Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Olympiakomitea hakee oikaisua Valon avustusten takaisinperintään – pelissä lähes kaksi miljoonaa

Lehtikuva
Julkaistu 20.06.2017 18:36

MTV SPORT - STT

Olympiakomitean hallitus päätti tänään hakea oikaisua liikuntajärjestö Valon avustusten takaisinperintään. Opetus- ja kulttuuriministeriö päätti toukokuun lopussa periä Valolta takaisin noin 1,75 miljoonan euron valtionavustukset vuodelta 2014. 

Valo lakkautettiin vuodenvaihteessa, ja sen vastuut siirtyivät uudelle Olympiakomitealle.
Ministeriön taloustarkastus liittyi 24 erityisavustukseen ja vuoden 2014 yleisavustukseen. Kaikkiaan Valo sai valtionavustuksia 7,86 miljoonan euron edestä vuonna 2014.

Suurimmat takaisinperittävät summat liittyvät lasten liikunnan lisäämiseen tähtääviin hankkeisiin, jotka Olympiakomitean mukaan valmisteltiin ja toteutettiin tiiviissä yhteistyössä ministeriön kanssa. Takaisinperintä johtui Olympiakomitean mukaan pitkälti vääriin tiliöinteihin avustusten käytössä.

- Aiemmat puutteet hallintokulttuurissamme on tunnistettu, ja Olympiakomiteassa on otettu kuluvan vuoden aikana käyttöön koko toimintaa linjaava vastuullisuuskompassi. Olympiakomitean tulee toimia hyvän hallinnon ja voimassa olevien ohjeistusten mukaan. Teknisten virheiden merkitys korostuu päätöksessä mielestämme kuitenkin kohtuuttomasti, kommentoi Olympiakomitean tuleva toimitusjohtaja Mikko Salonen tiedotteessa.

Salonen aloittaa toimitusjohtajana virallisesti elokuun puolivälissä. 

Salosen mielestä OKM:n tarkastus on arvioinut vuoden 2014 hallintoa helmikuussa 2017 määriteltyjen ohjeiden kautta. Salosen mielestä on poikkeuksellista, että pelisäännöt muuttuvat jälkikäteen.

OKM:n nuoriso- ja liikuntapolitiikan osaston ylijohtaja Esko Ranto kommentoi toukokuussa, ettei ministeriöllä ollut muuta vaihtoehtoa kuin takaisinperintä.

- Valolla on ollut vuonna 2014 erilaisia avustuksia hyvin paljon. Rahankäytön kontrollointi on siinä ehkä mennyt niin, etteivät hankkeiden väliset rajat ole olleet selviä, Ranto kuvasi.

- Kuluja on ehkä kirjattu väärillekin hankkeille. Meille ei ole pystytty esittämään erityisavustusten osalta dokumentaatiota, että ne ovat menneet oikeille hankkeille. Meille ei jäänyt muuta vaihtoehtoa kuin takaisinperintä.

Lisää aiheesta:

Aivoliiton toiminnanjohtaja nimitettiin tekemään selvitystä valtionavustuksista – nyt omaa järjestöä epäillään väärinkäytöstäMaanpuolustuskoulutusyhdistyksen saama miljoonien valtioavustus keskeytettiin epäselvyyksien takia, yhdistys yllättyi: "Ylimitoitettua, kärpästä lyödään lekalla"Helsingin hallinto-oikeus hylkäsi pääosin Olympiakomitean valituksen valtionavustustensa takaisinperinnästä: "Olemme pettyneitä päätökseen"Olympiakomitea valittaa hallinto-oikeuteen Valon takaisinperinnästä"Ehtojen noudattamisessa puutteita" – Urheilujärjestö Valolta peritään 1,75 miljoonaa avustuksia takaisinOlympiakomitea säästökuurille: taloutta sopeutetaan 800 000 eurolla
Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

Urheilu
  • 21:39
    Mestarien liiga

    AS Monaco sai tylyn kylvetyksen – Bayer Leverkusen -tähdeltä upea temppu: "Euroopan paras"

  • 21:00
    Huuhkajat

    Huuhkajista karu osoitus – näin heikkoa sijoitusta ei ole hetkeen nähty

  • 20:47
    Nyrkkeily

    Lehti: Robert Heleniuksen nyrkkeilyura ohi – jätti vielä pienen takaportin

  • 20:13
    Mestarien liiga

    Bayer Leverkusenille heti shokkihoitoa – ruotsalaishyökkääjältä taitava viimeistely

  • 20:09
    Liiga

    SM-liigapelaaja Nuutti Viitasalo kommentoi nyt rahanpesusyytettään