Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nissan johtava sähköautovalmistaja myös taksien keskuudessa

Julkaistu 24.11.2015 11:45
Toimittajan kuva

Mikko Autio

mikko.autio@teknavi.fi

mikkoau

Japanilainen autonvalmistaja Nissan on merkittävä peluri sähköautomarkkinoilla. Yksityisasiakkaiden lisäksi myös ammattiliikenne on osoittanut kasvavaa kiinnostusta sähköautoja kohtaan.

Nissan Leaf on maailman myydyin sähköauto ja se on myös ammattiliikenteen suosiossa. Kaikkiaan Nissan on toimittanut Euroopassa takseiksi yli 550 autoa, joista valtaosa on Leaf-malleja. Toinen Nissanin täyssähköauto on tila-auto e-NV200, joita on taksikäytössä etenkin Alankomaissa.

Itä-Euroopassa sähkötaksien suosio on kasvussa. Unkarin Budabestissä toimiva Green Lite Mobile -taksiyhtiö hankki juuri 65 Nissan Leaf -sähköautoa ja on nyt maan suurin sähköautokaluston omistava taksiyhtiö. Hankintansa tueksi yhtiö on asentanut kaupunkiin seitsemän pikalatausasemaa.

Uusi aikaisempaa suuremmalla 30 kWh:n kapasiteetilla varustettu akku on tehnyt Leafista entistäkin suositumman ammattikäyttöön. Tämän lisäksi sähköautojen puoleen houkuttelee säästömahdollisuudet. Britannissa toimivan yrityksen kilometrikustannukset ovat tippuneet alimmillaan noin kolmeen senttiin kilometriltä, minkä myötä yhtiö on säästänyt huomattavia summia polttomoottoriautoihin verrattuna. Laskennallisesti kunnossapitokulut ovat parhaimmillaan 40 prosenttia pienemmät kuin polttomoottorisilla autoilla.

Nissan on myynyt kuluvan vuoden aikana 30 prosenttia enemmän sähkötakseja kuin samana aikana viime vuonna. Viime vuonna Leafin kokonaismyynti kasvoi 33 prosenttia vuoteen 2013 verrattuna. Kaikkiaan noin viiden vuoden aikana Leafia on myyty yli 195 000 kappaletta, mikä tekee siitä edelleen maailman myydyimmän sähköauton.

Lisää aiheesta:

Pitäisikö lainaa saada vain sähköauton ostamiseen? Australialaispankilta rohkea vetoAkku täyteen muutamassa minuutissa vain 10 eurolla – tässäkö avain edullisten sähköautojen yleistymiseen?Asiat perspektiiviin: Norjassa on myyty pelkästään maaliskuussa yhtä ainoaa sähköautomallia 4 500 kappaletta – Suomessa sähköautoja on yhteensäkin alle 3 000Nissan esitteli Tokiossa täyssähköisen crossoverin – tässä on raju konsepti Nissan IMxSuomen sähköautotarjonta kasvaa – Renault mukaan kasvaville markkinoilleHassunnäköinen uutuusvetyauto haastaa suuret autonvalmistajat
NissanAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Nissan
  • 13.5.14:50
    Yritykset ja brändit

    Autojätti vähentää jälleen huiman määrän työpaikkoja

  • 17.3.18:58
    Sauna

    Pakettiautoon rakennettu sähkösauna yllätti himolöylyttelijän

  • 23.12.202417:59
    Honda

    Japanilaiset autojätit vahvistavat yhdistymishuhut

  • 18.12.202411:30
    Autot

    Mediatiedot: Kaksi autojättiä neuvottelee yhdistymisestä – nousisivat kolmen kärkeen

  • 11.08.202406:29
    Autokauppa

    Astmasta kärsivä Liisa osti vuonna 2023 tuliterän Nissanin, jota vaivaa harmillinen pölyongelma – näin kommentoi maahantuoja