Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nuorta miestä syytettiin entisten tyttöystäviensä useista raiskauksista – syytteet hylättiin

Länsi-Uudenmaan käräjäoikeus hylkäsi vuonna 1999 syntyneen miehen syytteet useista raiskauksista.
Länsi-Uudenmaan käräjäoikeus hylkäsi vuonna 1999 syntyneen miehen syytteet useista raiskauksista. Lehtikuva
Julkaistu 07.02.2024 11:35
Toimittajan kuva

Mikko Kormilainen

mikko.kormilainen@mtv.fi

Käräjäoikeus hylkäsi miehen syytteet useista raiskauksista. 

Vuonna 1999 syntynyttä miestä syytettiin useista raiskauksista nuorena henkilönä, raiskauksista ja seksuaalisesta ahdistelusta Länsi-Uudenmaan käräjäoikeudessa. Seksuaalirikosten epäiltiin tapahtuneen vuosina 2016-2021, ja uhrina oli kaksi miehen silloista tyttöystävää.

Käräjäoikeuden antaman tiedotteen mukaan vuonna 2016 miehen ollessa 17-vuotias hän oli seurustellut 16-vuotiaan tytön kanssa. Tyttö oli kertonut nuoren miehen pahoinpidelleen häntä ja pakottanut harrastamaan seksiä useita kertoja. Seurustelusuhteen päätyttyä tyttö oli kertonut miehen raiskanneen hänet syrjäisellä paikalla autossa. 

Rikosilmoituksen asiasta uhri teki neljä vuotta tapahtumien jälkeen. Autossa tapahtuneesta raiskauksesta hän kertoi poliisikuulustelussa viisi vuotta tapahtuman jälkeen. 

Vuonna 2019 20-vuotiaana mies seurusteli 17-vuotiaan tytön kanssa. Tyttö kertoi, että mies oli kolmella tapaamisella pahoinpidellyt häntä ja raiskannut hänet ainakin neljä kertaa kuristamisväkivaltaa käyttäen. Rikosilmoituksen uhri teki kymmenen kuukautta tapahtumien jälkeen. 

Tästä syystä raiskaussyytteet kaatuivat 

Käräjäoikeudella ei ollut aihetta epäillä, että kumpikin uhri olisi valehdellut tapahtumista. Käräjäoikeus ei kuitenkaan tuominnut miestä seksuaalirikoksista, koska sen mukaan uhrien kertomusten tueksi ei ollut esitetty riittävästi muuta näyttöä. 

– Raiskausten osalta oli jäänyt varteenotettava epäily ja syyte raiskausten osalta oli hylättävä, käräjäoikeuden tiedotteessa todetaan. 

Vuonna 1999 syntynyt mies sai kuitenkin yhdeksän kuukauden ehdollisen vankeusrangaistuksen ja 50 päiväsakkoa useista pahoinpitelyistä ja useista laittomista uhkauksista. Mies tuomittiin myös yhden vuoden ja kolmen kuukauden mittaiseen valvontaan. 

Pahoinpitelyrikoksissa ja laittomissa uhkauksissa oli kaksi uhria, joista toinen oli sama, jonka epäiltiin joutuneen myös miehen seksuaalirikosten uhriksi.  

Lisää aiheesta:

Lapsenraiskauksesta tuomittu antoi erikoisen selityksen oikeudessa: Tunnusti tekoja vain, koska pelkäsi Suomen poliisin kiduttavan Mies tuomittiin ehdottomaan vankeuteen yli yhdeksän vuoden takaisesta törkeästä raiskauksesta HangossaC-hepatiittia sairastava mies käytti törkeästi hyväkseen 13-vuotiasta tyttöä – jatkoi lapsen painostamista yhdyntöihin vielä poliisitutkinnan alettuakinOulun seksuaalirikoskokonaisuudessa toinen tuomio: 20-vuotiaalle miehelle kaksi vuotta vankeutta 13-vuotiaan törkeästä hyväksikäytöstä Miehen syyte törkeästä lapsen hyväksikäytöstä kaatui – 14-vuotias tyttö oli valehdellut ikänsä niin monelle, ettei miehen ollut syytä epäillä tätäMies tutustui tyttöön ja kehitysvammaiseen naiseen kauppakeskuksessa – seurasi raiskauksia ja törkeä lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö
SeksuaalirikoksetKäräjäoikeusPahoinpitelyRikos

Tuoreimmat aiheesta

Seksuaalirikokset
  • Eilen15:08
    Helsinki

    16-vuotiasta skuuttikuskia epäillään useista seksuaalirikoksista Helsingissä

  • 29.10.16:25
    Anneli Auer

    Auer-käräjät: Lapset kuvailevat isän veren keräämistä purkkiin ja kilpien rakentamista murhaa varten– MTV seurasi

  • 28.10.15:09
    Anneli Auer

    Auer-puolustus: Muutamassa kuukaudessa empaattisesta isosiskosta tuli narsistinen paholainen – MTV seurasi

  • 28.10.12:32
    Ravit

    Seksuaalirikoksesta tuomittu Hannu Korpi määrättiin kilpailukieltoon

  • 24.10.05:24
    Anneli Auer

    Auerin puolustuksen uusista todisteista paljastus: "Jotain on tapahtunut syksyllä 2010"