Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Oikeus päätti, ettei Trump saa blokata ihmisiä Twitterissä – nyt hallitus aikoo valittaa ratkaisusta

Liittovaltion tuomari linjasi toukokuun loppupuolella, että presidentin sekä muiden liittovaltion viranomaisten käyttäjätiit ovat avoinna julkiselle keskustelulle
Liittovaltion tuomari linjasi toukokuun loppupuolella, että presidentin sekä muiden liittovaltion viranomaisten käyttäjätiit ovat avoinna julkiselle keskustelulle
Julkaistu 05.06.2018 11:30

MTV UUTISET–REUTERS

Yhdysvalloissa oikeusministeriö aikoo valittaa tuomioistuimen päätöksestä, joka kielsi presidentti Donald Trumpia estämästä käyttäjiä Twitterissä.

Trumpin tilillä on yli 52 miljoonaa seuraajaa ja jatkuvasti twiittaamisesta on tullut yksi hänen presidenttiytensä tunnusmerkeistä. Presidentti on kuitenkin torjunut useita käyttäjiä, jotka ovat kritisoineet hänen toimiaan. Tällöin käyttäjät eivät voi suoraan vastata Trumpin twiitteihin.

Liittovaltion tuomari linjasi toukokuun loppupuolella, että presidentin sekä muiden liittovaltion viranomaisten käyttäjätiit ovat avoinna julkiselle keskustelulle ja käyttäjien pääsyn estäminen niille rikkoo Yhdysvaltain perustuslain takaamaa sananvapautta.

Hiljattain seitsemän estosta valittanutta asianomaistajaa pääsivät jälleen seuraamaan Trumpin Twitter-päivityksiä, mutta nyt Yhdysvaltain hallinto aikoo viedä asian vetoomustuomioistuimeen.

Videolla Bill Clinton: Trump olisi pahemmissa vaikeuksissa, jos olisi demokraatti

0:51Bill Clinton: Trump olisi pahemmissa vaikeuksissa, jos olisi demokraatti

Lisää aiheesta:

Trump vaatii oikeusjuttunsa tuomarin jääväämistä – syyttäjä huolissaan todistajien turvallisuudestaNämä tviitit ratkaisivat – Twitter jäädytti pysyvästi Donald Trumpin käyttäjätilinTwitter puuttui taas Trumpin kirjoituksiin – "Tämä tviitti rikkoi väkivallan ihannointia koskevia sääntöjä"Trump blokkasi hänen kanssaan eri mieltä olevia Twitterissä – vetoomustuomioistuimelta ei herunut sympatiaa presidentilleRikkooko Trump perustuslakia estämällä Twitter-käyttäjiä? Asiaa selvitetään oikeudessaTwitter ei suostu vaatimuksiin poistaa Trumpin tiliä: "Maailman johtajilla erityinen asema"
Trumpin YhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Trumpin Yhdysvallat
  • 06:38
    Donald Trump

    Trump uhkaa Nigeriaa sotatoimilla

  • Eilen20:52
    Ilmastonmuutos

    USA ei lähetä korkean tason edustusta YK:n ilmastokokoukseen

  • Eilen06:21
    Media

    Valkoinen talo rajoittaa toimittajien liikkumista lehdistötiloissa – syytöksiä salakuuntelusta

  • pe23:05
    Donald Trump

    Saako Ukraina himoitsemiaan Tomahawk-ohjuksia? Pentagonilta kommentti

  • pe16:58
    Teboil

    Kuljetusala huolestui: Teboilin kaatuminen tuo katveita diesel-karttaan