Lähes sata julkista koulua on sulkenut ovensa Detroitissa. Kouluissa on niin vakavia puutteita, että opettajat ovat ilmoittautuneet sairaiksi
Noin 80 prosenttia Detroitin julkisilla varoilla ylläpidetyistä kouluista on suljettuna opettajapulan vuoksi, kertoo CNN. Opettajat ovat ilmoittautuneet sairaiksi, koska resurssit koulujen kunnossapitoon ovat liian pienet. Poissaolot osuvat samalle päivälle, kun presidentti Barack Obaman on määrä vierailla Detroitissa.
Tilanne kouluissa on katastrofaalinen. Julkisuudessa leviää kuvia koulurakennuksissa olevista kuolleista rotista ja pahoista homeongelmista. Sekä opettajat että oppilaiden vanhemmat ovat aikeissa järjestää mielenilmauksia samaan aikaan kun presidentti vierailee autonäyttelyssä.
Koulujen kriisi näytti herättävän nyt myös Michiganin senaattori Rick Snyderin. Snyder ilmoitti puheessan, että ”on aika toimia”.
– Osavaltion on taattava, ettei yhdessäkään Michiganin piirikunnissa epäonnistuta oppilaiden opetuksessa enää koskaan tällä tavoin.
Ongelmalainat
Osavaltiossa käydään nyt läpi uutta ehdotusta, jolla voitaisiin helpottaa koulujen resurssipulaa.
Entinen koululaitos on niin massiivisissa veloissa, että koko järjestelmä kaipaa muutosta. Vaikka oppilasta kohden on budjetoitu vajaat 7000 euroa vuodessa, yli tuhat euroa summasta valuu tällä hetkellä pelkkien velkojen lyhennyksiin ja kuluihin.
Michiganissa yritetään nyt lanseerata uusi systeemi, jossa lainat siirretään pois Detroitin julkisilta kouluilta kustannettaviksi verotuloilla ja samalla uuteen koulujärjestelmään voitaisiin satsata rahaa.
