Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nuorten Leijonien huippulupaus myöntää pelaajahankintojen vaivanneen mieltä: "Välillä tuntui, että pääseeköhän sinne enää koskaan takaisin"

4:16Kärppien hyökkääjä Aku Räty kuvailee MM-leiritykseen pääsemistä kunnia-asiaksi:"Ennen kautta en olisi uskonut, että pystyisin pelaamaan näin hyvin miesten kanssa"Videolla Aku Rädyn haastattelu.Jaakko Stenroos/All Over Press
Julkaistu 23.12.2019 20:26
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

ilarisavonen
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

feliksheikkinen

Kärppien 18-vuotias Aku Räty on mukana Nuorten Leijonien viimeisessä leiriryhmässä, josta valitaan Tshekin MM-kisojen joukkue. Räty myöntää MTV Urheilulle, että Kärppien pelaajahankinnat ovat vaivanneet mieltä.

Räty on pelannut tällä kaudella 19 ottelua liigassa. Tehopisteitä on kasassa viisi (2+3). Räty kertoo, että hän on parantanut Kärppien liigaryhmässä kokonaisvaltaista pelaamistaan. 

– Kärpissä vaalitaan työntekoa ja joukkueelle pelaamista. En ole pelannut ikinä omaan pussiini. Ennen kautta en olisi uskonut, että pääsen pelaamaan näin paljon Liigaa ja että pystyisin pelaamaan näin hyvin miesten kanssa, Räty toteaa.

 – Totta kai haluaisi pelata mahdollisimman paljon Liigassa. A-juniorit ovat kuitenkin siinä vieressä ja olen saanut sieltä hyvää roolia. Silloin, kun kaikki oli terveenä ja koko ajan ostettiin uusia pelaajia, niin välillä tuntui, että pääseeköhän sinne enää koskaan takaisin. Toisen epäonni on toisen onni. Olen päässyt taas pelaamaan Liigaa loukkaantumisien myötä ja nyt pääsin tänne, Räty summaa.

MM-kisojen lopullinen pelaajisto valitaan maanantaina tai viimeistään tiistaina. MM-joukkueeseen pääsemistä Räty ei lähde stressaamaan.

– Mietin vain, että antaa tekojen puhua puolestaan. Jatkan vain hyviä peliesityksiä, niin luulen, että se riittää, Räty sanoo.

MM-leiriryhmässä on myös Rädyn veli Aatu, joka on pelannut 12 Liigan ottelua tehoin 2+2. Nuorten MM-kilpailut käynnistyvät tapaninpäivänä 26. joulukuuta. 

Katso yllä olevalta videolta Aku Rädyn koko haastattelu.

Lisää aiheesta:

Viime vuodet Sveitsissä kiekkoillut Leijonahyökkääjä paljastaa – "On mietinnässä ollut, että olisi kiva pelata vielä Ilveksessä"Nuorista Leijonista tuttu ilopilleri nyt A-maajoukkueessa: "Unelmien täyttymys"Tässä on Nuorten Leijonien ensimmäinen 2000-luvulla syntynyt – "Auttaisi tulevaa NHL-varausta"Nuorten Leijonien liigatykki kauhistelee viime vuoden MM-kisoja – "Huonommin ei voi mennä"Viime keväänä katkera MM-karsiutuminen – Nuorten Leijonien hyökkääjä piti lupauksensa Huippulupaus nousi Ilveksen kultakypäräksi: En olisi osannut ajatella
LeijonatKärpätJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Leijonat
  • Eilen19:46
    Sveitsin Liiga

    Leijonat-puolustaja sai pelikiellon

  • 31.10.08:19
    Jääkiekko

    Leijonien EHT-joukkueeseen yksi muutos

  • 30.10.10:28
    Sami Vatanen

    Sami Vatanen kärkkymässä – Leijonissa ovi auki yllätysratkaisuille

  • 29.10.17:30
    Ville Peltonen

    Leijonat: Ville Peltosen rooli kasvaa

  • 27.10.13:18
    Liiga

    Antti Pennaselta painava näkemys valtavaan SM-liigakohuun – "Ainoa, mitä minä toivon..."