Tangokuningas Marko Maunuksela on ammatiltaan myös lähihoitaja. Voitto Tangomarkkinoilla vuonna 2010 tarkoitti hänelle uuden uran alkua.
Onko musiikki kuulunut elämääsi lapsuudesta alkaen?
Olen pitänyt musiikista aivan pienestä alkaen. Lapsuuden perheeni on ollut melko konservatiivinen ja uskonnollinen, joten musiikin pariin ei kovin paljoa ole ohjattu. Olen kuulemma pienestä pitäen laulanut, ja ujoudestani huolimatta olen aina esiintynyt vieraille, vaikka laulamalla oven takaa.
Haaveilitko esiintymisestä ja ammatista musiikin parissa?
Ammattihaaveeni olivat enemmän niin sanottuja normaaleja ammatteja, kuten poliisin ammatti. Tavallaan haaveilin jo lapsena esiintymisestä, mutta tuolloin muusikon ammatti tuntui enemmän salaiselta haaveelta. Vasta myöhemmin aloin uskomaan, että minusta olisi tuohon.
Olin 20-vuotias, kun opiskelin Seinäjoen terveydenhuolto-oppilaitoksessa. Koulu tarjosi sellaisen valinnaisen kurssin, jossa meidän ryhmä valmisti oppilastyönä musiikkinäytelmän Maija Poppasesta. Minun rooli oli perheen pankkiiri-isä, johon kuului lauluosuuksia. Tämä kokemus vei mennessään, ja hakeuduin sekä kuoroon että harrastajateatteriin. Musiikki oli tullut elämääni jäädäkseen!
Olet aiemmalta ammatiltasi lähihoitaja. Pystyikö työssäsi hyödyntämään musikaalisia lahjoja, ja miten hyvin laulajan ja lähihoitajan ammatit sopivat yhteen?
Keikkailin jo lähihoitajana ollessani. Myös tuossa ammatissa pystyi jonkin verran hyödyntämään musikaalisia taitoja, vaikka hoitotyössä olisin hyötynyt enemmän siitä, jos olisin hallinnut jonkin instrumentin.


