Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nuorukaisen inssiajo hylättiin täysin mielivaltaisesta syystä – oikeus toteutui vasta valituksen jälkeen

10:57Tällainen on B-kortin ajokoe
Julkaistu 23.04.2018 12:04

Ville Järveläinen

Uusiseelantilainen teinipoika oli joutua melkoisen oikeusmurhan kohteeksi, kun hänen inssiajonsa hylättiin eriskummalliselta kuulostavan syyn vuoksi.

Pääkuvan video

Tällainen on B-kortin ajokoe

Katso Autoliiton videolta, millainen on ihan aito suomalainen inssiajo.

17-vuotiaan Michael O'Brienin inssiajo päättyi hylkäykseen viime maanantaina. Syynä ei ollut O'Brienin oma toiminta, vaan yksinkertaisesti se, että auton bensavalo syttyi, kun suoritusta oli takana noin puolet.

O'Brienille kerrottiin, että hän joutuisi odottamaan kaksi viikkoa ennen kuin hän saisi yrittää uudelleen. Myös koemaksu perittäisiin häneltä uudelleen.

Isä Jesse O'Brien teki mielivaltaiselta vaikuttavasta hylkäyksestä valituksen.

– Halusin nähdä, missä sanotaan bensavalon syttymisen olevan suora hylkäysperuste. Siinä ei mielestäni ollut mitään järkeä, isä kertoi NZ Heraldille.

Vastausta ei onneksi tarvinnut pitkään odotella, sillä jo keskiviikkona hänelle kerrottiin, että Michaelin inssin hylännyt nainen oli tehnyt virheen.

– On tärkeää, että autot ovat ajokokeessa kaikin puolin kunnossa ja tarkastettuja ennen suoritusta, mutta polttoaineen merkkivalon syttyminen ei ole peruste suorituksen hylkäämiselle, katsastusyrityksen edustaja totesi.

Kyseessä oli Michaelin toinen yritys. Ensimmäisellä kerralla hänet hylättiin, koska hän ei pysähtynyt täysin stop-merkin kohdalla. Kolmas kerta toden sanoo?

Lähde: NZ Herald

Lisää aiheesta:

Nämä ovat yleisimmät virheet inssissäVoidaanko ajokoe hylätä Suomessa sähköauton ominaisuuden vuoksi? – "Yksi opettaja olisi antanut kymmenen pistettä ja papukaijamerkin"Amerikkalaisteini reputti inssin sähköauton ominaisuuden vuoksi – "Sanoin, että niin se vain toimii"Poliisi vei miehen auton vain 30 sekuntia sen ostamisen jälkeen – ei johtunut ylinopeudesta: "Tämän takia teistä ei pidetä"USA:n osavaltio luopuu ajokokeista koronan takia – kortti käteen pelkillä kirjallisillaMaailman sinnikkäin autokoululainen? 32 ensimmäistä inssiajoa hylättiin ja kaikki toivo oli kadonnut – sitten tärppäsi
AutokouluAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autokoulu
  • 12.10.06:35
    Liikenneturvallisuus

    Yhä useampi opettaa omaa lastaan ajamaan autoa – vanhemmilta erikoisia pyyntöjä autokouluille

  • 25.5.15:15
    Liikenne

    Tätä mieltä tuoreet kuljettajat ovat ajo-opetuksesta – ihan kaikki ei vakuuta

  • 26.4.07:33
    Liikenne

    Ajopelkoinen Fanni uskaltautui auton rattiin vuosien tauon jälkeen – näin kävi

  • 7.4.19:01
    Liikenneonnettomuudet

    Autokoulukonkari: Nuori kuski voi kokea hengenvaarallisen yllätyksen, kun vauhti kiihtyy

  • 10.07.202416:25
    Liikenne

    Tämän asian autokouluope haluaisi kuskien muistavan: "Ei voi liikaa muistuttaa"