OP:n tutkimus: Suuryrityksissä ollaan huolissaan valtion velkaantumisesta – "Tilanne hallitsematon"
Suomalaiset suuryritykset ovat huolissaan valtion velkaantumisesta, kertoo OP:n suuryritystutkimus.
Tutkimukseen vastanneista yritysjohtajista yli 97 prosenttia piti valtion velkaantumista hallitsemattomana.
– Valtion velkaantumisen taittaminen nähdään tärkeänä, kun korot ovat kääntyneet nousuun, OP Yrityspankin toimitusjohtaja Katja Keitaanniemi sanoo tiedotteessa.
Suuryrityksissä toivottaisiin hallituksen purkavan aktiivisemmin rakenteellisia kitkatekijöitä ja kannustinloukkuja. Jopa 98 prosenttia tutkimukseen vastanneista yritysjohtajista oli sitä mieltä, että hallitus ei aktiivisesti pura rakenteellisia ongelmia.
Lue myös: PTT: Julkista taloutta pitää ensi hallituskaudella sopeuttaa vuositasolla neljällä miljardilla
"Poliittisessa johdossa epävarmuustekijöitä"
OP:n mukaan suuri osa yritysjohtajista on viime vuosina nähnyt Suomen poliittisessa johtamisessa epävarmuustekijöitä yritykselleen. Tämän vuoden tutkimuksessa noin kolme neljästä kertoi näkevänsä johtamiseen liittyvän epävarmuustekijöitä.
Trendi on kuitenkin laskeva, sillä aiempaa suurempi joukko näkee Suomen poliittisen johdon toiminnassa yritykselleen myös mahdollisuuksia. Syksyllä 2021 vain vajaa viidennes ajatteli näin, mutta tänä vuonna jo lähes kolmannes.
– Huolimatta talouspolitiikkaan liittyvistä huolista ja turhautumisista tutkimukseen vastanneet yritysjohtajat antavat arvoa hallituksen kyvylle toimia pragmaattisesti uudessa turvallisuuspoliittisessa tilanteessa, tutkimustiimiä vetänyt Aalto-yliopiston työelämäprofessori Pekka Mattila sanoo tiedotteessa.
Näkemykset teollisuuspolitiikasta jakautuvat
Suuryritysten johtajista vajaat 40 prosenttia näkee aktiivisen teollisuuspolitiikan edistävän nykyisellään yritysten kilpailukykyä. Päinvastaista mieltä oli hieman yli puolet.
Myönteisyys vastauksissa on OP:n mukaan kuitenkin lisääntynyt.
– Yritysjohtajien näkemykset heijastavat maailman muuttumista. Viime vuosien kriisien takia valtiot ovat alkaneet ohjata taloutta aikaisempaa vahvemmin. Tämä ei välttämättä ole yritysjohdon mielestä hyvä suuntaus, mutta uudessa maailmantilanteessa myös he näkevät aktiivisen teollisuuspolitiikan tärkeäksi kilpailukyvyn kannalta, Keitaanniemi sanoo.
OP:n vuosittainen suuryritystutkimus mittaa suomalaisten suuryritysten näkemyksiä liiketoiminnan ja talouden kehityksestä. Tutkimus on toteutettu vuosittain vuodesta 2012 saakka.
OP-ryhmä toteutti tutkimuksen Aalto-yliopiston professorien perustaman NIBS-ajatushautomon kanssa.
Tutkimukseen vastasi 199 henkilöä yhteensä 139 suomalaisesta tai Suomessa toimivasta suuryrityksestä. Aineisto kerättiin syksyllä 2022.
Uusimmat
-
23:51
Zelenskyi: Venäläisten osallistuminen olympialaisiin olisi terrorismin hyväksymistä – MTV seuraa sotaa
-
23:31
Näin Erdoğanin läksytys otettiin vastaan Ruotsin medioissa: Turkkia toivottiin ulos Natosta, Mika Aaltola mainittu
-
21:48
MTV Kiovassa: Venäläisten jättämät miinat piinaavat siviilejä vielä vuosia – tällaista on ukrainalaisten miinanraivaajien hengenvaarallinen työ
-
21:32
Ruotsi romahti MM-kisoissa rumasti mitaleilta kotiyleisönsä edessä – itseruoskinta alkoi välittömästi: "Olen raivona"
-
21:27
Video näyttää räjähdyksen ammustehtaassa Iranissa – ulkoministerin lausunto viittaa ydinohjelmaan
-
21:26
Erdoğan voisi hyväksyä Suomen Natoon: "Ruotsi tulee järkyttymään"
-
21:10
Priscilla Presley hakee hallintaansa tyttärensä Lisa Marie Presleyn omaisuutta – edesmenneen laulajan tytär Riley Keough on kuitenkin nimetty edunvalvojaksi
-
20:55
Kimi ja Minttu Räikkönen kertoivat ilouutisen – pariskunta odottaa kolmatta lastaan
-
20:19
Erikoisesta kiharavinkistä tuli viraalihitti – asiantuntijat toppuuttelevat intoa
-
20:01
Karut olosuhteet yllättivät elokuvantekijät Lapissa: "Tuuli niin lujaa, että auton tuulilasi meni rikki"
-
19:09
Jari Isometsä suorana: Suomalaistähti ei ole kunnossa – tuli myös myrskyvaroitus
-
19:07
Helsinkiläisen Patrickin fiilistelylenkki keskeytyi, kun vastaan tuli vuodevaatteilla täytetty pyykkikone: "En ymmärrä"
-
19:02
Spekulaatiot jylläävät – onko Miley Cyrusin uudessa kappaleessa lukuisia piiloviestejä laulajan eksälle?
-
19:00
Kokoomuksen vaaliristeilyllä tarjoiltiin sinisiä drinkkejä: "Maistuvat ihan vaalivoitolta"
-
18:55
Harri Syrjänen vinkkaa, kuinka valmistat munakkaan texmex-tyyliin: "Mallia huikea"
-
18:48
AKT: Ahtausalan ylityökielto alkaa satamissa keskiviikkona
-
18:43
Reetta Hurske nakutteli Suomen ennätyksiä ja jätti kivikovia nimiä taakseen: "Hyviä päänahkojahan nuo ovat"
-
18:24
Suomalaismiehellä parisuhdedraamaa, yritti polttaa ravintolan Fuengirolassa: "20–30 sekuntia lisää, niin..." – lieskat tallentuivat videolle
-
18:06
Aaron Carterin perhe uskoo tämän kuolleen huumeisiin – keuhkoissa ei ollut vettä, vaikka ruumis löydettiin kylpyammeesta
-
17:30
HUSin verkkopalveluun kohdistuu palvelunestohyökkäys – aiheuttaa ajoittaisia häiriöitä
-
Lataa lisää