Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Naisleijonilla riittää vielä parannettavaa MM-loppuottelussa – "Valtava noste pitää hyödyntää"

Emil Hansson
Julkaistu 14.04.2019 16:26

MTV URHEILU - STT

Suomen naisten jääkiekkomaajoukkue pelaa tänään ensimmäisessä MM-kilpailujen loppuottelussaan ja kohtaa Yhdysvallat.

Suomi on ollut mukana MM-kilpailuissa ensimmäisistä vuoden 1990 kilpailuista alkaen, mutta saavutti vasta eilen ensimmäisen loppuottelupaikkansa.

Vastustaja Yhdysvallat on pelannut MM-loppuottelussa 18 kertaa ja saavuttanut kahdeksan maailmanmestaruutta. Niistä neljä on kertynyt peräkkäin vuodesta 2013 lähtien, joten Suomi hyökkää kestomenestyjän kimppuun.

–  Tämä valtava noste pitää hyödyntää, Suomen päävalmentaja Pasi Mustonen tuumi välierän jälkeen ja viittasi kotiyleisöön sekä parantuneeseen peliin

–  Jos kultaa meinaa voittaa, tarvitaan vielä parempi peli. Ensimmäisen erän peli ei riitä. Olimme telineissä avauserässä, Mustonen jatkoi.

Suomi jäi lauantaina Kanadaa vastaan takaa-ajajaksi, mutta päätti lopulta nikkarien 18 peräkkäisen MM-loppuottelun sarjan maalein 4–2. Vastustaja Yhdysvallat pullahti ulos vain Torinon olympialaisten loppuottelusta 2006, joten arvokilpailujen loppuottelut ovat olleet lähes aina Kanadan ja Yhdysvaltojen välienselvittely.

–  Jenkit kaatuvat samalla tavalla kuin Kanadakin eli luotamme omaan peliimme, Suomen hyökkääjä Noora Tulus paalutti.

"Puolustuksen pitää olla tiivis"

Suomen kokenein pelaaja Riikka Sallinen nostaa esiin pari asiaa.

–  Puolustuksen pitää olla tiivis. Sitten kun paikka on, pitää mennä rohkeasti hyökkäämään.

Sallinen oli mukana jo historian ensimmäisissä MM-kilpailuissa 1990 ja ensimmäisissä kotikisoissa 1992.

–  Tästä on puhuttu niin monta vuotta. Viimeinen silaus on puuttunut. Olen tosi onnellinen, että olemme tässä, kun olen jatkanut näin kauan, Sallinen viittasi kauan odotettuun välieräottelun voittamiseen ja loppuottelupaikkaan todennäköisesti viimeisissä MM-kilpailuissaan.

Suomi hävisi MM-kilpailujen alkusarjassa Yhdysvalloille 2–6. Yhdysvallat on voittanut kaikki ottelunsa. Suomen hyökkääjän Petra Niemisen mukaan Suomen pitää puolustaa tiiviisti ja pelata joukkueena.

–  Omat pelaajat täytyy pitää hallussa. Pitää taistella viimeiset sentit, että olisimme ensimmäisenä kiekossa, Nieminen kertoi.

Suomella on entuudestaan 12 MM-pronssia ja kolme olympiapronssia. Loppuottelu alkaa kello 20.  

Lisää aiheesta:

Suomen edessä jättimäinen vuori – kuuden vuoden takaisen MM-ihmeen toistuttavaSuomalaisilla hämmästelyn aihetta jääkiekon MM-kisoissa – USA ja Kanada jäävät taakseNaisleijonien päävalmentaja Pasi Mustonen ihmeissään Kanadan voittomaalista – "Luistelutaidoton tuomari taklaa meidän pelaajaa"Nuorilla Leijonilla on MM-välierässä yksi merkittävä vahvuus puolellaan – "Vielä kovempi kuin Yhdysvaltoja vastaan"Noora Räty uskoo finaalivastustajan puntin tutisevan – näytön paikkaa on odotettu jo pitkään: ”Osa pelaajista on yrittänyt tätä 15 vuotta”Suomen ja Kanadan naiskiekkoilijat tuntevat toistensa metkut – "Peli tulee olemaan aggressiivista"
LeijonatMM-jääkiekkoJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Leijonat
  • Eilen18:01
    Jääkiekko

    Leijonilla muutto edessä? "Keskusteluita on käyty"

  • Eilen15:06
    Jääkiekko

    Leijonien olympiavoittaja riitaantui seuransa kanssa – oikeus puuttui peliin: "Yrittivät painostaa minua"

  • 10.9.19:36
    EM-koripallo

    Antti Pennanen häkeltyi Susijengin otteista – väläyttää hurjaa vaihtoehtoa

  • 8.9.22:21
    Jääkiekko

    Entinen Leijonat-puolustaja Kari Kinnunen on kuollut

  • 2.9.06:58
    Milano-Cortina 2026

    NHL ihmeissään – Leijonien olympia-areena täysin kesken Milanossa: "Tulee kiire"