Opetusministeri Anderssonin tuuraaja lähes varma – vain yksi ilmoittautunut olevansa käytettävissä tehtävään
Kansanedustaja Jussi Saramo näyttää nousevan opetusministeriksi puoluejohtaja Li Anderssonin äitiysvapaan ajaksi.
Vasemmistoliiton puoluehallitus on esittänyt Saramoa tehtävään, eikä hänelle ole ilmaantunut vastaehdokkaita.
Puoluevaltuuston puheenjohtaja Miikka Kortelainen kertoo STT:lle, ettei hänen tiedossaan ainakaan vielä ole muita henkilöitä, jotka olisivat käytettävissä tehtävään.
Puoluevaltuusto valitsee Anderssonin sijaisen yhteiskokouksessaan eduskuntaryhmän kanssa tiistaina. Asiasta kertoi ensin Kansan Uutiset.
Saramo on vasemmistoliiton varapuheenjohtaja ja ensimmäisen kauden kansanedustaja Uudeltamaalta. Tätä ennen hän on työskennellyt ministerin erityisavustajana opetus- ja kulttuuriministeriössä, vasemmistoliiton poliittisena sihteerinä ja europarlamentaarikko Merja Kyllösen avustajana. Vuodet 2017–2019 hän toimi Solaris-lomien toimitusjohtajana.
Entinen kulttuuri- ja urheiluministeri Paavo Arhinmäki kertoi viikonloppuna jatkavansa mielellään eduskuntaryhmän johdossa.
Kansan Uutisten mukaan myöskään kansanedustaja Veronika Honkasalo ei ole käytettävissä tehtävään.
Arhinmäen mukaan opetusministerin tehtävässä on keväällä erityistä oppivelvollisuuden pidentämisen toteuttaminen.
– Ensi keväänä pitäisi tehdä myös selvitys voitontavoittelun kieltämisestä tai rajoittamisesta varhaiskasvatuksessa, Arhinmäki kirjoitti Facebookissa.
Andersson on saamassa lapsen uudenvuoden tienoilla ja aikoo hoitaa tehtäviään joululomiin saakka.
Katso video: Jussi Saramo kertoi ajatuksiaan syyskuun alussa Uutisaamussa.
Uusimmat
-
20:58
Pentagon: USA:n ja Venäjän armeijan edustajat ovat puhuneet ensi kertaa sitten Venäjän hyökkäyksen alkamisen – MTV seuraa sotaa Ukrainassa
-
20:52
Näin Miro Heiskanen ja Esa Lindell tuodaan mukaan Leijoniin – tulikuumaan tehoviisikkoon ei kosketa
-
20:50
Kriisi peruttu! Kari Jalosen Tshekki laittoi pyörremyrskyn käyntiin MM-kaukalossa
-
20:50
Näin kalliiksi sota käy Venäjälle: Rahaa kuluu miljoonia euroja tunnissa
-
20:35
Rihannan ja Asap Rockyn lapsi syntyi!
-
20:30
Aira Samulinia musikaalissa esittävä Helena Rängman yllätti tanssilegendan koskettavalla tavalla suorassa lähetyksessä: "Tämän takia tänne kannatti tulla"
-
20:21
Juuri nyt: Niinistö kommentoi Turkin Nato-vaatimuksia – "Tärkeä perata, mistä kenkä puristaa"
-
20:13
MM-kisoissa raju yhteentörmäys – entinen Liiga-puolustaja jouduttiin taluttamaan kaukalosta
-
20:13
Opiskelijat keksivät mullistavan tavan sulkea tortillat: "Voit nauttia ateriasi sotkuvapaasti"
-
20:09
Tutkija: Venäjällä on Ukrainassa edessään kolme vaihtoehtoa – "Aika paljon huonoja optioita"
-
20:08
Hiihdon maailmancupiin historiallinen muutos – miehet ja naiset samalle viivalle, Suomen joukkue myös julki
-
20:06
Jääkiekon MM-kisojen ottelu siirtyi tulipalon takia – uusi alkamisaika selvillä
-
20:05
Säiliörekka kaatui Sastamalassa aamuyöllä – tie 11 ollut poikki koko päivän
-
19:55
Jääkiekon MM-areena tyhjennettiin tulipalon takia – tällaisissa tunnelmissa pelaajat olivat hallin ulkopuolella
-
19:55
Metsä- ja ruohikkopalovaroituksia perjantaille – maasto roihunnut tänään ympäri maata
-
19:51
THL: Harvinainen apinarokko voi levitä myös Suomeen – Euroopassa havaittu jo kymmeniä tapauksia
-
19:41
Haavisto peräänkuuluttaa rauhallista suhtautumista Turkin Nato-linjaan – "Paljon diplomatiaa liikkeellä"
-
19:15
Amber Heard kuvaili oikeudessa suhdettaan James Francoon: "Olin jo uuvuttanut normaalin lähipiirini"
-
19:13
Esa Lindell paljasti pakkiparinsa Leijonissa – ehtinyt tavata vasta puolet joukkueesta
-
19:03
Esitutkinta: Venäläinen matkustajakone lensi kolme minuuttia Suomen ilmatilassa – haki Berliinistä karkotettuja diplomaatteja
-
Lataa lisää