Raahen kaksoismurhasta syytetty mies ei ymmärtänyt tekojaan, toteaa Terveyden ja hyvinvoinnin laitos mielentilalausunnossaan. Oikeus määräsi aiemmin äidiltään ja 25-vuotiaalta naiselta hengen teräaseella viime syksynä riistäneen miehen mielentilatutkimukseen.
Oulun käräjäoikeus pui tänään jälleen Raahen kaksoismurhaa ja hiv:n levittämistä koskevaa tapausta. Häntä syytettään henkirikosten lisäksi useista muista rikoksista. Mies osallistuu oikeudenkäyntiin videon välityksellä.
Mies oli tunnustanut henkirikokset. Hän oli myös näyttänyt järven, johon oli heittänyt teräaseen. Lisäksi järvenpohjasta löytyi samanlainen muki, jollaisen mies kertoi sinne heittäneensä.
Ensimmäinen uhri vieras nuori nainen
25-vuotias nainen oli miehelle entuudestaan tuntematon. Nainen löytyi syyskuussa kuolleena tontilta Raahen keskustasta ja äiti kotoaan.
Lue myös: MTV Raahessa: Kavereille kaksoismurhasta syytetty mies oli mukava, kunnes kaikki muuttui kaksi vuotta sitten – "Tuli pakokauhu ja turvaton olo"
Syyttäjän mukaan teräasetta kantanut mies lähti yöaikaan seuraamaan baarista itselleen ainakin enemmässä määrin tuntematonta naista. Syyttäjän mukaan mies löi ulkona naista useita kertoja teräaseella selkään.
Mies oli jo pidempään suunnitellut jonkin väkivaltarikoksen toteuttamista niin, että kohteena olisi fyysisesti heikompi osapuoli ja nainen, syyttäjä kuvaili haastehakemuksessa. Hänen mukaansa miehen suhtautuminen naisiin oli vihamielistä ja halveksivaa, ja teko oli harkittu.
Jatkoi surmaamalla äitinsä
Neljä päivää tämän jälkeen mies murhasi syyttäjän mukaan 65-vuotiaan äitinsä teräaseella. Myös tämä teko oli syyttäjän mukaan vakaasti harkittu, ja taustalla oli vihaa äitiä kohtaan.