Pyöräilijöiden ja autoilijoiden välisiä kahnauksia selvitellään julkisuudessa vähän väliä. MTV Uutisten teettämästä kyselystä selviää, että valtaosa vastaajista suhtautuu pyöräilyyn kuitenkin myönteisesti.
Tuhannet suomalaiset kaivavat pölyttyneet pyöränsä kesäisin varastoista ja suuntaavat kaupungin kuumille kesäkaduille. Kahnauksilta ei vältytä, kun ajoradoilla ja kevyen liikenteen väylillä sompailevat yhtäaikaisesti jalankulkijat, pyöräilijät ja autoilijat.
MTV Uutisten teettämästä kyselystä selviää, että suurin osa vastanneista suomalaisista suhtautuu vastakkainasettelusta huolimatta pyöräilyyn myönteisesti.
Pyöräily on monelle oiva hengähdystauko kiireisen elämän keskellä.
– Matkustan lentokoneella ympäri maailmaa ja istun palavereissa, joten pyöräily on minulle oikeastaan henkireikä, kertoo helsinkiläinen Pasi Kaskinen.
Myös Anssi Tapola kertoo suosivansa pyöräilyä.
– Tämä on mahtava tapa päästä paikasta toiseen keskustassa. Pyöräreittejä on hyvin saatavilla ja autoilijatkin antavat hyvin tilaa.


