USA:n ja Venäjän tulehtuneet välit ja kiistely ydinaseista hallitsivat keskustelua Münchenin turvallisuuskokouksessa.
- Kyllä suurvaltojen äänenpainot ovat tiukanpuoleisia”, tasavallan presidentti Sauli Niinistö myönsi Münchenissä sen jälkeen, kun Venäjän ja Yhdysvaltain edustajat olivat pitäneet puheenvuoronsa.
Niinistön mukaan huolestuttavinta on se, että ydinaseista taitetaan peistä yhä enemmän, kun vielä muutama vuosi sitten ne olivat enemmänkin ”teoreettinen asia”.
- Kovin hyvältä ydinasekeskustelu ei näytä, kun molemmilla puolilla ollaan kehittämässä niitä lisää, Niinistö murehtii.
Hänen mukaansa suurvaltojen pitäisi nyt löytää edes pieniä yhteisiä ratkaisuja yhteisiin kriiseihin. Jos Ukrainan lukon avaamisessa päästäisiin eteenpäin, kyse olisi ”isosta ratkaisusta”. Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov lateli kuitenkin Münchenissä hyvin myrkyllistä tekstiä Ukrainasta.
- Olen nyt puhunut pariinkin otteeseen Ukrainan presidentin Petro Poroschenkon kanssa. Ei hänkään mitään kuuta taivaalta odota. Nyt pitää katsoa löytyykö tästä rauhanturvaoperaatiosta ja sen hoitamisesta yhteinen näkemys, Niinistö pohtii.
Naton entinen pääsihteeri Anders Fogh Rasmussen esitteli Münchenissä ajatusta laajamittaisesta YK:n rauhanturvaoperaatiosta Ukrainassa. Operaatiolla varmistettaisiin se, että Minskin sopimusta ryhdyttäisiin viimeinkin toteuttamaan Itä-Ukrainassa. Esimerkiksi paikallisvaaleja ei ole pystytty järjestämään jatkuvien sotatoimien vuoksi.

