Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Näkyvä epäkohta SM-liigassa kuumentaa tunteita seuroissa – kilpailujohtajalta lohduton vastaus: "Tämä tulee olemaan ongelma"

AOP / Jussi Saarinen
Julkaistu 07.10.2021 15:30
Toimittajan kuva

Ville-Veikko Valta

ville-veikko.valta@mtv.fi

veksiveksi
Toimittajan kuva

Kasperi Kunnas

kasperi.kunnas@mtv.fi

kaustoFI

SM-liigan kilpailujohtaja Arto I. Järvelä on tietoinen liigaseurojen urheilupuolta sapettavasta ongelmasta. Järvelän mukaan poukkoilevan otteluohjelman korjaaminen on kuitenkin seurojen nykytoiveilla mahdotonta.

Jääkiekon SM-liigan sarjataulukkoon ei ole liikaa katsomista. Myös pistepörssin kanssa on vähän niin ja näin. Ainakaan vertailu tiettyjen joukkueiden ja pelaajien välillä ei ole erityisen mielekästä.

Tämä johtuu SM-liigan näkyvästä epäkohdasta, joukkueiden ottelumäärien epätasaisuudesta. Tästä havainnollistavan esimerkkinä käy Ilves, joka on pelannut vasta seitsemän ottelua runkosarjasta. Vastaavasti Ässät on pelannut jo 11 ottelua.

LUE MYÖS: Karri Kivi hämmästelee SM-liigajätti HIFK:hon liittyvää kinkkistä piirrettä – "Minkä takia ei uskalleta antaa mahdollisuutta"

Ilveksen ohella muita joukkueita perässä kulkee Jukurit kahdeksalla ottelullaan, kun taas suurin osa muista joukkueista on pelannut yhdeksän peliä. Neljä joukkuetta on puolestaan kymmenessä ottelussa.

MTV Urheilun tietojen mukaan sarjaohjelman epätasaisuus on herättänyt kritiikkiä ja jopa ärtymystä useamman liigaseuran sisällä. Liigan kilpailujohtaja Arto I. Järvelä on hyvin perillä kritiikistä, mutta vetoaa vastauksessaan seurojen itsensä esittämiin toiveisiin.

– Urheilupuolelta on tullut keskustelua, mutta toimitusjohtajat hyväksyvät aina sarjan, Järvelä sanoo MTV Urheilulle.

"Ei sitä keskustelua tarvitse hirveän pitkälle käydä"

Järvelän mukaan SM-liiga on joutunut tänä vuonna ohjelmaa laatiessa useiden tilannetta hankaloittavien tapahtumien eteen, joista hän mainitsee esimerkkeinä lentopallon EM-kisat Tampereella, salibandyn MM-kisat Helsingissä ja Jyväskylän MM-rallin.

– Tänä vuonna punaisia päiviä on ollut kuusikymmentä, Järvelä kertoo.

SM-liigan otteluohjelman laatijoita rajoittavat tapahtumien ohella seurojen omat toiveet, jotka korostavat yleisörikkaampia viikonloppuja ja tietynlaisia vieraspelimatkoja.

LUE MYÖS: Nuoret SM-liigapelaajat palasivat menneisyyteen – hupaisa kokeilu päättyi punaisen klassikon tuhoon: "Ihan kuin rautakanki"

Ruotsin pääsarjan SHL:n joukkueet ovat sarjataulukkoa vilkaisemalla tällä hetkellä kahden pelin sisällä, kun niillä on vyöllään viidestä seitsemän ottelua.

– Ruotsissa on parillinen määrä joukkueita ja meillä pariton. Jonkun pitää aina huilata, kun muut pelaavat. Tästä johtuu myös osittain meidän ja Ruotsin välinen ero. Lisäksi ne pelaavat runkosarjassa 52 peliä, kun meillä on 60, Järvelä huomauttaa.

SM-liigan sarjaohjelma on siis Järvelän mukaan seurojen toiveiden mukainen. Liigasta onkin toistaiseksi jäänyt puuttumaan arvokeskustelu siitä, onko näin poukkoileva sarjaohjelma hyväksi sarjalle.

– Sitä keskustelua käydään koko ajan, mutta kun (seurojen) toimitusjohtajat tietävät nämä lainalaisuudet, he ovat aika kartalla näistä hallivarauksista. Ei sitä keskustelua oikeastaan tarvitse hirveän pitkälle käydä, kun se asia aina realisoituu, että näillä mennään, Järvelä summaa.

Järvisen mukaan SM-liigan sarjaohjelma on laadittu ensin tietokoneella algoritmien pohjalta, jonka jälkeen loppu on tehty käsin. 

Ongelma vain kasvaa

Järvelä lisää, että monitoimiareenoiden yleistyessä tilanteesta tulee jatkossa entistäkin vaikeampi. Ongelmakohdaksi muodostuu erityisesti Tampereen uusi kansiareena, jossa pelaa kaksi liigaseuraa.

– Niin kauan kuin meillä on monitoimiareenat, tämä tulee olemaan ongelma. Tapahtumien mukaan mennään, Järvelä sanoo.

Jos Tampereen uuteen areenaan saadaan halutulla tavalla jääkiekon ulkopuolisia tapahtumia, Ilveksen ja Tapparan otteluita saatetaan pelata jatkossa yhä enemmän alkuviikon päivinä.

Järvelä nostaa vertailuksi Jokerit, joka SM-liigassa ollessaan ei pelannut viimeisinä vuosinaan juuri koskaan kotona lauantaisin, kun Ilmalan areenassa riitti muita tapahtumia viikonloppuisin.

Lisää aiheesta:

Suomi-kiekko yksimielinen vain muutoksen tarpeesta – "Tuntuu, ettei kenelläkään ole hyvä olla"SM-liiga alkaa hämmentävällä sekamelskalla – Karri Kivi lataa täyslaidallisen: "Viedään se isoin ydin"SM-liigaseurat ristiriitaisissa tunnelmissa sarjaohjelmasta – puheenaiheeksi noussut epäkohta on urheilullinen ongelma: "Se on ilman muuta selvää"SM-liigan epäkohta korpeaa Petteri Sihvosta "aika lailla" – esittää kovan väitteenSM-liigaseurojen pomot suhtautuvat ristiriitaisesti pelaajiensa maajoukkuekomennuksiin: ”Siinä tulee harhakuvaa”SM-liiga taklasi itsensä nurkkaan – joukkuemäärän supistaminen mahdollista vain "oman käden" kautta
LiigaJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 21:10
    Jääkiekko

    Tulikuuman JYPin taika murtui! HIFK osui lokakuussakin vieraissa

  • 18:40
    SaiPa

    SM-liigan kulisseissa valtava myrsky – näin reagoi SaiPa

  • 17:26
    HIFK

    Veikkaus: HIFK tekee kyseenalaista historiaa – "Erittäin poikkeuksellinen tilanne"

  • 15:01
    TPS

    TPS: Mestaripakin sopimus purettu – taustalla erikoinen episodi

  • 12:26
    Pelicans

    Pelicansin riveihin tärkeä vahvistus – juuri kaukaloon palannut HIFK-konkari putosi taas rivistä