Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

NYT: Venäläisdroonit tarkkailevat Yhdysvaltain asekuljetuksia Saksassa – Kremliltä lyhyt kuitti

Kuvituskuvan droonit eivät liity uutiseen.
Kuvituskuvan droonit eivät liity uutiseen.
Julkaistu 29.08.2025 06:30
Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

Reuters

Venäläisten droonien epäillään New York Timesin mukaan tarkkailevan Yhdysvaltain ja sen liittolaisten aseiden kuljetusreittejä Itä-Saksassa. Kreml kuittaa raportin valheena.

Venäjä tai sen edustajat lennättävät tiedusteludrooneja reiteillä, joita Yhdysvallat ja sen liittolaiset käyttävät sotilaallisten tarvikkeiden kuljettamiseen itäisen Saksan kautta, kertoo yhdysvaltalaislehti New York Times.

Lehden mukaan Yhdysvaltalaiset ja muut länsimaiset viranomaiset uskovat, että Venäjä käyttää drooneja keräämään tietoa, jota voitaisiin käyttää sabotaasikampanjassa länsimaita vastaan ja Venäjän joukkojen tukemisessa Ukrainassa.

Valkoinen talo ja Pentagon eivät kommentoi asiaa uutistoimisto Reutersille, mutta Saksan ulkoministeriön virkamies kertoo Saksan olevan tietoinen droonihavainnoista, ottavan Venäjän uhan Euroopan turvallisuudelle "erittäin vakavasti" ja seuraavan tilannetta tarkasti.

Kreml: Vaikea kuvitella

Kremlin tiedottajan Dmitri Peskovin mukaan Kreml ei ollut ehtinyt perehtyä asiaan tarkemmin.

– Mutta tätä on vaikea kuvitella, sillä silloin saksalaiset olisivat nähneet sen selvästi, eikä heillä olisi syytä vaieta, hän sanoi Reutersin mukaan.

– Joten todennäköisesti kyseessä on jälleen yksi lehtivalhe.

Ei pitäisi olla yllätys

New York Timesin mukaan droonilennot keskittyvät Saksan itäiseen Thüringenin osavaltioon. Niistä on raportoinut myös saksalainen julkaisu WirtschaftsWoche.

– Raportit väitetyistä droonihavainnoista ovat meille tuttuja. Seuraamme kehitystä tarkasti ja olemme säännöllisessä yhteydessä liittolaisiin ja Natoon asiasta, Saksan ulkoministeriön virkamies vahvisti Reutersille.

Saksan puolustusministeri Boris Pistorius kommentoi asiaa lehdistötilaisuudessa Espanjan puolustusministerin kanssa.

– Ei pitäisi olla yllätys, että drooneja lentää satamien ja rautatieinfrastruktuurin yllä. Mutta asialle ei juuri voida tehdä mitään.

Sabotaasit ovat NYT:in mukaan aiheuttaneet muun muassa tulipaloja varastoissa Britanniassa, hyökkäyksen patoa vastaan Norjassa ja yrityksiä häiritä Itämeren alla kulkevia kaapeleita.

Tavoitteena on ollut kaiken kaikkiaan heikentää Euroopan halua tukea Ukrainaa.

Venäjä on aiemmin kiistänyt osallisuutensa sabotaasitoimiin.

New York Timesin mukaan sabotaasit ovat vähentyneet merkittävästi viime vuoden huipun jälkeen, osittain Euroopan turvallisuuden kiristymisen ja länsimaisten tiedustelupalveluiden ennaltaehkäisevien toimien ansiosta. 

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on johtanut rauhanponnistuksia, mutta ne eivät ole toistaiseksi pysäyttäneet sotaa.

Lue myös: Kommentti: Putinin propaganda saavutti uuden tason

Norjan tiedusteluviranomaiset varoittavat Venäjän pyrkivän järjestämään sabotaaseja

Lisää aiheesta:

NYT: Yhdysvallat jyrähti salaa Putinille – "Katastrofin mahdollisuus selvä"CNN: Venäjä suunnitteli asejätin johtajan salamurhaa Euroopassa – Yhdysvallat ja Saksa estivätVenäjä kommentoi mediaväitteitä Nord Stream -kaasuputken räjäyttäjästä: "Erityisen hälyttävää"Ex-tiedustelupäällikkö Toveri: "Erittäin epätodennäköistä", että Ukrainan sotasalaisuuksien paljastuminen olisi tahallinen harhautusKenraali: Pentagonin sotasalaisuuksien vuotaminen on "Putinin unelma ja Ukrainan sotilaiden painajainen"MTV Uutisten kirjeenvaihtaja: Jos Nord Stream -putkien räjäyttäjillä on yhteyksiä Ukrainan hallintoon, liittolaisten välit ovat vaarassa
VenäjäDronetSaksaYhdysvallatDonald TrumpUkrainaUkrainan sotaNatoUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Venäjä
  • Eilen21:53
    Ukrainan sota

    Lavrov ja Rubio valmistelevat Trumpin ja Putinin tapaamista – Zelenskyi Lontooseen

  • Eilen16:27
    Ukrainan sota

    "Putin mokasi" – kiroileva Trump ei kääntänyt takkia, sanoo tutkija

  • Eilen15:35
    Ukrainan sota

    Valtonen: "Zelenskyi ei tarvitse lännen apua antautumiseen"

  • Eilen14:00
    Vladimir Putin

    Kylmää suihkua Putinin sotataloudelle – kasvua irtoaa vain aseteollisuudesta

  • Eilen12:48
    EU

    EU kieltää venäläiskaasun tuonnin