Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lehtikuva
Julkaistu 27.04.2021 20:24

Elise Tykkyläinen

elise.tykkylainen@mtv.fi

Krista Rastamo

krista.rastamo@mtv.fi

Perustuslakivaliokunta antoi tänään lausunnon, jonka mukaan hallitus tarvitsee opposition tuen Suomen osallistumisesta EU:n elpymispakettiin. Päätös on herättänyt poliitikot suoltamaan kritiikkiä Twitterissä.

750 miljardin euron tukipaketista neuvoteltiin viime kesänä.

Vasemmistoliiton ex-puheenjohtaja  Paavo Arhinmäki ihmettelee Twitterissä, miten Suomi on voinut liittyä EU:n yhteiseen valuuttajärjestelmään, mutta ei voi nyt liittyä tukipakettiin ilman opposition tukea.

– Miten Suomi liittyi EMU:un yksinkertaisella enemmistöllä, luopui omasta valuutasta ja sitoutui vakaus- ja kasvusopimukseen, mutta lopulta varsin pieneen elpymisvälineeseen mukaan lähteminen vaatii määräenemmistön?

Äitiyslomalla oleva Vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson puolestaan jakoi asian mittaluokkaa valaisevan tviitin.

Lue myös: Yksi keskustalainen sekä kaksi kokoomusedustajaa aikovat äänestää "ei" EU-elpymispaketille – puolueidensa kantaa vastaan

Näin Suomen poliittinen kenttä myrskysi EU-elpymispaketin linjauksesta, jolla voi olla maailmanlaajuinen vaikutus: "Törkeää uhkapeliä ääntenkalastuksen takia"

Ulkoministeri Pekka Haaviston erityisavustaja Joel Linnainmäki (vihr.) toteaa, että "Eduskunnan vastuullisten voimien on nyt yhdistettävä voimansa elpymispaketin hyväksymiseksi."

Kun kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kai Mykkänen ja kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo ilmoittivat kokoomuksen äänestävän tyhjää tukipaketin suhteen, heräsi kiukku myös entisellä vihreiden kansanedustajalla Osmo Soininvaaralla.

– Kokoomus ja Keskusta pelaavat EU:n elpymispaketilla törkeää uhkapeliä, jolla ne vaarantavat sekä Suomen aseman että EU:n menestyksen. Kaikki tämä populistisen ääntenkalastuksen takia, Soininvaara kirjoittaa.

Ja kun osa kokoomuslaisista päätti kuitenkin äänestää elpymispakettia vastaan, avasi Twitterissä suunsa myös Helsingin pormestariksi ehdolla ollut, mutta kisasta sittemmin vetäytynyt Kirsi Piha.

– Tämänpäiväinen tiivistää, valitettavasti, kokoomuksen sisäisen ongelman. EK-ryhmän johto ilmoittaa ryhmäpäätöksen EU:n elpymispaketista olevan tyhjää (surkeaa sekin) jonka jälkeen ryhmän Impivaarakeskittymästä kuitenkin ilmoitetaan, että äänestetään vastaan.

Twitter

Lisää aiheesta:

Marinin ilmoitukseen SDP:n puheenjohtajan paikan jättämisestä on reagoitu laajasti – pääministerille satelee kehuja ja kritiikkiäSofi Oksanen, kansanedustajat ja Viron entinen presidentti arvostelevat kovin sanankääntein Paavo Lipposta: "Tulee mieleen lähinnä sana maanpetturuus"Suomen viisumikäytännöt kirvoittavat kritiikkiä ulkomailla – ”Oletan, että jahkailun taustalla on muutakin kuin heinäkuun mökkiloma”Sanna Marinin koronakäytös ja tavoittamattomuus ihmetyttävät oppositiopoliitikkoja – "Tällaista esimerkkiä"Pääministeri Marin tyrmää kokoomuksen esittämän epäluottamuslauseen: "Kiurulla on minun ja hallituksen tuki" HS: Hallituksessa muhivat paljon tiedettyä suuremmat sisäiset jännitteet – Maria Ohisalo lähti kesken neuvottelujen, vihreät ovat ahdingossa
PolitiikkaEUKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • 12:58
    Rasismi

    Sofia Virralta täyslaidallinen rasismikohusta: "Ei seuraamuksia, ei kurinpitoa, ei johtajuutta"

  • 12:31
    Perussuomalaiset

    Hallituskumppanit tyrmäävät silmienvenyttelyn: Näin kommentoi PS-ryhmyri Jani Mäkelä

  • Eilen21:00
    Liikenne

    Länsiradan toteutuminen käytännössä varmistui: Lohja ja Salo mukaan

  • Eilen19:08
    Yhdysvallat

    Suomi lakkauttaa lähetystöjä säästöihin vedoten – miksi se avaa jo neljännen edustuston Yhdysvaltoihin?

  • Eilen16:35
    Rasismi

    Silmienvenytys rapautti Suomen maineen – asiantuntija kertoo, mitä Japani nyt vaatii, ja nopeasti