Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mullistaako tämä suomalaisyritys koronavirustestaamisen? "Odotamme pääsevämme luotettavuudessa yli 98 prosenttiin"

7:31Suomalaisyritys kehitti korona-puhallustestin – näin laite toimii, Uutisaamu testasiUutisaamu testasi, kuinka kyseinen testi toimii – katso video!
Julkaistu 06.07.2020 10:48

Tinja Hokkanen

tinja.hokkanen@mtv.fi

Suomalaisyritys on kehittänyt uuden koronatestin, joka perustuu hengityskaasuihin. Testi mittaa kahtakymmentä orgaanista yhdistettä, mikä riittää yrityksen mukaan koronaviruksen tunnistamiseen.

Testin kehittäneen yrityksen toimitusjohtaja Pekka Rissanen kertoo, että uudella testillä ihmisen uloshengityksestä pystytään testaamaan, onko hänellä koronavirusinfektio.

– Analysaattorissamme mitataan tiettyjä hengityskaasuja, ja ne lähetetään pilveen, jossa meillä on tekoälypohjainen algoritmi. Algoritmi tunnistaa, onko henkilö viruspositiivinen vai ei, Rissanen kertoo.

Tämän jälkeen tieto palautetaan analysaattorilaitteelle. Tämä kaikki vie aikaa Rissasen mukaan kaksi minuuttia.

Puhallustestin kehittäminen on tällä hetkellä siinä vaiheessa, että testissä käytettävälle tekoälylle opetetaan, millainen on niin sanottu koronaviruspuhallus.

– Tässä on kysymys vähän samasta kuin huumekoiran opettamisesta. Kerromme, että tässä on se tavara, jonka haluamme löytää. Ohjelmisto osaa sen jälkeen itse luoda profiilin, jota vasten voimme tulevaisuudessa verrata muita profiileja.

Lue myös: Korona on kokenut mutaation ja yhä nuoremmat ovat sairastuneet Suomessa – näin vastaa THL: "On eduksi virukselle"

"Diagnoosin tekee lääkäri"

Teknologiajohtaja kertoo, että hengityskaasuja on tutkittu monien eri sairauksien, kuten astman, yhteydessä. Puhallustesti perustuu niiden osatekijöiden testaukseen, jotka liittyvät koronavirukseen.

Risto Orava

– Diagnoosin tekee lääkäri. Me annamme osviittaa ja hyvää arvausta siitä, mikä meidän mielestämme on henkilön tilanne.

Puhallustestilaitteen markkinahinta on noin tuhat euroa. Yksittäiset testit maksavat noin kaksi euroa.

Suomessa aloitetaan puhallustestitutkimus, jossa uutta testiä testataan ihmisillä, joilla on todettu koronavirustartunta nenänielutestillä. Tutkimuksessa testataan myös ihmisiä, joilla ei ole todettu koronatartuntaa.

Oravan mukaan näiden ihmisjoukkojen perusteella voidaan määritellä se, kuinka tehokas uusi testi on ja se, kuinka hyvin testi tunnistaa koronaviruksen aiheuttaman infektion.

– Odotamme pääsevämme luotettavuudessa yli 98 prosenttiin, Rissanen sanoo.

Rissanen sanoo, että luku on huomattavasti korkeampi kuin nykyisillä testeillä.

Laite mittaa kahtakymmentä orgaanista yhdistettä, mikä riittää Oravan mukaan koronaviruksen tunnistamiseen.

Lue myös: Suomi sai otteen epidemiasta, mutta maailmalla pandemia raivoaa ennennäkemättömällä voimalla – MTV Uutiset koosti tiedot: näissä maissa virus leviää huolestuttavasti

Lisää aiheesta:

Suomalainen koronarokote voisi pistää stopin koronaviruksen muuntumiselle – eläinkokeissa "erinomaisia" tuloksiaKesän lopulla valmistuva koronasovellus tarvitsee toimiakseen valtavasti käyttäjiä: "Pyrimme kuukauden aikana miljoonaan – se auttaa, jos toinen aalto alkaa"Monta asiaa voi mennä pieleen koronavirustestin otossa: "Prosessi vaatii tarkkuutta" – näin monta vaihetta näytteenoton jälkeen tehdäänTerveystalo aloittaa koronaviruksen vasta-ainetestaukset – testin avulla saa tietää, onko koronavirus jo sairastettuTurkulaisyritys kehitti koronavirustestin parissa viikossa – hakee nyt poikkeuslupaa laitteen käyttöön suomalaissairaaloissaSuomalaistutkijalta kylmäävä arvio koronan tarttumisesta: Edes 2 metriä ei riitä turvaetäisyydeksi – "Itse en ainakaan laskisi sen varaan"
KoronavirusKeksinnötKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • ti06:02
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin koki korona-aikana pelottavia stressioireita – laihtui ja menetti hetkeksi näkökykynsä

  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"