Nämä Mersut säästyvät ankarimmalta mahdolliselta autoverolta – tässäkö työsuhdeautoilijoiden uudet suosikit?
Mersun uutuushybridien ilmoitettu keskikulutus pyörii reilusti alle kahdessa litrassa sadalla kilometrillä.
Mercedes-Benz laajentaa ladattavan plug-in hybriditeknologian pienempiin autoluokkiin. A- ja B-sarjojen pistokehybridiversiot esitellään käynnissä olevassa Frankfurtin autonäyttelyssä.
EQ Power -teknologialla varustetut hybridit toimivat sähkö- ja polttomoottorin yhteispelillä. Autojen sähköinen toimintamatka on 59–69 kilometriä.
Kompaktit A- ja B-sarjan Mersut saattavat menestyä myös työsuhdeautoina. Yhä useampi ympäristötietoinen yritys arvostaa liisaamisensa autojen vähäpäästöisyyttä, ja siinä ladattavat hybridit vastaavat huutoon kuuluvasti.
Pienten mitattujen päästöjen ansiosta ladattavien hybridien autovero on sangen kohtuullinen, vaikka toisaalta lisätekniikka nostaa niiden hintaa.
EQ Power -teknologia takaa esimerkiksi A-sarjan 250 e -mallille 1,4–1,5 litran keskikulutuksen ja 32–34 gramman CO2-päästöt kilometrillä. Mallin yhdistetty sähkönkulutus on 14,7–15 kWh/100 km.

Vastaavat arvot B 250 e:ssä: 1,4–1,6 litraa sadalla kilometrillä, 32–36 grammaa kilometrillä ja 14,7–15,4 kWh/100 km. Molempien mallien hinnastot julkaistaan lokakuussa, ja ensimmäiset asiakkaat saavat autonsa tammikuussa 2020.
Lataushybridit yhdistävät kaksi maailmaa: kaupungissa voi ajaa pelkällä sähköllä, kun taas pitkillä ajomatkoilla asiakkaat hyötyvät polttomoottorin pitkästä toimintamatkasta.
Sähköllä ajettaessa autojen huippunopeus on rajoitettu 140 kilometriin tunnissa. Mallista riippuen polttomoottorin vauhdittama huippunopeus on 235–240 kilometriä tunnissa.
A- ja B-sarjojen lataushybrideissä ei ole erillistä polttomoottorin starttimoottoria. Polttomoottorin käynnistys tapahtuu auton korkeajänniteakustosta voimansa saavalla sähkömoottorilla.
Autoissa on erillinen 12 voltin akku, jonka tärkein tehtävä on suurjänniteakuston jännitteen hallinnan ylläpito sekä polttomoottoriauton perinteisten 12 voltin järjestelmien ylläpito.
Autojen tavaratila on käytännössä ennallaan hybriditeknologiasta huolimatta.
Uusimmat
-
16:25
Ristomatti Hakola hämmentyi ruotsalaistoimittajan kysymyksestä – edessä odotti Iivo Niskasen antama käsittely
-
16:20
Mitä tänään päätettiin? Tässä ovat hallituksen uudet koronarajoitukset ja näillä alueilla ne tulevat voimaan
-
16:18
MTV seuraa koronan etenemistä Suomessa: Helsingissä Laakson sairaalan osastolla todettu koronavirustartuntoja
-
16:12
Eero Hirvonen sivuun yhdistetyn avauskilpailusta
-
16:05
Pk-seutu linjasi: Koulut eivät palaa lähiopetukseen toisella asteella, yksityiset kuntosalit ja kaupunkien harrastustilat kiinni heti ensi maanantaina
-
16:04
Jennie pelasti koiransa jäisestä pulasta – "Sillä ei olisi ollut mahdollisuuttakaan selviytyä"
-
16:01
Iloinen ja positiivinen Mustafa etsii rakkautta – tutustu Maajussille morsian maailmalla -komistukseen!
-
15:56
Ruotsin hiihtotähdeltä tyly temppu – "Halusin vain lähteä pois täältä"
-
15:55
Puupohjaista vaatekuitua valmistava Spinnova avaa kaupallisen mittakaavan tehtaan Jyväskylään – aloittaa yhteistyön H&M:n kanssa
-
15:45
Entinen rikosylikonstaapeli sai sakot luvattomasta tiedonhankinnasta Jari Aarniolle – "Poliisin työlle syntyvää mainehaittaa ei ole pidettävä vähäisenä"
-
15:36
Pekka Haavistoa epäillään kahdesta liikenneturvallisuuden vaarantamisesta – syyteharkinta käynnissä
-
15:26
Puoluetuki noussut uuteen ennätykseen – viime vuonna puolueet saivat rahaa 4,3 miljoonaa euroa
-
15:23
"Jopa koko uran parasta" – Suomen MM-hiihtojoukkue sai yllättävän piristysruiskeen
-
15:23
Koronatikku katkesi ja juuttui nenään Rovaniemellä, koko erä testitikkuja pois käytöstä – "Ei mikään kiva juttu"
-
15:23
Mitä ruotsalaishiihtäjä oikein teki? Norjalaistähti sivalsi sprinttifinaalin jälkeen – "Todella outoa"
-
15:05
Oikeutta eläimille lyttää koirayhdistysten reaktion suojelukoirakohuun – "Menetelmät vähintään hiljaisesti hyväksytty"
-
15:02
Korona ja koulu: Hiihtolomalla olevat pk-seudun oppilaat palaavat viikoksi pulpetin ääreen, sitten jälleen etäopetukseen – rehtori näkee asiassa hyviäkin puolia
-
15:02
Luulitko, ettei pysäköinnin alkamisaikaa tarvitse enää ilmoittaa? ParkkiPaten toimitusjohtaja: "Tavoitteeseen ei päästä, jos..."
-
15:02
William ja Catherine ovat tyrmistyneitä Harryn ja Meghanin aikeista astella televisiokameroiden eteen – ajoitus on äärimmäisen huono sairastuneen prinssi Philipin kannalta
-
14:59
Hallituksen lisäbudjetista rahaa rokotehankintoihin, laivaliikenteeseen ja taiteeseen
-
Lataa lisää