Se, osallistuuko Kela apteekista hankkimasi lääkkeen kustannuksiin vai ei, on viime kädessä lääkkeiden hintalautakunnan eli Hilan käsissä. Hilan päätökset rajoittaa esimerkiksi diabeetikoille tarkoitettujen uudenlaisten GLP-1-johdosten sekä eteisvärinäpotilaille tarkoitettujen antikoagulanttien korvattavuutta ovat herättäneet närää. Rajoitusten taustalla vaikuttaa raha.
– Kun reseptilääke on saanut viranomaisilta myyntiluvan, lääkeyritykset saavat hinnoitella tuotteensa vapaasti juuri niin kuin haluavat. Mikäli lääke kuitenkin halutaan sairausvakuutuksen piiriin eli Kelan korvattavaksi, yrityksen on tehtävä hakemus lääkkeen korvattavuudesta ja tukkuhinnasta Hilaan, Hilan johtaja Lauri Pelkonen kertoo.
Hilaan valitaan seitsemän jäsentä kolmeksi vuodeksi kerrallaan. Jäsenet edustavat sosiaali- ja terveysministeriötä, Fimeaa, Kelaa, THL:ää ja valtiovarainministeriötä. Joukossa täytyy olla niin lääketieteellistä, farmaseuttista, oikeustieteellistä kuin taloudellista asiantuntemusta.
– Kun lääkeyritys on toimittanut lautakunnalle laissa määritellyt selvitykset hakemuksen tueksi, hakemus käsitellään Hilan kokouksessa. Siellä arvioidaan, täyttääkö valmisteen hoidollinen arvo korvattavuuden edellytykset. Jos täyttää, niin sitten aletaan arvioida lääkeyrityksen valmisteelle ehdottaman tukkuhinnan kohtuullisuutta.
Lääkkeiden korvausluokkia on kolme. Peruskorvaus on 35 prosenttia lääkkeen hinnasta, alempi erityiskorvaus 65 prosenttia ja ylempi erityiskorvaus sata prosenttia.
– Suomen lainsäädännössä kynnys valmisteen peruskorvattavaksi hyväksymiseen on aika matala. Korvattavuuden edellytykset jäävät täyttymättä, jos lääkkeellä on vähäinen hoidollinen arvo tai sitä käytetään muuhun kuin sairauden hoitoon. Tätä tapahtuu harvoin.
Vuonna 2013 Hilaan tuli kaikkiaan 2 217 lääkkeiden korvattavuushakemusta. Lähes 95 prosenttia niistä hyväksyttiin. Joukossa on täysin uusien lääkkeiden lisäksi korvattavuuden laajentamishakemuksia ja uusintahakemuksia – Hilan päätökset ovat voimassa enintään viiden vuoden ajan – sekä uusia lääkemuotoja, pakkauskokoja ja -vahvuuksia.
– Tukkuhinnan kohtuullisuuden arvioinnissa otetaan lain mukaan huomioon, mitkä ovat saman sairauden hoidossa käytettävien muiden lääkkeiden kustannukset, mikä on kyseisen lääkkeen hinta muissa ETA-maissa, mitkä ovat lääkkeen käytöstä aiheutuvat kustannukset suhteessa saavutettaviin hyötyihin, sekä mitä muita mahdollisia hoitovaihtoehtoja on ja mitkä ovat niiden hyödyt suhteessa kustannuksiin. Lisäksi täytyy arvioida, paljonko korvauksiin on käytettävissä varoja.


