Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Muslimijärjestöt jättivät tonttihakemuksen Helsingin kaupungille

Uusi moskeija tulisi nykyisen Hanasaaren voimalan ja Sörnäisten rantatien välissä olevalle parkkipaikalle.
Uusi moskeija tulisi nykyisen Hanasaaren voimalan ja Sörnäisten rantatien välissä olevalle parkkipaikalle.Antti Mälkönen / Mediahub
Julkaistu 12.04.2017 18:06

MTV UUTISET - STT

Suomen Muslimiliitto ry, Kulttuuri- ja uskontofoorumi Fokus ry ja Suomen Musliminaiset ry ovat jättäneet Helsingin kaupungille hakemuksen tontin varaamiseksi Hanasaaresta moskeija- ja monitoimikeskushanketta varten. Asiasta kertoo Helsingin kaupungin kiinteistövirasto.

Kiinteistövirasto vastaa tontinvarausasian valmistelusta. Viraston päätösehdotuksen asiasta on määrä valmistua syys-lokakuussa.

Päätösehdotuksen valmistelun yhteydessä arvioidaan muun muassa, onko tontille ehdotettu rakennushanke laajuutensa, sisältönsä ja rahoituksensa puolesta toteuttamiskelpoinen.

Kiinteistövirasto neuvottelee normaalin käytännön mukaisesti hankkeen edustajien kanssa tontinvarauksen edellytyksistä.

Mahdollisesta määräaikaisesta tontinvarauksesta hankkeen suunnittelua varten päättää Helsingin kaupunginhallitus. Jos hanke etenee, rakentamisen edellyttämästä kaavamuutoksesta päättää aikanaan kaupunginvaltuusto.

Lausuntoja ministeriöiltä

Moskeijaa ja monitoimikeskusta on suunniteltu Hanasaaren voimalaitoksen ja Sörnäisten rantatien väliselle alueelle.

Hankkeen taustalla olevat järjestöt ovat perustamassa Oasis-säätiön, jonka on määrä vastata hankkeen toteutuksesta.

Tontinvaraushakemuksen mukaan järjestöjen tavoitteena on rakennuttaa alueelle enintään 20 000 kerrosneliömetrin suuruinen kokonaisuus, joka tarjoaa monipuolisia palveluja muslimiväestölle ja muille kaupungin asukkaille.

Alustavan suunnitelman mukaan kokonaisuuteen sisältyy noin 2 700 neliömetrin laajuinen moskeija sekä liikunta-, opetus-, konferenssi- ja muita tiloja.

Helsingin kaupunki pyytää tänä keväänä hankkeesta lausunnot ainakin opetus- ja kulttuuriministeriöltä, sisäministeriöltä ja ulkoministeriöltä. Lisäksi kaupunki on tilannut Siirtolaisuusinstituutilta asiantuntijalausunnon, jonka on määrä valmistua huhti-toukokuun vaihteessa.

Keskustelua vaalien alla

Moskeijahanke herätti keskustelua Helsingissä kuntavaalien alla. Hankkeen rahoitus on herättänyt kysymyksiä, sillä sunnalaisen Bahrainin on kerrottu rahoittavan hanketta. Hankkeen rahoitusta ja siihen liittyviä riskejä on selvitetty yhdessä ulkoministeriön kanssa.

Esimerkiksi kansanedustaja Päivi Räsänen (kd.) on ollut huolissaan siitä, että sunnalaisella rahoituksella toteutetun moskeijan myötä sunni- ja shiiamuslimien väliset jännitteet voisivat nousta esiin Suomessa.

Kuntavaaleissa suuren äänisaaliin kerännyt Helsingin todennäköinen tuleva pormestari Jan Vapaavuori (kok.) on vastustanut suurmoskeijan rakentamista, mutta on myös muistuttanut, että asiasta päättää kaupunginvaltuusto.

Helsingin Sanomien teettämän mielipidekyselyn mukaan enemmistö helsinkiläisistä sallisi suurmoskeijan rakentamisen kaupunkiinsa sillä ehdolla, että siihen ei käytetä kaupungin tai valtion rahaa.  

9:49Suurmoskeija-hanke jakaa mielipiteitä

Lisää aiheesta:

Suurmoskeijahanke sai takapakkia – lautakunta torppasi yksimielisesti tonttivarauksenEnemmistö suurmoskeija-esitystä valmistelevista vastustaa hankettaTutkija suurmoskeijahankkeen rahoituksesta: Rahaa ei valu ulos Persianlahden maista ilman ehtojaHelsingin suurmoskeijahanke nytkähti eteenpäin – rakentaminen alkaisi aikaisintaan 2020Terrorismitutkija pitää Helsingin suurmoskeijan rahoitusta turvallisuusriskinä: "Ilmaisia lounaita ei olekaan"Helsinkiin kaavaillun suurmoskeijan rahoituksen alkuperää selvitetään
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen22:09
    Sudet

    MTV:n tiedot: Suden metsästyksen rajoituksia kevennetään

  • Eilen21:24
    EU

    EU:n ympäristöministerien venähtänyt kokous päätyi kompromissiin

  • Eilen20:42
    Kierrätys

    Suomalaiset hurahtivat second handiin eniten maailmassa – yksi ilmiö uhkaa

  • Eilen19:15
    Israelin ja Hamasin sota

    Kommentti: Sota ei tietenkään lopu, vaikka Suomi tunnustaisi Palestiinan

  • Eilen19:05
    Tasa-arvo

    Suomalainen Klubi äänestää taas naisten jäsenyydestä