Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Näin saat supermuistin kuudessa viikossa

Tutkimuksessa kuuden viikon harjoittelu niin sanotulla paikkamenetelmällä nosti niin sanotusti tavalliset muistajat lähes "hirmumuistajien" tasolle. Kuvituskuva.
Tutkimuksessa kuuden viikon harjoittelu niin sanotulla paikkamenetelmällä nosti niin sanotusti tavalliset muistajat lähes "hirmumuistajien" tasolle. Kuvituskuva.Colourbox.com
Julkaistu 03.10.2017 19:30

MTV LIFESTYLE / TIETEEN KUVALEHTI

Voit saada supermuistin vain kuudessa viikossa. Näin todetaan Tieteen Kuvalheden mukaan uudessa tutkimuksessa, jossa esitellään paras menetelmä muistin harjoittamiseen. 

Opi 500 sanaa viidessä minuutissa. Opi uusi kieli viikossa. Opi piin tuhannet desimaalit ulkoa.

Maailman parhaat muistihirmut selvittävät nuo haasteet helposti. He kisaavat joka vuosi siitä, kuka muistaa parhaiten lukusarjoja, pelikortteja, sanoja ja kasvoja.

Nyt tutkijat ovat selvittäneet, että myös sinusta voi tulla muistihirmu, jos treenaat muistiasi oikealla menetelmällä.

Muistihirmu muistaa 70 sanaa

Alankomaalaisen Radboudin yliopiston tutkijat kutsuivat tutkimukseen 23 maailman parasta muistihirmua ja verrokkiryhmän, jonka jäsenet eivät aiemmin olleet harjoittaneet muistiaan.

Ensin tutkijat kuvasivat osallistujien aivot silloin, kun henkilöt olivat rentoutuneita, ja silloin, kun heidän piti muistaa 72 sanaa.

20 minuutin kuluttua muistihirmut muistivat keskimäärin 70 sanaa, kun taas verrokkiryhmän jäsenet pääsivät 40 sanaan. Aivokuvauksista selvisi, että harjaantuneilla muistihirmuilla tietyt yhteydet aivoissa olivat paremmat kuin verrokkiryhmällä.


Aivot muuttuvat

Tämän jälkeen vertailuryhmä jaettiin kuuden viikon ajaksi kolmeen ryhmään. Yksi ryhmä ei harjoitellut lainkaan, toinen ryhmä treenasi työmuistia, ja kolmas ryhmä harjoitteli niin kutsutulla paikkamenetelmällä puoli tuntia päivässä.

Paikkamenetelmässä sinun pitää kuvitella kulkevasi tiellä eteenpäin. Kulkiessasi sijoitat tien tiettyihin kohtiin ne asiat, jotka sinun pitää muistaa. Kun myöhemmin kuljet mielessäsi saman reitin, muistat asiat.

Harjoitteluajan jälkeen tutkijat huomasivat, että paikkamenetelmällä harjoitelleet henkilöt muistivat melkein yhtä monta sanaa kuin muistihirmut. Lisäksi henkilöt pystyivät muistamaan asiat myös neljän kuukauden kuluttua. Heidän aivojensa yhteydet olivat myös muuttuneet niin, että nyt ne muistuttivat muistihirmujen aivoja. Haluatko testata omien aivojesi kyvyt? Kokeile Tieteen Kuvalehden ÄO-testiä.

MTV julkaisee artikkelin yhteistyössä Tieteen Kuvalehden kanssa.

Muita Tieteen Kuvalehden artikkeleita:

Löhöily tyhmistää

Hormoni tekee naisista hyviä multitaskaajia

Mikä on korkein älykkyysosamäärä?

Hidasta muistin heikkenemistä

Yleislääketieteen erikoislääkäri Ari Rosenvall kertoi Hyvää Elämää -ohjelmassa, miten muistisairauden syntymistä voi estää tai hidastaa. 

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Miten käytät 16 tuntia, jotka olet hereillä? Tutkimus kehottaa "huohotusaktiivisuuteen"Neurotieteilijä kertoo, miten treenaa muistiaanTutkimus: Kynää ja paperia käyttävät muistavat asioita paremmin kuin älylaitteita käyttävät – tässä syyVihaatko hikijumppaa tai juoksua? Kestä edes puoli tuntia: "Hyödyt tuntuvat olevan mielialasta riippumattomia"Voit tuplata muistisi 40 päivässä – näin se onnistuu!Tutkimus: Olet fiksumpi ihminen 58 minuutin ajan treenin jälkeen
MuistiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Muisti
  • 30.9.12:06
    Alzheimer

    Työelämästä vetäytyminen voi liittyä Alzheimerin tautiin: "Voi olla ensimmäinen merkki sairauden alkamisesta"

  • 27.9.17:25
    Ruoka

    Tutkimus: Hehkutetun ruokavalion "vihreä versio" nuorentaisi aivoja

  • 23.9.06:31
    Alzheimer

    Onko samojen asioiden kertominen uudestaan merkki Alzheimerista?

  • 5.9.20:11
    Mielenhallinta

    Tapausraportti Ranskasta: 17-vuotiaalla havaittiin erikoinen "aikamatkustuskyky"

  • 18.8.12:37
    Dementia

    Tutkimus: Kissoille voi kehittyä dementia kuten ihmisille