Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Käräjäoikeus tuomitsi 54-vuotiaan naisen taposta, ja hovioikeus korotti tuomion elinkautikseksi.
Käräjäoikeus tuomitsi 54-vuotiaan naisen taposta, ja hovioikeus korotti tuomion elinkautikseksi.MTV Uutiset
Julkaistu 18.02.2019 11:01

MTV UUTISET-STT

Korkein oikeus on myöntänyt valitusluvan 54-vuotiaalle naiselle, joka tuomittiin viime kesänä hovioikeudessa murhasta elinkautiseen vankeuteen.

Mattoveitsellä oikeuden mukaan 73-vuotiasta rauhanturvaajaveteraania kasvoihin, kaulaan ja ylävartaloon viiltänyt nainen tuomittiin käräjäoikeudessa aiemmin muun muassa taposta 9,5 vuoden vankeuteen.

Lue myös: Rauhanturvaajaveteraanin murhaa edelsi riita – epäilty jatkoi normaalia elämää viikon murhan jälkeen

Toissa juhannuksena tapahtunut Aleksis Kiven katu 11:ssa teko katsottiin kuitenkin jo käräjillä kylmäveriseksi, sillä nainen oli vienyt miehen maksukortit ja hävittänyt vaatteensa.

Helsingin hovioikeus katsoi, että 54-vuotiaalla naisella oli sinnikäs surmaamistarkoitus ja teko oli erityisen raaka ja julma.

Valituslupa koskee murhasyytettä.

Lue taustaa: Läpimurto murhatutkinnassa: Nainen tunnustanut entisen rauhanturvaajan surman Helsingissä

Lisää aiheesta:

Mies murhasi pienen lapsen äidin Pitäjänmäen McDonald´sissa

Nainen surmasi 73-vuotiaan rauhanturvaajaveteraanin julmasti viiltelemällä mattoveitsellä kaulaan ja kasvoihin – korkein oikeus myönsi naiselle valitusluvan murhatuomiosta

IL: Kuopion koulumurhaaja valittaa tuomiostaan: "Naisen surmaaminen 20 miekaniskulla ei erityisen raakaa"
Miehet pahoinpitelivät uhrinsa hengiltä ja tiputtivat ruumiin alas parvekkeelta – hovioikeus hylkäsi murhaajan ehdonalaishakemuksen
Nainen viilteli miestä mattoveitsellä – elinkautinen murhatuomio lyheni korkeimmassa oikeudessa 11 vuoteen
Anni Törnin tappajan liki 10 vuoden tuomio piti oikeudessa – miesystävä surmasi raskaana olleen naisen ja kätki ruumiin maastoon
Palanut ruumis löytyi auton takakontista Lappeenrannassa – kaksi nuorta tekijää tuomittiin murhasta elinkautiseen
HenkirikoksetHelsinkiKorkein oikeusRikos

Tuoreimmat aiheesta

Henkirikokset
  • Eilen06:17
    Viiden jälkeen

    Ninan äiti myrkytti isän metanolilla – näin tapaturmaksi luultu kuolema muuttui murhatutkinnaksi

  • to20:15
    Mikkeli

    "Löin niin kovaa kun lähti" – nainen ehti huutaa vain yhden asian ennen vasaran iskua

  • to14:31
    Mikkeli

    Mikkelin murhakäräjät: 19-vuotias mielentilatutkimukseen

  • to07:10
    Väkivaltarikokset

    Taksikuskin kauhunhetket: Vain välähdys ja Mikkelin murhasta syytetty iski veitsen kaulalle

  • ke20:08
    Oikeudenkäynnit

    Murhasta epäilty houkutteli nuorta naista ajelulle matkallaan verityöhön – yhdessä kuvassa karmiva yksityiskohta