Lahdessa asuva vapaaottelija Makwan Amirkhani on ottanut Facebookissa kantaa lahtelaiskoulussa eilen sattuneeseen tilanteeseen, jossa opettaja oli menettänyt oppitunnilla malttinsa. Jotkut oppilaat olivat videoineet tilanteen ja jakaneet sen sosiaalisessa mediassa.
Etelä-Suomen Sanomien mukaan tilanne sai alkunsa siitä, kun opettaja oli huomauttanut 8. luokan oppilasta kännykällä pelaamisesta, mitä oppilas oli kieltänyt tehneensä. Opettaja raivostui ja alkoi huutaa oppilaalle.
Etelä-Suomen sanomien mukaan videoilla näkyy, kuinka opettaja menettää malttinsa täysin, kirkuu oppilaille ja polkee jalkaansa. Tilanne yltyy molemminpuoliseksi huuteluksi, missä solvataan toisia molemmin puolin.
Amirkhani kertoo Facebook-sivuillaan vierailleensa vastikään ylä-asteella ja ihmettelee yleisesti oppilaiden huonoa käytöstä.
"Mihin on hävinnyt vanhempien kunnioitus? Käy sääliksi teitä opettajia, ootte aika avuttomia. Olisiko vanhempien aika alkaa opettamaan lapsille, miten olla", Amirkhani kysyy.


