Virolaisen sähköauton valmistus voisi alkaa jo ensi vuonna Yhdysvalloissa.
Viroa voi tuskin pitää automaailman majakkana, mutta nyt lahden takaa kajahtaa.
Eteläisessä naapurissa on kehitelty täyssähköinen Nobe GT100, jonka hassunkurinen ulkonäkö kiinnittää vähemmänkin uteliaan huomion.
Piskuiselle kolmipyörälle lupaillaan 256 kilometrin toimintamatkaa yhdellä latauksella. Auto yltyy parhaimmillaan lähes 130 kilometrin huippunopeuteen, joten meno ainoan takapyörän päällä saattaa tuntua kiikkerältä.
Lue myös: Virolainen sähköauto ei ole isoille ihmisille, ja sen kyydissä naamakin tulee kipeäksi – otimme nopeat tyypit sympaattisesta Nobesta
Kaksipaikkaisen menopelin saa joko 24 tai 34 kilowattitunnin litiumioniakulla, joka tarjoaa energiaa kaikille pyörille. Hevosvoimia on yhteensä 93. Sähköjärjestelmille ja radiolle on varattu oma akku.
Retroa, mutta silti modernia
GT100:n konsepti on velkaa 1950-luvun automaailman erikoisuuksille. Tuolloin erilaiset kolmipyöräiset kummajaiset rikastivat eurooppalaista tieverkkoa.