Oletko huomannut, mitä korviisi oikein laitat? Hittivideolla näytetään, miten nappikuulokkeet voi puhdistaa helposti ja kätevästi
Oletko kiinnittänyt huomiota siihen, kuinka likaiset kuulokkeesi luultavasti ovat? Tällä somehitiksi muodostuneella niksillä puhdistat kuulokkeet näppärästi!
Moni käyttää kuulokkeita pitkin päivää. Niiden kanssa puhutaan puheluita, hikoillaan kuntosalilla ja käyvätpä jotkut nukkumaankin kuulokkeet korvillaan. Harva kuitenkaan muistaa puhdistaa kuulokkeitaan säännöllisesti, ja jos yrittääkin puhdistaa, lika ei aina ole lähteäkseen pois.
Olet saattanutkin yrittää rapsuttaa likaa kuulokkeista erinäisillä välineillä, mutta eräs mies jakoi TikTokissa niksin, jolla AirPod-kuulokkeet saa puhtaiksi hyvin kätevästi. Videota on katsottu jo yli kaksi miljoonaa kertaa.
Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen täältä.
Helppo niksi paljastaa kuulokkeissa piilevän lian
Niksiä kokeiltuasi siitä tulee luultavasti säännöllinen rutiini. Tuskin nimittäin haluat enää laittaa kuulokkeita korviisi puhdistamatta niitä nähtyäsi, millaisessa kunnossa olet ne korviisi tähän mennessä laittanut, arvelee Mirror-sivusto.
Siivousnikseihin erikoistuneen TikTok-tilin videolla selitetään, kuinka alkuun kannattaa ottaa hammastikku avukseen. Tikulla voi käydä läpi kuulokkeiden sisäpuolen, jotta isoimmat liat lähtevät reunoilta irti.
Tämän jälkeen tarvitset muovailuvahaa tai sinitarraa, josta teet pallon. Paina pallo sitten kuulokkeeseen ja ota irti. Lian ja vaikun pitäisi jäädä siihen kiinni. Toista tätä niin kauan, että kaikki kuulokkeisiin kerrostunut lika on lähtenyt irti ja tarttunut sinitarrapalloon.
Kostuta vanupuikko puhdistusliuokseen, ja viimeistele lopputulos puhdistamalla kuulokkeet sen avulla. Anna kuivua.
Lue uusimmat lifestyle-artikkelit.
Lähteet: Mirror, @cleanthatup/TikTok
Uusimmat
-
12:47
Venäläinen kenraalimajuri kuollut Ukrainassa – MTV seuraa Ukrainan sotaa
-
12:43
Silminnäkijät kertovat: Kymmenet Israelin tankit saapuneet Etelä-Gazaan – MTV seuraa sotaa
-
12:43
Baijerissa lumikaaos – koulut kiinni, liikenne sekaisin ja lumivyöryriski korkea
-
12:41
Valiolle esitetään liki miljoonan euron seraamusmaksua sitoumuksen rikkomisesta
-
12:39
Jukka Jalonen valitsi useita debytantteja SM-liigasta – tässä Leijonien joukkue Sveitsiin
-
12:20
Dopingrikoksista ja huumausainerikoksesta syytetty Redrama: "Otin heti vastuun siitä ja otan vastaan seuraukset"
-
12:06
23-vuotias mies surmasi taksinkuljettajan teräaseella – poliisi käytti Kuusankosken taksisurmaajan kiinniotossa poliisikoiraa
-
12:01
Maustepurkeissa on kätevä ominaisuus, jonka harva on huomannut – katso näppärä kikka
-
11:54
Vaalikone: Asiantuntijoilta kolme havaintoa – "Kyllä mahdollisuudet menisivät"
-
11:13
Spotify julkisti jättimäisen irtisanomispaukun
-
11:06
Verotus ei korjaa apteekkien kilpailun puutetta –KKV: "Apteekkarien tulot nousevat niin suuriksi..."
-
11:05
Tähtipelaajalta järkyttävä kanuuna kärkiottelussa – selostaja äimistyi: "Likimain täydellinen"
-
11:02
Eini astelee Linnan juhliin ensimmäistä kertaa: "Vietin muutaman hiljaisen hetken"
-
11:00
Sakeat lumisateet mahdollisia rannikolla – muistatko vielä Merikarvian yli 70 sentin lumikertymän yhdessä päivässä?
-
10:50
Syyttäjä: Airiston Helmen toimintaa pyöritti vuosien ajan järjestäytynyt rikollisryhmä – peitekieli, ankaria sääntöjä ja salanimiä
-
10:46
Mäkihyppääjä meni vessaan – seuraavassa hetkessä kisa oli pilalla
-
10:35
Carly käyttää vain 114 euroa kuukaudessa ruokakauppaan: "Avain kaikkeen on, että..."
-
10:33
Seuraavien talviolympialaisten ympärillä iso kysymysmerkki – KOK ajaa kulisseissa omaa ratkaisuaan
-
10:30
Venäläisellä somekanavalla kasvaa protestiliike – "Palauttakaa miehemme, meille riittää!"
-
10:00
Yksin kotona -näyttelijä Macaulay Culkin sai Walk of Fame -tähden – tältä näyttelijä näyttää nyt
-
Lataa lisää