Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Näin Marin kommentoi koronapäätöksiä: Yhteiskunta pyritään pitämään auki rokotusten ja koronapassin avulla – "Strategiaa päivitetään"

11:57Pääministeri Sanna Marin kommentoi koronapassiaKatso video: Näin pääministeri Sanna Marin kommentoi hallituksen kantaa koronapassiin.
Julkaistu 05.08.2021 17:11
Toimittajan kuva

Antti Kylmänen

antti.kylmanen@mtv.fi

Valtioneuvosto kokoontui tänään Säätytalolle keskustelemaan koronastrategian päivittämisestä, koronapassin käyttöönotosta ja koulujen alkamisesta.

Pääministeri Sanna Marin (sd.) kommentoi heti kokouksen jälkeen, miten hallitus aikoo päivittää hybridistrategiaansa.

– Strategiaa päivitetään ajatuksella, miten yhteiskuntaa pidettäisiin syksyllä auki. Rokotteet ovat tietysti aivan keskeisessä roolissa tässä kokonaisuudessa, Marin sanoo.

Lue myös: Elinkeinoministeri Mika Lintilä: Koronapassi syksyllä käyttöön

Marinin mukaan epidemiatilannetta koskeva ajattelu on muuttunut, koska rokotukset etenevät. Yhteiskunta pyritään pitämään auki rokotusten ja koronapassin avulla.

Hallitus haluaa ottaa koronapassin käyttöön syksyllä. Marinin mukaan sitä ennen pitää kuitenkin tehdä vielä paljon valmistelutyötä.

– Haluamme pitää yhteiskunnan auki ja mahdollistaa ihmisille mahdollisimman normaalia elämää, vaikka tietenkin rajoituksia myös tulee olemaan.

Koronan rakotekattavuuden tavoitetasoa päivitetään yhdessä hybridistrategian kanssa.

– THL paraikaa arvioi muunnosten osalta, mihin rokotekattavuutemme pitäisi saada. Itse sanoisin, että reilusti yli 70 prosenttiin tietenkin pyrimme. Toivottavasti jokainen suomalainen, joka voi rokotteen ottaa, sen ottaa. Niin pikaisesti kuin mahdollista.

6:19Pääministeri Marin avasi tulevia hybridistrategian päivityksiä –"Kyse on siitä, kuinka nopeasti pystymme väestön rokottamaan"Katso video: Näin Sanna Marin avasi rokottamisen tärkeyttä MTV Uutisten haastattelussa.

Teatterien rajoituksia selvitetään

Koulujen alku ja opiskelijatapahtumat olivat myös koronakokouksessa esillä.

Ministerit pohtivat, miten koulut avataan ja miten opiskelijatapahtumia voitaisiin järjestää ilman, että koronatartunnat ryöpsähtävät niiden takia.

– Opetus- ja kulttuuriministeriö käy keskustelua korkeakoulujen opiskelijajärjestöjen kanssa siitä, miten tapahtumia voitaisiin järjestää turvallisesti niin, ettei tauti pääsisi ryöpsähtämään.

Tapahtumatoiminta oli laajemminkin esillä valtioneuvoston kokouksessa. Etenkin teatterien kahden metrin turvavälivaatimukseen kiinnitetään huomiota.

– Hallituksen selvä tahto on se, että teatterit ja muut vastaavat toiminnot voisivat avata tapahtumasyksyä terveysturvallisesti. Siellä on tällä hetkellä tiettyjä sääntöjä, jotka tekevät esimerkiksi teatteriesitykset mahdottomaksi järjestää tai osallistujamäärät ovat niin pieniä, ettei se ole kannattavaa.

Marinin mukaan ratkaisuja teatterien rajoituksiin etsitään nyt yhteistyössä opetus- ja kulttuuriministeriön ja kulttuurialan toimijoiden kanssa.

– Sosiaali- ja terveysministeriö selvittää onko nykyisen lainsäädännön puitteissa mahdollista jo antaa ohjeistusta aveille ja kentälle, vai vaatiiko se [rajoitusten muuttaminen] lainsäädäntömuutoksia.

Lisää aiheesta:

Marin lupaa rajoitusten laajaa purkua helmikuussa – Kurvisen esitys: 10. helmikuuta kulttuuri- ja liikuntarajoitukset poisSanna Marin Säätytalon portailla: Koronarajoituksia jatkettaneen tammikuun jälkeen, vaikka ne eivät ole yhtä vaikuttavia kuin ennenMinisteri Kiuru MTV:n Uutisextrassa: Koronapassin valmistelu aloitettiin liian myöhään – "Viimeinen aika ymmärtää, ettei positiivisia uutisia ole"Marin: Hallituksella kohtuullisen hyvä yhteisymmärrys koronastrategian päivityksen keskeisistä elementeistäMTV Uutisten tiedot: Uusi koronastrategia käyttöön ehkä vasta lokakuussa – hallitus haluaa vahvan rokotekattavuuden ennen yhteiskunnan avaamista Sanna Marin paljastaa HS:lle, miksi muutti mieltään koronapassista: "Meille saattaa tulla tarpeita, joista emme vielä tiedä"
Sanna MarinKoronavirusPolitiikkaKoronarajoituksetKoronarokotusTartuntatauditMTV Uutiset LiveKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sanna Marin
  • 22.10.00:01
    Sauli Niinistö

    Sauli Niinistöltä paljastus jäänmurtajakaupoista: "Olin yllättynyt, miten hyvin Sanna Marin osuutensa hoiti"

  • 20.10.17:05
    Vainoaminen

    Sanna Marinin vainoamisesta epäillylle syytteet

  • 8.10.19:45
    Kirjat

    Sanna Marinilta paljastus tulevasta kirjastaan

  • 7.10.09:14
    Seurapiirit

    Sanna Marin avasi yhdysvaltalaislehdelle hänen ja Markus Räikkösen avioeron taustoja

  • 4.10.17:55
    Vihapuhe

    Vasemmistoliiton Minja Koskela arvosteli saamansa vihaviestit – "Ei tällä tavalla saa kirjoittaa internetissä"