Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MTV Yhdysvalloissa: MAGA-liike arvosteli Valkoisen talon tapaamista – pian Trump muutti linjaansa

2:00Yhdysvalloissa helpottuneet tunnelmat superkokouksen jälkeen – katso kirjeenvaihtajan raporttiKatso kirjeenvaihtaja Mari Karppisen raportti Washingtonista jännittävän tapaamisen jälkeen.
Julkaistu 19.08.2025 20:25
Toimittajan kuva
Hanna Vaittinen

hanna.vaittinen@mtv.fi

Donald Trump kiirehti tarkentamaan Ukrainalle luvattuja turvatakuita saatuaan kritiikkiä kannattajiltaan.

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoo, ettei Yhdysvallat aio lähettää joukkojaan Ukrainaan. Presidentti kertoi asiasta Fox Newsin haastattelussa tiistaina.

Vielä maanantaina Valkoisessa talossa ei suljettu tätä vaihtoehtoa pois.

– Palautetta on tullut sieltä ydinkannattajajoukosta eli MAGA-liikkeestä, jotka vastustavat jyrkästi sitä, että amerikkalaisia sotilaita olisi enää mukana missään ulkomaisissa sodissa, MTV:n Yhdysvaltojen kirjeenvaihtaja Mari Karppinen kertoo. 

Kritiikkiä on tullut muun muassa Trumpin entiseltä neuvonantajalta Steve Bannonilta, joka arvosteli tapaamista Politicon podcast-haastattelussa heti tapaamisen jälkeen.

– En ymmärrä, miten Yhdysvaltojen tarjoama 5. artiklan mukainen sitoumus Ukrainan turvatakuusta on voitto Yhdysvalloille, Bannon sanoi.

Lue myös:

Trump: Yhdysvallat ei lähetä joukkoja Ukrainaan

Trumpin kannattajakunta ja poliittinen lähipiiri varapresidenttiä myöten ovat pitkään arvostelleet Yhdysvaltojen osallisuutta Ukrainan sotaan.

– Presidentti Trump on tehnyt enemmän kuin tarpeeksi tuodakseen osapuolet yhteen. Tämä on eurooppalainen ongelma, Bannon sanoi.

– Ainoa tapa, jolla tämä jatkuu, on amerikkalainen raha ja amerikkalaiset aseet. Eurooppalaisilla ei ole tarpeeksi sotilaallista kalustoa tai taloudellisia mahdollisuuksia.

Turvatakuista epäselvyyttä

Trumpin ilmoittama linja on herättänyt kysymyksiä siitä, millaista tukea Ukraina voi jatkossa odottaa Yhdysvalloilta.

– Nyt täällä jännityksellä odotetaan, että tulevatko ne turvatakuut Amerikalta olemaan enemmän tiedustelutiedon tyyppisiä, ilmapuolustusta vai mitä, toteaa Karppinen.

Trumpin mukaan Euroopan maat vastaisivat turvatakuista, jotka Yhdysvallat koordinoisi.

Trump sanoi haastattelussa, että jotkut Euroopan maat ovat halukkaita lähettämään joukkoja Ukrainaan, ja Yhdysvallat on halukas auttamaan heitä muilla tavoin, mahdollisesti ilmateitse.

7:42Tällaiset turvatakuut ja alueluovutukset voisivat olla rauhan ehtoinaKatso video: Tällaiset turvatakuut ja alueluovutukset voisivat olla rauhan ehtoina.

"Piru on yksityiskohdissa"

Karppisen mukaan yleisesti Yhdysvalloissa on oltu helpottuneita siitä, miten hyvin Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin vierailu Valkoisessa talossa meni – taustalla kun kummitteli huutoriitaan päättynyt vierailu alkuvuonna.

– Täällä on noteerattu laajalti se kiitollisuus, kuinka monta kertaa kiitos-sanan Zelenskyi sanoi ja kuinka eurooppalaiset johtajatkin osasivat sen tarpeellisen imartelun Trumpin kanssa, Karppinen kuvailee.

Tapaamista on pidetty merkittävänä onnistumisena. Toisaalta mahdollisen sopimuksen yksityiskohdista ei ole vielä edes päästy kunnolla neuvottelemaan.

– Kyllä täällä myös laajalti varoitellaan, että piru piilee yksityiskohdissa, kuten sanonta kuuluu. 

Lue myös: Päätoimittajan analyysi: Suomen historiasta ei kannata ottaa mallia Ukrainan rauhanneuvotteluihin

Lisää aiheesta:

Professori: Trumpin vallankäyttö muistuttaa VenäjääTrumpilta outo Putin-vihjeTrump kiristää Ukrainaa tiedustelutiedoilla – MTV:n kirjeenvaihtaja: Demokraattien riveissä kyteeTrumpin Ukraina-päätös herätti kiitosta ja kauhua USA:ssa: "Miten Amerikan unelman palauttamiseen kuuluu Putinin imartelu?"Trump puski Zelenskyin selkä seinää vasten – tutkija: Ukraina vaarassa menettää lisää alueitaKirjeenvaihtaja Zelenskyin ja Trumpin tapaamisesta: "Pieni väliaikavoitto"
Donald TrumpUkrainan sotaYhdysvallatVenäjäUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Donald Trump
  • Eilen21:55
    Jeffrey Epstein

    Moni amerikkalainen uskoo Trumpin tienneen Epsteinin puuhista

  • Eilen21:36
    Isis

    Trump uhkaa Isisiä kostolla

  • Eilen19:05
    Ukrainan sota

    Ukrainan kohtalo esillä Berliinissä

  • pe20:43
    Jeffrey Epstein

    Uutta Epstein-materiaalia julki: Kuvissa Trump, Bill CIinton ja Bill Gates

  • pe20:11
    Trumpin Yhdysvallat

    Trump julkisti miljoonan dollarin kultakortin – tulossa sitäkin härskimpi rahastus