Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Netflixin tahti hyytyy – nuorten suosiossa oleva TikTok haastaa yhtiötä

0:40Tältä näyttää hypersuosittu TikTok-sovellusKatso video: Tältä näyttää suosittu TikTok-sovellus
Julkaistu 17.07.2020 18:02

MTV UUTISET – STT

Suoratoistopalvelu Netflixin toisen neljänneksen tulos oli pettymys sijoittajille. Vaikka tilaajia kertyi huhti-kesäkuussa odotettua enemmän, odotetaan tilaajamäärän kasvun hidastuvan alkaneella neljänneksellä.

Yhtiö kertoi 720 miljoonan dollarin liikevoitosta ja noin 6,1 miljardin dollarin liikevaihdosta toiselta vuosineljännekseltä. Luvuissa on nousua sekä vuoden ensimmäiseen neljännekseen että vuoden takaiseen tulokseen verrattuna.

Uutistoimisto Bloombergin ja CNBC:n mukaan yhtiön liikevaihto sekä tilaajamäärän kasvu ylittivät analyytikkojen odotukset, mutta tuottoihin petyttiin.

Koronaviruspandemian keskellä Netflixin maksavien tilaajien määrä nousi huhti-kesäkuussa yli 10 miljoonalla. Tilaajia on nyt yhteensä lähes 193 miljoonaa.

Yhtiö ennakoi tilaajamäärän kasvavan syyskuussa päättyvän neljänneksen aikana vain noin 2,5 miljoonalla, kun markkinoilla toivottiin yli viittä miljoonaa uutta tilaajaa, Bloomberg kertoo. Tammi-maaliskuussa tilaajamäärä kasvoi 15,7 miljoonalla.

Tulosjulkistuksen ja tilaajaennusteen jälkeen Netflixin osake lähti laskuun. Perjantaina markkinoiden auetessa kurssi oli noin kuusi prosenttia miinuksella.

TikTok pääsi kilpailijoiden listalle

Suoratoistojätin kanssa samalle tontille tunkevat kilpailijat Applesta Amazoniin ja Disneystä WarnerMediaan. Nyt Netflixin johto mainitsi myös videonjakosovellus TikTokin, joka viehättää erityisesti nuoria.

–  TikTokin kasvu on hämmästyttävää, mikä kertoo nettiviihteen muuttuvasta luonteesta, tiedotteessa kuvaillaan.

Kilpailu ei kuitenkaan huoleta, yhtiö sanoo.

–  Sen sijaan, että murehtisimme kaikkia kilpailijoitamme, aiomme pitää kiinni strategiastamme. Eli yritämme parantaa palveluamme ja sen sisältöä joka neljänneksellä kilpailijoitamme nopeammin.

Netflix ilmoitti myös muutoksista yhtiön johdossa. Palvelun sisältöjohtaja Ted Sarandos nousee yhtiön toiseksi toimitusjohtajaksi Reed Hastingsin rinnalle.

Yhtiö kertoi myös aloittavansa uudelleen tuotantoja, jotka jäivät koronaviruspandemian jalkoihin.

Lisää aiheesta:

Netflix ylitti odotukset – markkinat reagoivat tietoon omituisestiNetflix menetti tilaajia alkuvuonna – tässä syyNetflixin käyttäjämäärien kasvu ja liikevaihto ennusteita parempaa – markkinoilla petyttiin silti Netflixin lattea osavuositulos käänsi osakekurssit laskuun – kiinalaissovellus tunkee kilpailijoiden listoille: "TikTokin kasvu on hämmästyttävää"Netflix tuplasi tuottonsa – uusia tilaajia alkuvuonna jopa yli 15 miljoonaaNetflixin suosio hyytymässä? Käyttäjämäärän kasvu jäi odotuksista – osake sukelsi pörssissä
NetflixTikTokTalousUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Netflix
  • 16.10.18:30
    Mel Gibson

    Jaakko Ohtoselle kuittailtiin yhdysvaltalaissarjassa – näin hän reagoi

  • 16.10.13:32
    Mel Gibson

    Jimmy Kimmel kuittaili suomalaisnäyttelijän ulkonäöstä

  • 14.10.18:11
    Mel Gibson

    Variety: Suomalaisnäyttelijälle päärooli Mel Gibsonin elokuvassa

  • 1.10.20:55
    La Liga

    Futisseura reagoi rajusti rasismikohuun: nosti kanteen Neftlixiä vastaan

  • 4.9.20:40
    K-Pop

    K-pop villitsee myös Suomessa – animaatioelokuva nousi Netflixin kaikkien aikojen katsotuimmaksi