättyy marraskuun toisella viikolla. Kuvituskuva.
Sote- ja maakuntauudistusta koskeva hallituksen esitysluonnos on parhaillaan lausuntokierroksella, joka päättyy marraskuun toisella viikolla. Kuvituskuva.Lehtikuva
Julkaistu 03.10.2016 18:23

MTV UUTISET - STT

Nykyisenkaltaisen opiskeluterveydenhuollon säilyttäminen tuskin onnistuu, jos Ylioppilaiden terveydenhoitosäätiö YTHS sisällytetään mukaan sote-uudistukseen liittyvään valinnanvapauteen. Näin arvioi YTHS:n toimitusjohtaja Katariina Poskiparta.

Hän muistuttaa, että nykyisellään YTHS:llä on merkittävä sairauksia ennaltaehkäisevä ja kansanterveyttä edistävä rooli. Lisäksi Poskiparran mukaan YTHS tavoittaa hyvin kohderyhmänsä.

– Parikymppinen ei juuri ajattele mahdollisia sairauksia, joita hänelle voisi tulla 30 vuoden päästä. Paitsi yksilön, mutta myös yhteiskunnan kannalta kuitenkin on tärkeää, että niitä pyritään ennaltaehkäisemään, Poskiparta sanoo.

YTHS:n kohtalo sote-uudistuksessa on toistaiseksi auki, sillä kesän esittelyissä sen rooli jätettiin jatkovalmistelun varaan. Sote- ja maakuntauudistusta koskeva hallituksen esitysluonnos on parhaillaan lausuntokierroksella, joka päättyy marraskuun toisella viikolla.

Uudistusten projektinjohtaja, alivaltiosihteeri Tuomas Pöysti kommentoi lyhyesti sähköpostitse, että tässä vaiheessa ei ole uutta kerrottavaa ja asia tarkentunee marraskuussa.

– Katsomme ensiksi yleisen valinnanvapauden ja sitten katsotaan YTHS erikseen, Pöysti kirjoittaa viestissään.

Terveet opiskelijat työelämän etu

Suomen ylioppilaskuntien liitto SYL kannattaa YTHS:n säilyttämistä entisellään sekä sen laajentamista kaikille korkeakouluopiskelijoille, kommentoi liiton hallituksen jäsen Ella Keski-Panula.

Opiskeluterveydenhuoltoon perehtynyt Keski-Panula arvioi, että YTHS:n mahdollisuudet tarjota ennaltaehkäiseviä terveyspalveluja heikkenisivät merkittävästi, jos se sisällytetään mukaan valinnanvapauteen. Hän uskoo, että vaikutus näkyisi myös opiskelijoiden terveydessä.

– Se, että opiskelijat päättävät opintonsa hyvinvoivina ja terveinä, näkyy myös työelämässä, Keski-Panula sanoo.

Hänen mukaansa muun muassa mielenterveyspalvelujen kannalta YTHS on ollut esimerkillinen toimija.

Lisää aiheesta:

Professori: On ilmiselvää, että hoitotakuun leikkaus iskee "köyhään ja kipeään" – ministeri ei asiaa myönnäOppilashuollon tiedonkulku saatava kuntoon: "Palveluiden siirto takaisin kuntiin olisi täysin järjetöntä"Ministerin saappaisiin astunut Aki Lindén säätäisi rajoituksia asteikon avulla: "Jos on 650 potilasta, niin meillä olisi tietyt rajoitukset..." Uutissuomalainen: Uudistus karsii yliopisto-opiskelijoiden terveyspalveluita – myös vaihto-opiskelijoiden oikeuksia rajataanYTHS:ää odottavat mullistavat muutokset – sote tuplaamassa toiminnanTyöterveyshuolto syynissä – houkuttelee "liikaa" lääkäreitä
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 22:33
    Kadonneet

    Helsingissä kateissa ollut nainen löytynyt

  • 22:27
    Kadonneet

    Keravalla kateissa ollut mies löytynyt

  • 21:36
    Teboil

    Yle: Yksityisasiakkaat eivät voi ostaa enää Teboil-asemilta polttoainetta

  • 20:01
    Politiikka

    Orpo: Marinin hallituksen törsäilyn hinta maksetaan nyt

  • 19:34
    Opiskelu

    Etäopiskelun määrä räjähti – tällaiset ovat korkeakoulujen läsnäolovaatimukset nyt