Onko puhelimesi etukamerassa tämä ärsyttävä ominaisuus? Ratkaisu ihmetyttää – "En ymmärrä, miksei kukaan puhu tästä"
Someväki kiittelee tiktokkaajaa, joka "paljasti", miten iPhonen etukameran saa muutettua peilaavaksi.
Monien harmiksi iPhone-puhelimilla on tapana kääntää etukameralla otetut selfiet. Ominaisuuden vuoksi kännyköillä ei voi napata peilattua omakuvaa, vaan kamera tallentaa kasvot sellaisina kuin vastapäätä oleva henkilö ne näkisi.
Osa ihmisistä kuitenkin haluaisi selfiensä olevan juuri sellainen kuin miltä se kameran kehyksessä näyttää. Tästä syystä he ottavat selfieitä Snapchatin tai Instagramin kaltaisilla sovelluksilla.
Nyt eräs tiktokkaaja on kohahduttanut somea kertomalla, että vaiva on turhaa. Ominaisuuden voi nimittäin kääntää pois.
Jos video ei näy, voit katsoa sen täältä.
Nimimerkki @taliamar näyttää videollaan, että se on myös yllättävän helppoa: mene iPhonen kameran asetuksiin ja laita päälle Peilaa etukamera- tai Peilaa etukameran kuvat -ominaisuus.
– Se on niin helppoa. En ymmärrä, miksei kukaan puhu tästä, Talia selittää videollaan.
Legenda vai käyttöohjeiden lukija?
Niksistä uutisoinut Mirror kertoo videon kommentoijien olevan ihmeissään ja onnellisia paljastuksesta. Video on kerännyt jo lähes 290 000 tykkäystä.
– Onneksi löysin tämän ennen kesää, eräs kommentoija kirjoittaa.
– Tämä teki sinusta legendan, toinen ylistää.
Kikan olisi voinut löytää toki jo aiemmin, sillä Apple kertoo avoimesti tukisivustoillaan, miten etukameran peiliominaisuuden voi kytkeä päälle.
Lue uusimmat lifestyle-artikkelit.
Lähteet: @taliamar/TikTok, Mirror, Apple
Uusimmat
-
11:13
Yksinäisyys voi tappaa miehen – suomalaistutkimus osoittaa yhteyden kohonneeseen syöpäriskiin
-
11:12
Jälleen yksi festivaali peruttu: Ilosaarirockia ei järjestetä tulevana kesänä
-
11:07
Koronarokotuksia voidaan painottaa pahimmille epidemia-alueille
-
11:04
Vedestä löytyi vainaja voimalaitokselta Kouvolassa
-
11:03
Hallituksen ravintolarajoitukset julki – tiukat rajoitukset voimassa 11 maakunnassa
-
10:55
Jani Hakanpää lanasi Mikael Granlundin tylysti – Carolina-fanit rakastuivat suomalaiskarhuun välittömästi: "Juuri tätä me kaipasimme"
-
10:55
Kesän Suviseurat siirretään radioon ja verkkoon
-
10:50
Poliisi kaipaa havaintoja Oulussa kadonneesta muistisairaasta miehestä – yli 80-vuotias Pentti katosi toissayönä
-
10:48
Lewis Hamiltonilta tunnustus Max Verstappenin suuntaan – F1-faneille herkkua luvassa
-
10:46
Provinssi on peruttu – ihmisten juhla järjestetään seuraavan kerran kesällä 2022
-
10:39
John Tortorellalta suoraa puhetta Columbuksen NHL-alakulosta Jarmo Kekäläisen myllättyä siirtomarkkinoilla
-
10:37
Paljastuksia tulevasta Sinkkuelämää-sarjasta – suosikkihahmo mukana kuvauksissa
-
10:30
Suomi astui esiin liennyttämään sotaa Ukrainassa: "Toivotaan, että tasavallan presidentin arvio pitää paikkansa"
-
10:27
Indianapolisissa joukkoampuminen FedExin tiloissa – ampuja tappoi ainakin kahdeksan
-
10:25
Fortumin tytäryhtiö Uniper aloittaa oikeustoimet Hollantia vastaan – vaatii korvauksia turhaksi jäävästä hiilivoimalastaan
-
10:24
Viranomaiset jahtaavat al-Holin leirin palautukset paljastanutta tuntematonta poliisia – poliisin oma virhe suojaa salaisen tiedon vuotajaa
-
10:15
Poliisi löysi rikospaikalle jääneestä haisevasta johtolangasta ratkaisevan DNA-jäljen – "Lain koura tavoittaa rikoksentekijät!"
-
10:05
Ruotsi keventää koronarajoituksia – myös Astra Zenecan rokotteen käyttö jatkuu
-
10:02
"Suomen suurin burgeriravintola" avautuu Helsinkiin – luvassa hampurilaisia, juomia ja futista: "Voittava yhdistelmä"
-
09:59
Arsenalilta vaikuttava ele tähtikapteenin johdolla – Glen Kamaran rasismivyyhtiin sotkeutunut joukkue päätyi omaan ratkaisuun
-
Lataa lisää