Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Naisleijonat voitti tiukan ottelun – Pasi Mustosella harmin aihetta

Suomen maalintekijä Viivi Vainikka (tak.), Elisa Holopainen ja Minttu Tuominen juhlivat 1–0-maalia Tshekkiä vastaan.
Suomen maalintekijä Viivi Vainikka (tak.), Elisa Holopainen ja Minttu Tuominen juhlivat 1–0-maalia Tshekkiä vastaan.Lehtikuva
Julkaistu 15.12.2021 21:30(Päivitetty 15.12.2021 22:14)

MTV URHEILU – STT

Suomen naisleijonien valmistautuminen olympiajääkiekkoiluun jatkui keskiviikkona kotiottelulla Tshekkiä vastaan Heinolassa. Vierumäen urheiluopiston jäähallissa nähtiin kotivoitto maalein 4–3 (1–0, 3–2, 1–0), mutta pelillisesti testiottelun anti jäi ohueksi.

– Emme taida saada ykkösketjua kokoon tällä valmistautumisjaksolla lainkaan. Susanna Tapani on yhä kipeänä, Noora Tulus ei ole riveissä ja Michelle Karvinen loukkaantui ensimmäisessä erässä. Tästä tuli sekametelisoppaa, kun ketjuja piti laittaa uusiksi koko ajan, harmitteli päävalmentaja Pasi Mustonen.

Kuvaavinta oli, että Suomen toisessa ylivoimaviisikossa vaihtui toinen laitahyökkääjä kolmesti viisikon neljän ensimmäisen ylivoimavaihdon aikana.

Tehopelaajalla vaivana puujalka

Mustonen kävi toisessa erässä kuumana huutaen vierasjoukkueen penkin suuntaan, mutta syytä ei tarvinnut ihmetellä. Tshekin sentteri Tereza Vanisovalle tuomittiin polvitaklauksesta suihkukomennus. Uhrina oli pitkään jäässä maannut Elisa Holopainen, 19, joka oli illan tähti.

Naisten kotimaisen liigan pistepörssin ykköspaikalla oleva laitahyökkääjä Holopainen kokosi vajaassa kahdessa erässä tehopisteet 1+2 ja jäi toisella erätauolla pukukoppiin.

– Pieni puujalka ainakin tuli. Kieltämättä tehopisteitä napsui ihan hyvin, kuittasi täksi kaudeksi KalPan värit Kiekko-Espoon asuun vaihtanut Holopainen.

– Seurajoukkuekausi on sujunut hyvin. Arki on muuttunut jonkun verran, kun pääsen harjoittelemaan jatkuvasti maajoukkuepelaajien kanssa, totesi 46 maaottelussaan tehopisteet 11+9 koonnut Holopainen.

Noora Räty palasi, aluksi vaihtopenkille

Suomen naiskiekkoilun hämmentävän laajasta pohjasta kertoi se, että maalintekijöiden syntymäpaikat olivat Espoo, Tuusniemi, Peräseinäjoki ja Posio.

Viimeksi alkuvuodesta 2020 maajoukkueessa esiintynyt maalivahti Noora Räty, 32, palasi kokoonpanoon varavahtina.

Ottelu oli puolustaja Minnamari Tuomiselle, 31, maajoukkueuran 250:s. Suomalaisnaisista enemmän maaotteluita ovat pelanneet vain joukkueen kapteeni, 34-vuotias Jenni Hiirikoski (368), Karoliina Rantamäki (355), Rosa Lindstedt (266) ja Emma Terho (257).

Maajoukkuedebyyttinsä pelasi HIFK:ta edustava lappeenrantalaispuolustaja Krista Parkkonen, 19.

Lisää aiheesta:

Naisleijonien hyökkääjä telottiin – taas ruma MM-tappioPikkuleijonat juhli MM-kotiavauksessa – ykkösviisikko kuin eri planeetaltaNaisleijonat alkaa palailla normaaliin päiväjärjestykseen – Ruotsi komeasti nurinKanada antoi Naisleijonille tylyn oppitunnin, vaihtokomennuksen saanut maalivahti joutui armottomaan rumputuleen – "Homma lässähti siihen"Naisleijonille jäi parannettavaa vakuuttavasta voitosta huolimatta – "Patrik Laine olisi laittanut 14-15 sisään"Noora Räty iskussa – Naisleijonille voittoisa MM-kenraali
LeijonatJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Leijonat
  • Eilen08:47
    Liiga

    Leijoniin viime hetken muutos – SM-liigatähti sisään

  • 2.11.19:46
    Sveitsin Liiga

    Leijonat-puolustaja sai pelikiellon

  • 31.10.08:19
    Jääkiekko

    Leijonien EHT-joukkueeseen yksi muutos

  • 30.10.10:28
    Sami Vatanen

    Sami Vatanen kärkkymässä – Leijonissa ovi auki yllätysratkaisuille

  • 29.10.17:30
    Ville Peltonen

    Leijonat: Ville Peltosen rooli kasvaa