Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Nuorten Leijonien MM-kultamitalisti joutui yllätteän torjuntatöihin – SaiPan ratkaisija harmitteli: "Lukon nousu tasoihin oli meidän tyhmyyttämme"

Ahti Oksanen ratkaisi voiton SaiPalle Raumalla.
Ahti Oksanen ratkaisi voiton SaiPalle Raumalla.Jaakko Stenroos/All Over Press
Julkaistu 10.01.2019 21:56

MTV URHEILU - STT

SaiPan luottamieheksi rankkareissa jo viime kaudella valikoitunut laitahyökkääjä Ahti Oksanen nousi ratkaisijaksi torstaina Raumalla, kun lappeenrantalaiset kaatoivat Lukon voittolaukauskilpailun jälkeen maalein 5–4. Oksanen, 25, onnistui yllättämään lukkovahti Lassi Lehtisen toisella yrittämällään, joukkueensa viidentenä laukojana.

– Maalin edessä oli ensimmäisellä kerralla niin paljon lunta, ettei kiekon kanssa kannata tehdä mitään ihmeellisiä liikkeitä. Päätin vetää vauhdista ja se kannatti, kertasi Oksanen suoritustaan.

Lue myös: Kovia taklauksia! SaiPa-puolustaja niittasi tylysti vastustajia jäähän – Lukko aloitti hurjan kirin

SaiPa nousi ensimmäisessä erässä jo 3–0-johtoon ja Lukon maalissa aloittanut Oskari Setänen sai tehdä tilaa nuorten MM-joukkueen kolmosvahti Lassi Lehtiselle. Tämän piti alkuperäisen suunnitelman mukaan seurata ottelua musta puku päällä aitiosta, mutta kakkosvahti Pekka Tuokkolan loukkaantuminen jo alkuverryttelyssä pisti suunnitelmat uusiksi.

Lehtinen oli vaihtoaitiossa, kun Lukko punnersi kolmannen erän lopulla pelin väkisin jatkoajalle. Sekä Jakub Krejcikin 4-3 kavennus että Heikki Liedeksen 4-4 tasoitus syntyivät kotijoukkueen pelatessa ilman maalivahtia. Tasoitusmaalissa SaiPalla oli vielä yksi mies jäähypenkillä.

Lue myös: Yllätys muhimassa! SaiPa murjoo Lukkoa Raumalla – maalivahti purki turhautumistaan kunnolla vaihtopenkillä

– Lukon nousu tasoihin oli vain ja ainoastaan meidän tyhmyyttämme. Ei vastustaja saisi tehdä kahta maalia ilman maalivahtia. Muutenkin peli passivoitui loppua kohden. Hallintaa on vaikea saada takaisin, kun se luovutetaan ensin vapaaehtoisesti naapurille, Ahti Oksanen ihmetteli.

SaiPan maalit varsinaisella peliajalla viimeistelivät Jonatan Tanus, Brenden Knichton (2) ja Tyler Morley. Voittajajoukkueen paras mies oli kuitenkin 32 kertaa kiekon eteen venynyt ja kaikki viisi Lukon yritystä voittolaukauskisassa torjunut maalivahti Frans Tuohimaa.

Lisää aiheesta:

KooKoon vuodelle voitokas alku – sarjataulukossa valahtanut Pelicans hädässä: "Turha kikkailu on saatava pois"Rajusti vajaamiehinen Lukko oli yllättää SM-liigan tulikuumimman joukkueen – "Halusimme tehdä muutoksia"Oma koira puraisi Lukkoa – mestarihyökkääjä Heikki Liedes hurjassa maalitahdissa: "Tunteikas päivä"Karri Rämö, 34, pysäytti Lukon – SM-liigan ensimmäisessä finaaliottelussa tunnekuohuntaaSarjakärki Lukkoa riivaa mystinen haaste – "Pelaamaan alettiin, kun oli pakko""Hampaaton kanukki" oli iskussa Raumalla – SaiPa hukkasi johtonsa, mutta voitti silti
LiigaSaiPaLukkoJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 22:03
    JYP

    Melkoinen näky – JYP-kultakypärä ampui voittomaalikisassa viidesti: kannatti

  • 21:08
    Ässät

    Tylyä jälkeä Porissa – SM-liigan sensaationippu rajussa syöksyssä

  • 17:30
    Tappara

    Koivu, Summanen ja Ruuttu saavat seuraa? SM-liigassa tekeillä legendaarinen suoritus

  • 10:36
    JYP

    Mitä ihmettä, Sami Vatanen? Tähtipakki pohjalukemassa

  • Eilen13:41
    TPS

    TPS lainasi puolustajan Ruotsista