Tietovuotaja sanoo lisäksi, että Jeffrey Epsteinin rikoskumppani Maxwell saa vankilassa erityiskohtelua.
Yhdysvalloissa seksuaalirikoksista tuomitun Jeffrey Epsteinin rikoskumppani Ghislaine Maxwell yrittää saada presidentti Donald Trumpilta lievennystä seksuaalirikostuomioonsa.
Asiasta uutisoi NBC News tietovuotajan kertomaan pohjaten. Vuotaja on paljastanut tietojaan edustajainhuoneen oikeuskomiteassa istuville demokraattiedustajille.
Tietovuotajan mukaan Maxwell on jo ryhtynyt toimiin lievennyksen saamiseksi. Maxwell on kirjoittanut asiasta asianajajalleen sähköpostin, jonka NBC News on saanut nähtäväkseen. Sähköpostin otsikko antaa ymmärtää, että kyseessä on hakemus rangaistuksen lievennykseksi.
Oikeuskomiteassa istuva demokraattiedustaja Jamie Raskin on vaatinut hallintoa julkaisemaan tietoja lievennyshakemuksesta. Lisäksi hän on vaatinut Trumpia hylkäämään Maxwellin pyynnön. Raskin esitti vaatimuksensa maanantaina Trumpille osoittamassaan kirjeessä.
– Teidän ei pitäisi myöntää minkäänlaista armahdusta tälle tuomitulle ja katumattomalle seksuaalirikolliselle, Raskin kirjoitti.
Tietovuotajan paljastamista tiedoista on Suomessa uutisoinut aiemmin muun muassa Ilta-Sanomat.
