Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nokia maksoi miljoonia kiristäjälle

Lunnaat maksettiin Tampereella Särkänniemen huvipuiston tuntumassa. Poliisin seurantaoperaatio epäonnistui.
Lunnaat maksettiin Tampereella Särkänniemen huvipuiston tuntumassa. Poliisin seurantaoperaatio epäonnistui.
Julkaistu 17.06.2014 15:58

Jarkko Sipilä

jarkko.sipila@mtv.fi

@sipilamtv3
Toimittajan kuva

Pekka Lehtinen

pekka.lehtinen@mtv.fi

MTV Uutisten tutkiva ryhmä paljastaa Nokiaan kohdistuneen miljoonaluokan kiristyksen.

Pörssiyhtiö Nokia maksoi useita miljoonia euroja yhtiötä kiristäneelle taholle vuodenvaihteen 2007-2008 tienoilla. Kiristäjä uhkasi paljastaa matkapuhelimiin liittyvän salauskoodin.

The story in English:

Nokia paid millions of euros in ransom

Keskusrikospoliisin rikosylikomisario Tero Haapala vahvistaa MTV Uutisille, että tapaus on edelleen selvittämättä.

Haapalan mukaan KRP tutkii asiaa törkeänä kiristyksenä. Poliisi ei halua arvioida, onko kyse kotimaisesta vai ulkomaisesta tekijästä tai useista tekijöistä. Haapalan mukaan maksettu summa on huomattava.

Nokian entisestä johdosta tapausta ei haluttu kommentoida mitenkään.

Varastettu koodi

MTV Uutisten tietojen mukaan kyse oli Symbian-käyttöjärjestelmän allekirjoitussalausavaimesta, joka on muutaman kilotavun mittainen koodi. Jos koodia olisi levitetty, Nokia ei olisi pystynyt takaamaan sitä, että matkapuhelimiin päätyy vain Nokian hyväksymiä ohjelmia. Avaimen avulla puhelin olisi saatu uskomaan, että mikä tahansa ohjelma on aito. 

Koko Nokian matkapuhelinten liiketoiminnan luotettavuus oli liipaisimella, eräs tapauksen tunteva lähde arvioi MTV Uutisille. Vuonna 2007 puolet maailmassa myydyistä älypuhelimista oli Nokian valmistamia.

Maksamalla lunnaat Nokia sai lupauksen, ettei avainta käytetä väärin.

Kiristysasia pidettiin äärimmäisen pienen piirin tiedossa. Sitä ei tiedetä, miten avain päätyi Nokian ulkopuolelle.

Luovutus Tampereella

Nokia päätyi ilmoittamaan asiasta keskusrikospoliisille, joka ryhtyi selvittämään tapausta.

Tämän jälkeen tilanne kuitenkin eteni nopeasti ja lunnaiden maksu sovittiin Tampereelle. Rahat piti toimittaa laukussa parkkipaikalle Särkänniemen huvipuiston tuntumaan.

Sitten asiat menivät pieleen. Rahat noudettiin ja poliisi halusi tietää, mihin niitä vietiin. Poliisi kuitenkin putosi jäljiltä, eikä päässyt kiristäjän tai kiristäjien perään myöhemminkään.

Tapaus on edelleen selvittämättä. 

Lähetä vinkki MTV Uutisten tutkivalle ryhmälle

Lisää aiheesta:

Suomalaisen yritysjohtajan viikkoja kestänyt piina: "Maksa kaksi miljoonaa tai sinä ja perheesi kuolette" – kuuntele kiristyspuheluOhjelmistoyritys pistää osaamisensa peliin Vastaamo-kiristäjän löytämiseksi – "Laitoimme kaiken muun sivuun"Miksi kiristys tapahtuu vuosien viiveellä, voiko bitcoineja vaihtaa rahaksi jäämättä kiinni? Vastaamo-tietomurtajan toimissa jopa tyhmiä käänteitä, listasimme avoimet kysymyksetSuomessa toteutui täydellinen rikos, joka nousi otsikoihin maailmalla – kuka haki Nokian maksamat kiristysmiljoonat tamperelaisesta satamasta?Nokian miljoonakiristys oli täydellinen rikos – poliisitkin olivat pulassa äärimmäisen salassapidon takiaUutta tietoa Nokian kiristysjutusta: Täydellinen rikos jäi selvittämättä – valtava summa maksettiin hyväntekeväisyyteen
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 19:23
    Charlie Kirk

    Katutappeluita, tappouhkauksia ja sodanjulistuksia – näin Kirkin murha näkyy Yhdysvaltain politiikassa

  • 17:06
    Charlie Kirk

    Kommentti: Väkivalta ruokkii väkivaltaa – Charlie Kirkin murhan jälkeen puheissa lietsotaan jo sotaa

  • 16:35
    Henkirikokset

    Professori-isänsä Vihdissä murhannut mies oli syyntakeeton – yritti tappaa myös äitinsä

  • 15:52
    Raisio

    Poliisilta uutta tietoa Raision koirahyökkäyksestä – tällainen koira oli kyseessä

  • 14:57
    Seksuaalirikokset

    Mika Moring käyttäytyi röyhkeästi oikeussalissa – "Se on ihan sama mitä poliisille vastaa"