Myönteisten turvapaikkapäätösten osuus kohosi viime vuonna selkeästi edeltävään vuoteen verrattuna, ilmenee Maahanmuuttoviraston (Migri) alustavista tiedoista. Viime vuonna 40 prosenttia turvapaikkapäätöksistä oli myönteisiä, kun vuonna 2016 myönteisiä oli vain 27 prosenttia.
Löyhemmän linjan taustalla vaikuttaa ainakin se, että hallinto-oikeudet ovat tehneet joitakin turvapaikanhakijoiden kannalta myönteisiä ratkaisuja, jotka Migri on joutunut ottamaan huomioon päätöksissään.
– Myös korkeimman hallinto-oikeuden päätöksillä oli vaikutuksensa siihen, miten meidän päätöksemme muuttuvat, sanoo Maahanmuuttoviraston turvapaikkayksikön johtaja Esko Repo.
Repo mainitsee esimerkiksi Irakin Bagdadia ja Somalian Mogadishua sekä Afganistania koskeneita hallinto-oikeuden päätöksiä, jotka ovat olleet turvapaikanhakijoiden kannalta suotuisia. Repo ei halua vielä arvioida sitä, kuinka suuri vaikutus milläkin oikeuden päätöksellä on ollut turvapaikkapäätöksiin, koska virallisia vuoden 2017 turvapaikkatilastoja ei ole vielä julkaistu.
Vuoden 2015 turvapaikanhakijasuma näkyi edelleen
Syitä entistä suuremmalle myönteisten päätösten osuudelle on muitakin, Repo painottaa. Yksi on se, miten vuoden 2015 syksyn suuri turvapaikanhakijasuma purettiin. Vuonna 2016 tehtiin Revon mukaan ensin helpot ja nopeat turvapaikkapäätökset.
– Joukossa oli hyvin paljon päätösharkintamme perusteella sellaisia (hakijoita), joilla perusteita ei todellakaan ollut.
Tämä nosti kielteisten päätösten osuutta. Vasta viime vuonna on sen sijaan ratkaistu vuoden 2015 turvapaikkasyksyn vaikeimpia hakemuksia, jotka ovat useammin päätyneet myönteiseen päätökseen.
