Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Naiset ovat miehiä parempia johtajia

Colourbox
Julkaistu 30.03.2013 12:58

Naisjohtajat "keikuttavat venettä" päätöksillään miehiä helpommin.

Selvityksen mukaan naiset ovat parempia johtajia kuin miehet. Tutkijat havainnoivat yli 600 johtajaa, joista 75 prosenttia oli miehiä.

Selvityksessä huomattiin, että miehet tekivät päätöksiä sääntöjen, rajoitusten ja perinteisten bisneksentekotapojen perusteella. Naiset sen sijaan ottivat huomioon muiden oikeudet ja käyttivät yhteistyötä päätöksenteossa. He myös "keikuttivat venettä" päätöksillään miehiä helpommin.

Naisjohtajat olivat huomattavasti miehiä halukkaampia ottamaan päätöstä tehdessään huomioon useita sidosryhmiä päästäkseen reiluun ja moraalisesti oikeaan päätökseen.

Maailmanlaajuisesti yritysten johtokuntien jäsenistä noin yhdeksän prosenttia on naisia.

– Olemme jo jonkin aikaa tienneet, että ne yritykset, joilla on johtokunnassaan naisia, tekevät parempaa tulosta. Löydöksemme osoittavat, ettei naisen ottaminen johtokunnan jäseneksi ole vain oikea, vaan myös fiksu päätös, kuvailee tutkimusta tehnyt Chris Bart.

Aiemmissa selvityksissä on havaittu, että naiset kysyvät todennäköisemmin kysymyksiä sen sijaan, että vain hiljaa hyväksyisivät tehdyt päätökset. Vuonna 2007 havaittiin, että yritys sai 66 paremman tuoton sijoittamalleen pääomalle, jos yrityksen johtajistossa oli paljon naisia.

Selvitys julkaistiin International Journal of Business Governance and Ethicsissä.


Lue myös:

Älä sorru nettihuijauksiin – nämä ovat helpoimmat tavat joutua varkaan uhriksi


AVA/Maria Aarnio

Lähde: Science Daily

Kuva: Colourbox

Lifestyle

Lisää aiheesta:

Miehet eivät kuuntele? Tutkimus: Kissat joutuvat maukumaan miehille enemmän kuin naisillePersoonallisuus paljastaa riskin vararikkoon eläkeiässä – nämä luonteenpiirteet saavat ihmisen tyhjentämään säästötilin pikavauhtiaTutkimus: Miehet ovat naisia valmiimpia koviin otteisiin menestyäkseenTutkimus: Naiset ovat mukavampia kuin miehet – "ei pitäisi tulla yllätyksenä"Tutkimus väittää: Ulkonäöllä on väliä – vaimo on onnellisempi, jos mies on rumempiNaisia pidettiin miehiä parempina koodaajina – vain jos naiseus salattiin

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 13:19
    Juomat

    EU:lle kantelu: Lonkeroa syrjitään

  • 10:27
    Liikenneturvallisuus

    Poliisi pysäytti "igluauton" – kuskilta käsittämätön kommentti

  • 07:30
    Juomat

    Tämä on Alkon kirkkaasti myydyin juoma

  • 06:29
    Liikenneturvallisuus

    Ammattilainen kertoo, miten talvikeleillä kannattaa ajaa – tämä seikka on merkki autoilijan virheestä!

  • Eilen20:01
    Historia

    Älä lohduta parkuvaa vauvaa: Tuleeko lapsista "kuuliaisia" 1930-luvun kasvatusohjeilla?