Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Olli Jokinen pelasi NHL-uransa "väärällä" työkalulla – karu totuus selvisi vasta Mikkelin Jukureissa: "Pieni masennuksenpoikanen tuli"

4:00Jukureiden päävalmentajaksi saapunut Olli Jokinen alkutaipaleestaan Suomessa:"Erona nyt vain on se, että nämä pelaajat tienaavat"Olli Jokinen kertasi alkuaan Jukureissa HIFK-harjoitusottelun jälkeen. 2007 Getty Images
Julkaistu 22.08.2021 08:02
Toimittajan kuva

Marko Leppänen

marko.leppanen@mtv.fi

@MarkoLeppnen

Jukurien SM-liigajoukkueen uusi päävalmentaja Olli Jokinen teki 1231 NHL:n runkosarjaottelussa 321 maalia. Verkko olisi voinut heilua vielä enemmän, jos hänet olisi varustettu samalla tiedolla kuin nyt. 

LUE MYÖS: Jukurien kultaleijona loukkaantuneiden kirjoissa – Olli Jokiselta jämäkkä linjaus

Jokisen päässä syttyi lamppu keväällä Jukurien tapahtumassa. Tuntuu oudolta, mutta 42-vuotias ex-pelaaja testasi ensimmäistä kertaa elämässään perinpohjaisesti, että millainen jääkiekkomaila hänelle sopii. 

Jokinen pelasi NHL:ssä mailalla, jonka flex eli kiertojäykkyys oli 107. Viima Hockeyn taitovalmentaja Iiro Mäntylä arvioi, että Jokiselle oikea luku olisi noin 77. 

Kaiken lisäksi Jokisen maila oli lyhyt, joten todellinen flex oli noin 115–120: eli todellisuudessa rautakanki. 

– Kyllä siinä vähän sellainen masennuksenpoikanen tuli, Jokinen naurahti MTV Urheilun haastattelussa. 

Jokinen ei vaihtanut juurikaan edes mailamalliaan NHL-uran aikana, vaikka komposiittimailat kehittyivät valtavasti vuosien varrella. Vanhaan mallin maalattiin uudet värit päälle. 

– Välillä joku valmentaja tuli sanomaan, että pitäisi muuttaa käyristystä tai jäykkyyttä. Kun kysyi, että miksi, he eivät pystyneet perustelemaan. Kun ehdotettiin mailan pidentämistä ulottuvuuden parantamiseksi, vastasin, että sitten en pysty ampumaan sillä. 

Juttu jatkuu kuvan alla

gettyimages-467430802-594x594Olli Jokinen viritti kudin pelatessaan St. Louis Bluesin paidassa.2015 NHLI

Suurin osa vaihtoi mailaa

Jukurit on pannut monta osa-aluetta uusiksi sen jälkeen, kun Olli Jokinen palkattiin seuran päävalmentajaksi. Yksi on Viima Hockeyn palveluiden ottaminen käyttöön. 

Jukurit käyttää ulkopuolista apua taito- ja fysiikkavalmennukseen, mikä vapauttaa ydinvalmennustiimiltä aikaa ja energiaa pelillisiin asioihin. 

Yksi olennainen osa on mailojen "fittaus". Jokaiselle pelaajalle etsitään ihanteellinen työkalu, jolla pystyy virittämään laukauksen mahdollisimman tehokkaasti. 

Jäykkyyden lisäksi on syytä selvittää mailan "kick point" eli kohta, josta varsi taipuu. Kaikissa mailoissa ei kick pointia ole, vaan ne taipuvat tasaisemmin koko matkaltaan. 

Jokisen mukaan 80 prosenttia Jukurien pelaajista vaihtoi mailaa. 

– Emme kuitenkaan pakota ketään vaihtamaan mailaa. Osa pelaajista kokeili uutta ja vaihtoi sitten takaisin vanhaan. 

Mailojen kehitys on muuttanut koko laukomisen ajattelutapaa. Nyt isona linjana on, että maila tekee työn. 

– Monet luulevat, että alakäsi on tärkein laukauksessa. Todellisuudessa yläkäsi on se, jonka pitää tehdä työ. 

Lisää kutivariaatioita

Jääkiekkoilu olisi helppoa, jos pelkästään mailaa vaihtamalla tekisi sata maalia kaudessa. Kaiken ytimenä on kuitenkin henkilökohtainen taito. 

Jokisen mukana isona teemana on ollut saada laukauksiin lisää variaatioita. 

– Pitää pystyä ampumaan, kun kiekko on luistimissa, muuttamaan kulmaa ja niin edelleen. 

Jokinen huomauttaa, että jos jokainen pelaaja tekee paremman työkalun ansiosta kaudessa yhden maalin enemmän, se alkaa tuntua jo pistesaaliissa. 

– Marginaalit voittojen ja tappioiden välillä ovat pieniä. Se ratkaisee, miten paikat hyödynnetään.

Lisää aiheesta:

Olli Jokinen sai lokaa niskaansa – taustalla pyörinyt kiekkotehdas räjäytti vanhat rakenteet ja siivitti Jukurit ihmeeseen SM-liigassa: "Vähättelyltä on pudonnut pohja"Nuoret SM-liigapelaajat palasivat menneisyyteen – hupaisa kokeilu päättyi punaisen klassikon tuhoon: "Ihan kuin rautakanki"SM-liigan pistepörssin hallitsija jäi jalkoihin pihapeleissä – kohtasi karun totuuden A-nuorissa: ”Ei hän syntynyt Arnold Schwarzeneggerinä”Spagaatin kautta Chicagon NHL-miehistöön ja Leijoniin – oma isä ja aerobicin maailmanmestari auttaneet suomalaislupausta uralla eteenpäinMikko Rantanen kasvoi bambimaisesta junnusta NHL:n huipulle: "Hänessä on ainesta supertähdeksi"Superlupaus Kaapo Kakolla on yksi erikoinen ominaispiirre: "Saku Koivukin sanoi siitä – ei, ei uskonut"
LiigaJukuritJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • Eilen22:08
    Olli Jokinen

    Olli Jokinen jyrähti: "Uskomatonta"

  • Eilen21:43
    Sport

    Sport-päävalmentajalta jäätävä vastaus SM-liigakierroksen kohutapaukseen

  • Eilen21:03
    HIFK

    Kärpät häviää jatkuvalla syötöllä – SM-liigakierroksella runsaasti draamaa

  • Eilen20:37
    Sport

    Yleisö raivostui Vaasassa – Ilveksen maalissa todella kuohuttava tuomariratkaisu

  • Eilen19:41
    Kärpät

    Kriisinhajuisessa liigaottelussa jysähtelee – Kärppien rajuille ongelmille jatkoa