Niclas Grönholm oli vaikeissa olosuhteissa kuin kotonaan – ensimmäistä MM-ralliaan ajava suomalainen on pistellyt mestareitakin päihin: "Huvin vuoksi mukana"
Leipälajinaan rallicrossia ajava Niclas Grönholm kilpailee viikonloppuna Monzassa uransa ensimmäisessä MM-rallissa. Ensimmäinen täysi ajopäivä sujui kolmannen polven ratinkääntäjältä vähintäänkin mallikkaasti.
Grönholm osallistui Monzassa ajettavaan kilpailuun jo viime vuonna, kun se järjestettiin perinteisessä, näytöshenkisessä muodossaan Monza Rally Show -nimellä. Hän on osallistunut myös kahteen Arctic Lapland -ralliin Rovaniemellä.
Italialaisen MRC Sportin Skoda Fabia R5 -autolla Monzassa ajava Grönholm pisteli perjantaina päihin sekä WRC2-luokan maailmanmestareita Jan Kopeckýa ja Pontus Tidemandia että superlahjakkuus Oliver Solbergia.
Heistä Kopecký on Grönholmin takana myös kokonaistilanteessa, jossa suomalainen on kuuden ek:n jälkeen 15:ntenä. Pelkät R5-autot huomioiden Grönholmin sijoitus on kahdeksas.
Monzassa ajettiin perjantaina vain legendaarisen moottoriradan ympäristössä, erittäin syheröisillä teillä. Oman lisämausteensa kuljettajille heitettyyn haasteeseen toi kova vesisade, isot vesilätäköt, liukas muta ja päivän viimeisellä ek:lla vielä pimeys.
– Soraosuudet ovat menneet puhki ihan täysin. Kun asfalttialustalla mennään, pohjapanssari raapii maata koko ajan. Onhan se aika mielenkiintoista. Jokainen jarru on tunnustelua. On vain selviydyttävä. Me olemme täällä vain nauttimassa ja huvin vuoksi mukana. Turha ottaa mitään tyhmiä riskejä ja päättää rallia sillä tavalla, Grönholm kertasi MTV Urheilulle perjantaina iltapäivällä.
– Olosuhteet ovat tosi vaikeat. Ei kenelläkään ole helppoa. Minulla on kokemusta tällaisesta vähän samantyylisestä. Rallicrossissa on hyvin usein tuollaista, että joutuu ajamaan ykkösellä körö körö kirkkoon. Ehkä se on vähän tasoittanut eroa muihin, mutta kyllä tietyt kaverit menevät aika lujaa. Ei niiden vauhtiin ole mitään mahdollisuutta. Mutta ihan ok vauhtia, pakko olla tyytyväinen.
Lauantaina kilpailun luonne muuttuu täysin, kun moottoriradan mutalätäköt vaihtuvat Pohjois-Italian vuoriston nietoksiin.
– Se tulee olemaan ihan oma juttunsa. En tiedä, mitä odottaa. Katsotaan, mihin sääennuste menee. Jos siellä sataa vettä yöllä ja aamulla, voi olla, että on ihan paljaat tiet. Tällä hetkellä siellä on odotettavissa ylhäällä ihan Monte-olosuhteet. Se on ihan uusi tuttavuus. Tulee olemaan varmaan tosi hankalaa.
Uusimmat
-
11:04
Jokerit pelaa KHL:n runkosarjan loppuun ilman kotifaneja
-
10:55
Valtteri Bottakselta iso suositus WRC-tähdille: "Pätkät ovat epätodellisia"
-
10:52
MTV Uutiset seuraa vilkasta talouspäivää – Wärtsilän liikevoitto romahti, myös UPM:n liikevoitto laski
-
10:51
Suora lähetys klo 10: STM ja THL kertovat koronatilanteesta – "Veitsenterällä tässä ollaan"
-
10:45
Valtava tulimeri Turuntiellä tallentui videolle – autot syttyivät mystisesti kesken kuljetuksen: "Rekan kyydissä paloi viisi autoa ilmiliekeissä"
-
10:45
Kim Kardashian aloitti neuvottelut tunnetun avioerojuristin kanssa – näin käy superparin jättimäiselle omaisuudelle
-
10:43
Norjassa on niin paljon sähköautoja, että vakuutusyhtiön data antaa hyvän kuvan niiden hinaustarpeesta: "Näyttää yllättävän osan kuskeista"
-
10:33
Hyviä uutisia: Pfizerin ja Biontechin rokote tepsii koronaviruksen muunnoksiin
-
10:31
Aktia povaa 2,8 prosentin talouskasvua tälle vuodelle, mutta tulevaisuus näyttää heikommalta – "Kun korona on päihitetty, palataan vanhoihin haasteisiin"
-
10:26
Uusi tutkimus: Tämän maan koronatorjuntatoimet olivat maailman huonoimpia
-
10:23
Entinen F1-kuski Adrian Campos on kuollut
-
10:18
Yle: Kotikatu-näyttelijä Tiina Rinne on kuollut
-
10:08
Avi keskeytti palvelukoti Riekonlennon toiminnan Rovaniemellä – epäkohdat vaarantavat asiakkaiden turvallisuuden
-
10:06
Vantaalla kadonnut 27-vuotias mies löytyi kuolleena
-
09:56
Bernie Sandersin hittiposeeraus tuottaa miljoonia hyväntekeväisyyteen
-
09:55
F1-legenda latoi tylyä tekstiä Valtteri Bottaksesta
-
09:47
Paras tapa paistaa broilerinfilee? Annin testissä selvisi: "Nopeaa ja helppoa, eikä vaadi ylimääräistä häsläystä"
-
09:46
MTV seuraa koronan etenemistä Suomessa: Jyväskylän yliopiston lähiopetus keskeytetään helmikuun loppuun saakka
-
09:45
Andy McCoy sai Britanniassa asuvan poikansa Suomeen – isä kertoo: tällainen on julkisuutta kartteleva Sebastian
-
09:44
Kansallisgallerian museot pysyvät kiinni helmikuun loppuun saakka – Magnus Enckell -näyttely ei enää avaudu yleisölle
-
Lataa lisää