Voimistelija ja sosiaalisen median tähti Olivia Dunne, 20, koki ikävän yllätyksen New York Timesin tehtyä hänestä juttua.
New York Timesin julkaisemassa artikkelissa kerrotaan ilmiöstä, jossa collegessa opiskelevat urheilijat pystyvät nykyään ansaitsemaan Yhdysvalloissa rahaa omalla nimellään. Miljoonien ihmisten TikTokissa ja Instagramissa seuraama Dunne on pystynyt kapitalisoimaan suosiotaan rahaksi. Yhdysvaltalainen on miljoonilla dollareillaan yksi maan eniten tienanneista college-urheilijoista.
Dunne ei kuitenkaan pitänyt kokemuksestaan New York Timesin kanssa. Maailmankuulu voimistelija arvosteli Full Send Podcastissa, että lehden tekemä juttu oli "täyttä hevonpaskaa".
Dunne oli aluksi kyllä arvostetun jättilehden lähestymisestä innostunut.
– He soittivat minulle marraskuussa ja kertoivat aikovansa kirjoittaa saavutuksistani ja muusta. Olin, että "ok, käy". Se oli mahtavaa. New York Times. Valtavaa, Dunne sanoi Fox Newsin mukaan.
Voimistelijaa ihmetyttivät kuitenkin toimittajan puhelinhaastattelutilanteessa esittämät kysymykset, joita hän kuvaili hyvin oudoiksi.

