Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Neuvottelut työmarkkinoilla ei pääty – teknologia-ala neuvottelee ensi vuoden palkankorotuksista inflaation ja kunta-alan kytkyn varjossa

2:19Teknologiateollisuus ja teollisuusliitto arvioivat kunta-alan työmarkkinasovun ennakoivan vaikeita syksyn työmarkkinaneuvotteluitaTeknologiateollisuus ja teollisuusliitto arvioivat kunta-alan työmarkkinasovun ennakoivan vaikeita syksyn työmarkkinaneuvotteluita
Julkaistu 05.10.2022 18:16

MTV UUTISET – STT

Hoitajien työriita on soviteltu, mutta pähkäily työmarkkinoilla ei pääty. Seuraavaksi yksityisillä aloilla pitää laajasti sopia ensi vuoden palkankorotuksista.

Päänavaajajärjestöt luonnehtivat syksyn asetelmia vaikeiksi. Teollisuusliitto ja Teknologiateollisuuden työnantajat ovat jo aloittaneet neuvottelut. Niitä varjostaa yleisen taloustilanteen ohella järjestely, joka takaisi ylimääräisten palkankorotusten siirtymisen sellaisenaan myös kunta-alalle.

Molemmista leireistä arvellaan STT:lle, että kytkyä kunta-alaan ei pystytä kiertämään esimerkiksi kertakorvauksilla tai muilla malleilla.

–  Se on aivan järjetön rakenne. Se on niin tyhmä rakenne kuin voi olla, mutta emme pääse siitä eroon. Olemme tietenkin miettineet kumppaniemme kanssa, miten siitä voisi mahdollisesti päästä pois, mutta se pysyy siellä, sanoo Teknologiateollisuuden työnantajien toimitusjohtaja Jarkko Ruohoniemi.

Kunta-alalla kytky

Kesällä sovitun mukaisesti kunta-alalle on tulossa ensi kesänä vähintään 1,9 prosentin palkankorotukset. Korotus voi olla suurempi, jos teollisuus- ja vientialojen niin sanottu yleinen linja on tätä suurempi.

Kunta-ala seuraa kolmea yksityisen alan sopimusta: teknologiateollisuuden työntekijöiden, kemian perusteollisuuden sekä auto- ja kuljetusalan työehtosopimuksia (tes). Niiden korotusten pohjalta lasketaan keskiarvo, joka voidaan siirtää lisänä kunta-alan palkkoihin.

Teknologia-alalla tulosta odotetaan ensimmäisenä. Alan työehtosopimus on irtisanottavissa päättymään marraskuun loppuun, jos osapuolet eivät pysty sopimaan ensi vuoden palkkaratkaisusta.

–  Se on varmaan ihan sama, mitä sopimukseen kirjaamme. Kyllä kuntapuoli osaa sille kustannusvaikutuksen laskea. Emme pysty piilottamaan tai kiertämään asiaa niin, ettei kunta-ala pystyisi selvittämään sitä ja laittamaan omaan sopimukseensa, arvioi Teollisuusliiton työmarkkinajohtaja .

Jyrki Virtanen

Kemian perusteollisuudessa tes päättyy vuoden lopussa ja valtaosa AKT:n teseistä tammikuun päätteeksi. Kemianteollisuudessa neuvottelut päättyivät syyskuun lopussa tuloksettomina, jolloin Teollisuusliitto kertoi valmistautuvansa perinteiseen neuvottelukierrokseen.

Kesän ratkaisu toi kunta-alalle kolmivuotisen työrauhan, johon hoitajajärjestöt liittyivät tällä viikolla.

Vaikeat neuvottelut, taas

Työmarkkinaneuvotteluita tavataan alkaessaan luonnehtia vaikeiksi, ja tämä klisee pätee nytkin. Luonnehdintaa käyttävät Teollisuusliiton Virtanen ja Elinkeinoelämän keskusliiton (EK) työelämäjohtaja Ilkka Oksala.

Molemmat tiedostavat ilmaisun kuluneisuuden ja teroittavat, että tällä kerralla tilanne on aidosti poikkeuksellinen. Yhteiseksi syyksi nostetaan yleinen taloustilanne: inflaatio laukkaa ja talouskasvu hidastuu.

–  Se vaikuttaa palkansaajien näkökulmasta ostovoimaan ja yritysten näkökulmasta vientinäkymiin, Oksala sanoo.

Osapuolten kesken erimielisyyttä tuo näkemys siitä, minkä perusteella palkkaratkaisuja pitäisi rakentaa. Teollisuusliiton Virtanen kurkottaa mallia ulkomailta.

–  Viime kierroksilla työnantajan keskeinen peruste on ollut, ettei tehdä suurempia ratkaisuja kuin kilpailijamaissa. Saksassa terästeollisuus teki puolentoista vuoden sopimuksen 6,5 prosentilla, Virtanen sanoo.

Työnantajapuolen Ruohoniemi tyrmää näkemyksen.

–  Tietyissä kilpailijamaissa on tehty korkealta näyttäviä numeroita, niin asettaahan se odotuksia palkansaajapuolella. Ei kuitenkaan riitä, että katsotaan numeroita, vaan pitää tarkastella kokonaisuutta. Suomi on hyvin jäykkä rakenteissa verrattuna moniin muihin maihin.

Hoitajaratkaisulla ei nähdä vaikutuksia

Virtanen ei sano, kuinka suurta palkankorotusta liitto tavoittelee teknologiateollisuuteen. Hänen mukaansa tavoitteena on juuri ostovoiman mahdollisimman hyvä säilyminen. Virtanen myös vakuuttaa, että järjestö ei laita palkkatavoitettaan alennusmyyntiin kunta-alan kytköksen takia.

–  Varmaan kuntapuolen lääkärit ja opettajat odottavat, millaisen palkankorotuksen me heille neuvottelemme, hän sanoo.

EK:n Oksala toruu kytköstä erityisen kovasanaisesti. Hän sanoo, että suhdannetilanne on ulkomailta tullut haaste, kun taas kunta-alan korotusautomaatti on "kotimainen jalkaan ampuminen".

Osapuolet ovat tyytyväisiä siihen, että hoitajajärjestöt Tehy ja Super ovat liittyneet kesällä sovitun kunta-alan ratkaisun piiriin. Virtanen ei usko hoitajaliittojen ratkaisun tuovan kesän sopimuksen jälkeen erillistä vaikeuskerrointa muihin neuvotteluihin. Myös Ruohoniemi on yleisellä tasolla tyytyväinen siihen, että yksi avoin palikka on saatu työmarkkinoilla loksahtamaan paikoilleen.

Lue myös: Teollisuusliitto ja Teknologiateollisuuden työnantajat ovat saavuttaneet neuvottelutuloksen

Lisää aiheesta:

Palkkaohjelmasta tulossa kova vääntö kunta-alalla – KT:n toimitusjohtajalta arvoituksellinen vastausAnalyysi: Kateutta vai aitoa huolta? Suomi on jumissa, roskikset tyhjentämättä ja kauppojen hyllyissä puutteita, kun työmarkkinoita repii huoli "yleisen linjan" riittävyydestäAKT valmis painostustoimiin, jos teknologiateollisuuden aiheuttama jumi palkkaneuvotteluille ei muutoin aukeaTyömarkkinoiden kuumin palkkaratkaisu on yhä kiven alla – monet odottavat jo "tupo-teatterin" lopputulostaEeva Lehtimäen kommentti: Kuntapuolen historiallisen sopimuksen jälkipyykki alkoi heti – palkansaajien ilo jää laihaksi ja syksyllä rytisee taas Jumissa olevan kunta-alan neuvottelujärjestelmä herättää jo epäuskoa – "Onko aika ajanut sen ohi?"
TyömarkkinatKotimaaTeollisuus

Tuoreimmat aiheesta

Työmarkkinat
  • ke14:39
    Työttömyys

    Professori: Kuntien sakkomaksut valtiolle pitäisi lopettaa – rahat työllistämiseen

  • ke11:47
    Työelämä

    Useampi kuin joka kolmas nuori harkitsee muuttoa ulkomaille työn perässä, kysely paljastaa

  • ti06:14
    Eläke

    Professori MTV:lle: Eläkeikä nostettava nopeasti yli 70 vuoteen

  • 26.10.05:00
    Työttömyys

    Asiantuntija: Työttömyyden hinta repesi jo 11 miljardiin – hallitukselle pikainen vaatimus

  • 23.10.14:29
    Orpon hallitus

    Näin irtisanomista aiotaan helpottaa – työministeri: "Suomesta ei tule villiä länttä"