Porvoossa nuorison häiriköinnin kohteeksi marraskuun alussa joutunut Armas Maasto on saanut yönsä hyvin nukuttua. Tytöt kävivät pyytämässä anteeksi jo tuolloin kuun alussa ja pojat nyt menneellä viikolla.
96-vuotiaan Maaston avuksi marraskuun alussa rientänyt Tuomo Kankkunen kuulostaa puhelimessa pirteältä jo aamukahdeksalta.
– Sotaveteraaneillekin olen sanonut, että soittaa saa aina, vaikka kolmelta yöllä.
Ja nyt Kankkusella onkin hyviä uutisia. Nuorison kiusanteon kohteeksi joutunut Maasto on saanut yönsä nukuttua hyvin, ja nyt kiusanteossa käyneet pojatkin ovat käyneet pyytämässä anteeksi.
– Tapaaminen meni oikein mukavasti, Armas tarjosi pojille suklaatakin. Toisella oli vanhemmat ja pikkuvelikin mukana. Oli mukava seurata, miten lämpimästi Armas heitä tervehti.
– Armas sanoi tapaamisen jälkeen, että tämä asia on nyt loppuun käsitelty, eikä siitä tarvitse enää puhua.
Kankkunen korostaa, että hän puhuu asiasta julkisuudessa siksi, että haluaa levittää veteraanien lempeää elämänfilosofiaa.
– Ei ollut tarkoitus painaa ja lannistaa näitä nuoria, vaan nostaa ja rohkaista. Minä uskon näihin nuoriin, ja veteraaneilta he saavat juuri sellaista hyvää elämänfilosofiaa.


