Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nelostien ampumisesta uutta tietoa: Kokenut poliisi ampui laukauksen ennen kuolettavaa osumaa

Julkaistu 03.10.2016 18:18

MTV UUTISET

MTV Uutisten tietojen mukaan moottoripyöräpoliisi oli ennen 32-vuotiaan lahtelaismiehen ampumista yrittänyt käskyttää tätä. Poliisi oli ilmeisesti ampunut myös laukauksen jo ennen kuolettavaa osumaa.

Poliisi ampui valtatie neljällä Orimattilassa tilanteessa, jossa mies oli puukottamassa naista hengiltä. Nainen ehti saada useita puukoniskuja muun muassa pään alueelle ja loukkaantui hengenvaarallisesti. Nainen on sairaalahoidossa ja hänen tilansa on vakaa. Poliisin mukaan naista on myös kuultu.

MTV Uutisten rikostoimittajat Pekka Lehtinen ja Jarkko Sipilä arvioivat aiemmin tänään nähdyssä nettilähetyksessä, että tämänhetkisten tietojen valossa poliisi on toiminut oikein ja ammattitaidolla nopeasti syntyneessä tilanteessa.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Toimittajien mukaan aihetta poliisin toiminnan moittimiseen ei ole ja nainen olisi menehtynyt, mikäli poliisi ei olisi käyttänyt asetta.

Tapahtuvat käynnistyivät, kun poliisi sai ilmoituksen nelostiellä vaarallisesti kaahailleesta autosta sunnuntaina kello 12.30 aikaan.

Kuljettaja ajoi kolarin ja suistui moottoritien keskiviheriölle. Moottoripyöräpoliisi oli saapunut onnettomuuspaikalle, minkä jälkeen uhkaava tilanne syntyi ja poliisi ampui miehen.

Kuollut kolmekymppinen lahtelainen mies oli ajoneuvon kuljettaja. Nainen oli ollut auton kyydissä.

Lehtinen ja Sipilä kertovat paikalle sattuneen moottoripyöräpoliisin olevan erittäin kokenut ja virassa Helsingin poliisilaitoksella.

Tutkinnanjohtaja on määrätty tutkimaan poliisin menettelyä tapahtumissa. Tutkinnanjohtajana on kihlakunnansyyttäjä Jukka Haavisto.

Hän on luvannut tiedottaa asiasta lisää huomenna.

Toimittajat moittivat lähetyksessä myös Hämeen poliisin tiedottamisen toimivuutta sunnuntaina. Se oli heidän arvionsa mukaan luokatonta ja herätti enemmän kysymyksiä kuin antoi vastauksia. 

Oheinen video tiivistää, mitä Nelostiellä sunnuntaina nykyisen tiedon mukaan tapahtui.

2:31MTV paikalla Orimattilan turmapaikalla

Otsikkoa muutettu 3.10. klo 18.33.

Lisää aiheesta:

Nelostien ampumisen tutkinta yhä kesken – naista puukottaneen miehen ampunutta poliisia epäillään virkarikoksesta Nelostien ampumisesta uutta tietoa: Moottoripyöräpoliisi ampui kolme laukausta puukottajaanNäitä asioita Nelostien ampumisesta ei vielä tiedetä – "mitä tapahtui ennen kaahailua?"Poliisi tutkii Nelostien tapausta tapon yrityksenä: 23-vuotias nainen sai vakavia vammojaMoottoripyöräpoliisi ampui, kun mies oli puukottamassa naista hengiltä – "Sankariteko"Rikostoimituksen päällikkö hämmentynyt ampumatapauksista: Voiko kyse olla vain sattumasta?
Poliisin aseenkäyttöRikos

Tuoreimmat aiheesta

Poliisin aseenkäyttö
  • 29.9.05:22
    Rikospaikka

    Murharyhmä: Milloin poliisi saa ampua ihmisen?

  • 26.9.17:27
    Poliisi

    Poliisi käytti asetta Keravalla – epäilty yritti ajaa poliisin päälle

  • 16.9.18:18
    Poliisi

    Poliisin aseenkäyttö lisääntynyt räjähdysmäisesti: Viime vuonna ase esillä jo 2 300 kertaa

  • 15.9.08:47
    Espoo

    Poliisin kuolettavat laukaukset Espoossa selvitetään

  • 13.9.15:02
    Poliisi

    Poliisi kertoo, miksi se ampui miehen Espoossa: "Tuli teräaseen kanssa kohti"