Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Oikeuspsykiatri: Imatran joukkomurhan syy tullaan saamaan selville – "epäillyn käytös ainutlaatuista"

Lehtikuva
Julkaistu 06.12.2016 07:05
Toimittajan kuva

Raija Kantomaa

raija.kantomaa@mtv.fi

RaijaKantomaa

Psykiatrisen vankisairaalan Vantaan yksikön ylilääkärin ja oikeuspsykiatrin Alo Jüriloon mielestä Imatran joukkomurhasta epäillyn motiivia on hyvin vaikea ymmärtää.

MTV Uutisten tietojen mukaan kolmesta murhasta epäillään 23-vuotiasta imatralaismiestä, Jori Juhani Lasosta. Hänet on aiemmin tuomittu muun muassa tapon yrityksestä ja törkeästä rattijuopumuksesta.

– Epäillyn käytös on ollut hyvin epäloogista. Hän teki joukkomurhan tappamalla usean ihmisen, muttei tehnyt itsemurhaa tai yrittänyt pakoon. Hän ei ollut teon aikana päihteidenkään vaikutuksen alaisena. Tämä on hyvin hämmentävää ja ainutlaatuista enkä tiedä ainuttakaan vastaavaa tapausta, toteaa Jüriloo.

Jüriloo ajattelee, että teko voisi olla epäloogisuutensa vuoksi psykoottisen ihmisen tekemä.

– Mitään loogista selitystä epäillyn käyttäytymiselle ei ole nähtävissä, joten herääkin kysymys, onko kyseessä psykoottisen ihmisen logiikka. Tämä me emme tiedä vielä, muistuttaa Jüriloo.

Jüriloon mukaan Imatralla Eksotessa on panostettu erityisesti matalan kynnyksen hoitoon, mutta jos ihminen ei koe olevansa sairas, hän ei hakeudu hoitoon.

– Suurin ongelma tällaisten ihmisten kanssa on se, että ennen väkivallan tekoa ei ole minkäänlaista psykiatrista hoitokontaktia, eli syyllinen ei löydy hoitojärjestelmästä, toteaa Jüriloo.

Imatra suruliputus
Suomen lippuja puolitangossa Imatran kaupungintalolla maanantaina 5. joulukuuta 2016.Lehtikuva

Tekijän mielenliikkeet selvitetään

Epäilylle on tehty kolme vuotta sitten mielentilatutkimus, kun hän syyllistyi tapon yritykseen vuonna 2013. Hän oli silloin ollut päihtynyt kiinni jäädessä. 

Jüriloon mukaan Suomessa on maailman tiukin ja perusteellisin mielentilatutkimus, joka kestää parista kuukaudesta jopa neljään kuukauteen.

– Siinä tutkittavasta tilataan kaikki sairaskertomukset jopa syntymästä saakka. Tutkimuksessa on mukana koulutodistukset ja omaiset ja läheiset haastatellaan. Tässä tapauksessa epäillylle on tehty mielentilatutkimus kolme vuotta sitten, joten on mahdollista, että psykiatrinen sairaus on puhjennut sen jälkeen, pohtii Jüriloo.

Jüriloon mukaan esimerkiksi skitsofrenia puhkeaa tavallisesti hieman yli 20-vuotiaana.

– Eräällä potilaallani puhkesi skitsofrenia vain kaksi vuotta mielentilatutkimuksen jälkeen. Huomautan, että hyvin pieni osa skitsofreniapotilaista syyllistyy väkivaltaiseen tekoon, mutta väkivaltariski kasvaa 25-kertaiseksi, jos sairas on päihtynyt. Imatran murhista epäilty ei ole ollut kuitenkaan päihtynyt murhat tehdessään, sanoo Jüriloo.

imatra-ilta-kynttilätPoliisin mukaan esitutkinnassa on vahvistunut se käsitys, ettei tekoon liity poliittisia tai ideologisia motiiveja.

"Motiivi saadaan selville"

Imatran poliisi on kuulustellut epäiltyä, mutta hän ei ole halunnut kertoa tapahtumista eikä vastata hänelle esitettyihin kysymyksiin.

– Uskon kuitenkin, että joukkomurhan syy tullaan saamaan selville. Tässä tullaan selvittämään tarkkaan se, millaista elämää tekijä on elänyt ennen kohtalokkaita tapahtumia. Oikeudessa tullaan uskoakseni vaatimaan myös uutta mielentilatutkimusta ja sen tekevät eri asiantuntijat kuin kolme vuotta sitten, lisää Jüriloo.

Jüriloon mukaan epäilty saa hoitoa jo heti esitutkinnan aikana, jos hänen todetaan sitä tarvitsevan vankilan terveytutkimuksessa.

– Tämän kaiken surun keskellä haluan muistuttaa, että henkirikosten määrä on ollut viime vuosina Suomessa laskussa. Nyt kyse on vain yhdestä järkyttävästä sattumasta, toteaa Jüriloo.

Lisää aiheesta:

Vaimonsa murhasta syytetty psykiatri on tehnyt itsekin mielentilatutkimuksia – tästä seuraa suuria kysymyksiäUllanlinnan murhasta epäilty psykiatri on itse tehnyt mielentilatutkimuksia – nyt hänelle tehdään sellainen: "Ylenpalttisen harvinaista"Rikostoimittajat: Ullanlinnan tapon tutkinnassa poikkeuksellinen tilanne – "Voisiko epäilty jollain tavalla feikata?"Sarjakuristajan pään sisällä: Mielentilatutkimukset paljastavat Michael Penttilän synkän ajatusmaailmanEspoon lapsimurhasta epäilty äiti päätyi itsemurhaan – vangit tappavat itsensä lähes aina hirttäytymällä: "Kolmannes lapsensa tappaneista naisista yrittää itsemurhaa"MTV Uutiset kokosi yhteen Imatran surman oudoimmat yksityiskohdat – epäilylle tehty jo kerran mielentilatutkimus
Imatran kolmoissurmaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Imatran kolmoissurma
  • 03.12.202110:36
    Imatra

    Kaisa tapasi Imatran kolmoissurmassa ammutun siskonsa murhaajan oikeudessa: "Hän tuuletti kuullessaan, että pääsee vankimielisairaalaan"

  • 30.03.201809:56
    Kotimaa

    IL: Jukan, 60, puoliso kuoli Imatran kävelykadun kolmoissurmassa – "Anne lähti niin, että hän oli sovussa kaikkien läheistensä kanssa"

  • 04.12.201706:28
    Kotimaa

    Imatran kolmoismurhan uhrien omaisilla sysimusta vuosi – "Yksi asia on todella nostattanut katkeruutta"

  • 03.09.201714:26
    Kotimaa

    Omaiset pettyivät Imatran ampujan tuomioon: ”Murhaaja sai oikeutta, mutta emme me – miksi kukaan ei vaadi kireämpiä aselakeja, kun suomalainen mies ampuu?”

  • 30.08.201704:50
    Rikos

    Imatran ampujan käytös muuttui pelokkaaksi jo kuukausia ennen tekoa – Äiti: Hän ei halunnut apua, eikä häntä voinut sinne väkisin viedä